Antalyalılardan HOBİFEST’e Büyük İlgi

Seher Özen Karadeniz                                       

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek hobi festivali HobiFest 21-22 Eylül tarihlerinde Cam Piramit alanında gerçekleşti.  HobiFest kapsamında gerçekleştirilen ekstrem sporlar ve renkli aktiviteler 7’den 70’e binlerce Antalyalıya heyecan ve keyif dolu anlar yaşattı.

Geçtiğimiz yıl ilki Konyaaltı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen hobi festivali, bu yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde düzenlendi. ANFAD,  ANFOK, İPA, OLBİA, TEMA, TODOSK, TOG, Anadolu Klasik Otomobil Kulübü, Antalya Vosvos Kulübü gibi fotoğrafçılıktan doğa sporlarına, otomobilden satranca çok çeşitli hobi alanına hitap eden kuruluşlar  Cam Piramitte bir araya geldi. Alanda açtıkları stantlarda kendi faaliyetlerini anlatarak konunun meraklılarına, hayatına edineceği hobi aracılığıyla hareket katmak isteyenleri bilgilendirdiler. Toplumun hemen her kesimindeki araba merakı, kimi için ‘araba tutkusu’ dikkate alınınca yaklaşık 80 klasik otomobil, woswos, Murat 124, off road araçları, yaklaşık 200 adet motosiklet ve 4 karavanın sergilendiği Antalya Kültür Merkezi kral yolu meraklıların akınına uğradı. Her yaştan Antalyalının en çok ilgi gösterdiği alan da burasıydı. Klasik arabalarla fotoğraf çektirmeyen ziyaretçi neredeyse yoktu.  Kral yolunun bitiminde yer alan gölette de isteyen kano kullandı. Kanoyu, çoğunlukla küçük yaştaki çocuklarıyla bu tecrübeyi yaşamak isteyen anne-babalar tercih etti.

Cam Piramit’in önündeki alan ise basketbol meraklıları için dört farklı küçük sahaya ayrılmıştı. Hobifest’19 kapsamında Streetball Turnuvası’na ev sahipliği yapan alan, sporcuların kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Etkinlikler kapsamında üç sayı atış yarışması, gruplar arası streetball müsabakaları ve smaç yarışmaları yer aldı. Etkinliğin son günü Antalya Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Basketbol Erkek Takımı’nın gösteri maçına tekerlekli sandalyede başkan Muhittin Böcek de katıldı. Başkan Böcek ayrıca etkinlik alanındaki diğer stantları da ziyaret ederek katılımcı kuruluşlara plaket verdi.

Yetişkinler için canlı langırt, rodeo ve çocuklar için şişme oyun parkları ücretsizdi.  Tüm etkinliklerin ücretsiz olması festivale olan ilgiyi arttırmıştı.  Antalya Kültür Merkezi kral yolunun başına kurulan sahnede gerçekleştirilen müzik ve sahne gösterileri de festivali renklendirmişti.

İlk gün öğleden sonra katıldığım festival vesilesiyle parkta meraklı ancak telaşsız bir kalabalığa tanıklık ettim. Kimi aileler yanında getirdikleri kumanyalarla parkın yeşillikleri üzerinde piknik yapıyorlardı. Hobifest, 7’den 70’e binlerce Antalyalıya çeşitli hobi alanlarını detaylı tanıtmanın yanı sıra kentliye Central Parktan ve Hyde Parktan hiçbir eksiği olmayan Hasan Subaşı Parkı gibi bir parkımız olduğunu da hatırlatmış oldu.  Malum yaz gelince gözümüz denizden başka bir yeri görmüyor, geniş parklarımızı unutuveriyoruz.  İşte sonbahar geldi, sonrası kış-ilkbahar  tam da parklarda vakit geçirme zamanı… Parkları boş bırakmayalım, illa bir festival olsun diye beklemeyelim…

Etkinliğin son günü Antalya Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Basketbol Erkek Takımı’nın gösteri maçına tekerlekli sandalyede başkan Muhittin Böcek de katıldı.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir