Haydi Gençler Bilim Şenliği’ne

Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi’nin Gençlik Haftası kapsamında 20-31Mayıs tarihleri arasında yapacağı ‘Bilim Şenliği’nde, Aklın Yolu Düşünce Topluluğu üyesi bir grup doktor Galileo, Darwin ve Curie gibi bilim insanlarının hayatını sahneye taşıyacak. Şenlikte ayrıca söyleşi, konferans ve sergi yer alacak.

Seher Özen Karadeniz

Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi, Gençlik Haftası kapsamında 20-31Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceği ‘Bilim Şenliği’nde, alanında uzman bilim insanlarıyla gençleri buluşturacak.

Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi’nin koordinasyonunda, bir grup doktor ve mühendis tarafından kurulan Aklın Yolu Düşünce Topluluğu’nun organizasyonunda düzenlenecek Bilim Şenliği’nde; Uzay ve Evren, Coğrafi Keşifler, İnsan Beynin Öyküsü, Anadolu’nun İlk Uygarlıkları gibi birbirinden farklı konularda, gençlerin katılacağı söyleşiler yapılacak.

Gençlik Haftası çerçevesinde düzenlenen Bilim Şenliği’nin içeriğini Aklın Yolu Düşünce Topluluğu’nun kurucusu, Beyin, Omurga ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Okan Cinemre ile konuştuk. Yaklaşık iki yıl önce Medstar Hastanesi’nde çalışan bir grup doktor arkadaşıyla birlikte; bilim, sanat, felsefe, tarih alanlarında belirledikleri konu başlıkları üzerinden kendi aralarında düzenledikleri toplantıları bir süre sonra gençlerle de buluşturmaya karar veriyorlar. Aralarına katılan mühendis arkadaşlarıyla birlikte Aklın Yolu Düşünce Topluluğu’nu kuruyorlar.  İlk işleri de grubun neredeyse tamamının katılımıyla gerçekleştirdikleri, Galileo, Darwin, Curie gibi bilim insanlarının heyecan ve mücadele dolu yaşam öykülerini farklı yollarla anlattıkları bu proje oluyor.

Antalya’nın gençlere eğlence alanında çok fazla seçenek sunarken, bilim alanında yeterince seçenek sunmadığına dikkat çeken Dr. Cinemre şöyle devam etti:

“Gelecek kaygısı ve meslek seçimi için gençlerin doğru bilgiye ulaşabildikleri ve doğru insanlarla yüz yüze gelebildikleri ortamlar yeterli değil. İstedik ki, gençlerimiz yaşam öykülerini anlattığımız bilim insanlarıyla bu proje yoluyla özdeşim kurabilsinler, akıllarına gelen soruları yanıtlamalarına, daha da önemlisi yepyeni sorular sormalarına destek sunalım. Böylece analitik düşünen, soran-sorgulayan, öğrenme arzusunu not alma ve sınav kazanma hedefi dışında da hayatının bir parçası haline getirecek kuşakların yetişmesine katkı sunalım.”

Projede, hekimlik ve mühendislik mesleğinin yanında resim, tiyatro, sinema vb. uğraşları olan grup üyelerinin görev aldığını kaydeden Dr. Okan Cinemre, hazırlıklarla ilgili olarak da şunları söyledi:

Portreler çizildi, otobiyografik metinler hazırlanarak stüdyoda seslendirme sanatçıları tarafından seslendirildi ve kaydedildi. Bilimsel çalışmaları konu alan posterler hazırlandı. Bilim insanlarını ve çalışmalarını içeren karikatürler çizildi. Böylece gençlerin ve öğrencilerin keyifle vakit geçirecekleri bir interaktif sergi oluştu. Ayrıca, Galileo, Darwin, Curie’nin sahne de canlandırıldığı tek kişilik oyunlar hazırlandı. Bu projemizle ilk olarak bilim fuarına katıldık. Sergi ayrıca AVM’lerde, okullarda ve ilçe kültür merkezlerinde sergilendi. Kütüphaneden Belgüzar Aksoy Gürer’le bu fikri paylaştığımızda, özellikle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na denk gelmesi konusunda fikir birliğine vardık ve kolları sıvadık. 20-31 Mayıs tarihleri arasında söyleşi, konferans ve oyunları içeren bir programı, her biri kendi alanında yetkin bilim insanlarının katılımıyla Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştireceğiz.”

Katılımcılar tamamının Antalya içinden olacağı etkinlikle ilgili hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Dr. Okan Cinemre, etkinliğin gençlerin ilgisini çekmesi halinde Tekelioğlu İlk Halk Kütüphanesi’nde okulların dönüşümlü olarak katılacağı toplantılar düzenleyerek daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir