Herakles Lahdi Antalya’ya Dönüyor

Antalya’nın yurt dışına kaçırılan zenginlikleri birer birer ait olduğu topraklara dönüyor. Antalya’dan kaçırılan Elmalı Hazinesi ve Yorgun Herkül’den sonra ünlü Herakles Lahdi de 6 Eylül’de Antalya’ya getiriliyor.

Antalya Müzesi’nde bir süredir Herakles Lahdi’nin kopyası sergileniyor. 6 Eylül’de orjinali ile değiştirilecek. Ve diğer muhteşem eserlerle yan yana konukların karşısına çıkacak.

Perge Kazılarında Bulunmuştu

Roma dönemine ait 2,35 santimetre uzunluğunda ve 112 santimetre genişliğindeki Herakles lahdine 2010’da Cenevre Serbest Limanı’nda, İsviçreli yetkililerin envanter kontrolü sırasında el konulmuştu.

Cenevre Başsavcılığı ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ortak çalışma sonucu milattan önce 2’nci yüzyıla ait lahdin Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960’lı yıllarda yapılan kaçak kazılar sırasında bulunduğu ve yurt dışına çıkarıldığı saptanmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Cenevre Başsavcılığı, 2015’te lahdin iadesine kara vermiş ve karar, 2 Mayıs 2016’da Cenevre Adalet Mahkemesi Ceza Dairesi tarafından onaylanmıştı.

İade kararına İsviçre Federal Mahkemesi nezdinde itiraz edilirken, Bakanlığın girişimleri sonucunda bu itirazın geri çekilmesi ve iade kararının kesinleşmesi sağlanmıştı.

Hali hazırda Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi’nde bulunan ve 50 yılı aşkın bir süre sonunda yeniden ait olduğu topraklara getirilecek Herakles lahdi, Bakanlık uzmanlarının denetiminde söz konusu müzeden teslim alınacak.

Geçmişi milattan önce 2’nci yüzyıla kadar uzanan ve 1960’lı yıllarda Türkiye topraklarından kaçırıldığı tespit edilen lahit, 6 Eylül 2017’de Türkiye’ye getirilecek. Tarihi eser, Türkiye’ye getirilişinin ardından Antalya Müzesi Müdürlüğüne teslim edilecek ve burada sergilenmeye başlanacak.

Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir