Hollywood Antalya’ya Gelse

Rio de Janeiro’nun belediye başkanı Eduardo Paes, Woody Allen’ın filmlerinden birini şehrinde çekmesi için “ne gerekirse öderim” demiş. Woody Allen imzalı bir filmin şehrindeki turizmi oldukça arttıracağına inanan Paes, Midnight in Paris ve To Rome with Love gibi Rio’nun da yeni bir Hollywood filmine evsahipliği yapmasını istiyor.

Globo Gazetesi’ne verdiği röportajda, “Filmin prodüksiyonunun %100’ünü karşılarım… Onu buraya getirmek için gereken milyonları öderim” diyor.

Paes, Woody Allen’ı ikna edebilmek için her yolu deniyor. Yönetmenin kız kardeşiyle konuşmuş, hatta New York’taki komşusu olan (İspanyol mimar Santiago) Calatrava ile Allen’e mesaj göndermiş.

Sinema ve Kent ilişkisi bir çok pazarlama ve sinema öğrencisi için yıllardır temel tez konularından biri olmuştur. Tezlerin savları ölçülebilir verilerle sinemanın kente katkısını olumlu yönde ispatlamaktadır.

Gönül ister ki keşke; Antalya Tanıtım A.Ş. yönetiminde tüm kent paydaşlarının katkısı ile bir bütçenin oluşturulması ve bir Hollywood prodüksiyonun Antalya’da çekilmesi… Çoğu pazarlama uzmanı bunun Antalya’ya katkısının her yıl milyonlarca liraya yaptırdığımız katalog, cd, tanıtım filmi vb. araçlara nazaran daha etkili olacağını söylüyor.

Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Pars Şahbaz ve Arzu Kılıçlar’ın “Filmlerin ve Televizyon Dizilerinin Destinasyon İmajına Etkileri” başlıklı çalışmaları da bu etkiyi ortaya koyuyor. Akademisyenler çalışmalarından özetle şunları vurguluyor;

-Filmler ve Tv dizileri, bireylerin dünyasına hızla nüfus edebilen ve insanların algılamalarını değiştirebilen kitle iletişim araçları olarak nitelendiriliyorlar.

-İnsanların düşüncelerini etkileyen ve belirli konularda tavır almalarını sağlayan, kişiler ve mekanlar ile ilgili imaj oluşturma gücüne sahip olan temel bir araç konumuna gelmiştir.

-Destinasyonların pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olan imajın oluşturulması süreci, popüler kültürle alakalıdır. Filmler ve televizyon dizileri popüler kültürün önemli unsurlarıdır.

-Potansiyel turistler bir destinasyona gitmeden önce ilk fikrin oluşmasında en etkili araç olarak sinema ve TV’yi referans alır.

1975 yılında gösterime giren “Jaws” 465 salonda izlenirken yaklaşık otuz yıl sonra “Yüzüklerin Efendisi” 10.000 salonda aynı anda gösterime girmiştir.

Aynı çalışmada yer alan 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre filmlerin destinasyonlara yönelik olumlu etkisinin sonuçları şöyle açıklanmış:

Cesur Yürek: Wallace Anıtı/İskoçya Etki: Gösterimden sonra ziyaretçi sayısında %300 artış.

Kurtlarla Dans: Fort Hayes/Kansas Etki: 20.000 yeni turist.

Yüzüklerin Efendisi: Yeni Zelanda Etki: 98’den 2003′ e kadar İngiltereden gelen turist sayısında her yıl %190 artış. Filmin ülkeye yarattığı ekonomik değer  2 milyar dolardır.

Harry Potter: İngiltere’de farklı destinasyonlar Etki: Tüm destinasyonlarda turist sayısında %50 artış.

Dallas: Destinasyon:South Ranch/Dallas, Etki: Her yıl 500.000 turist

Er Ryan’ı Kurtarmak: Normandiya/Fransa, Etki: Amerikalı turist sayısında %40 artış.

Miami Vice: Miami, Etki: 85’den 98’e kadar Alman ziyaretçi sayısında %150 artış.

Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini: Cephalonia/Yunanistan, Etki: 3 yılda %50 artış.

Thelma ve Louise: Arches Ulusal Anıtı/Utah, Etki: 91’de %19.1 artrış.

Truva: Çanakkale, Etki: Turizmde %73 artış.

Görevimiz Tehlike 2: Sydney’deki Milli Parklar 2000’de %200 artış.

Plaj: Tayland, Etki: 2000 yılında genç pazarında %22 artış

Çelik Manolyalar: Louisiana, Etki: %56 artış

Ülkemizde de Asmalı Konak turları ile Nevşehir, Kavak Yelleri ile Urla, İkinci Bahar ile Samatya Çarşısı, gibi bir çok örnek bulunmaktadır.

 

Sinema ve dizilerin destinasyon imajına etkileri aslında çift yönlüdür, olumlu etkisi olduğu gibi olumsuz etkisi de olabilir. Yıllardır Gece Yarısı Ekspresi’nden ne çektiğimizi turizmciler iyi bilir.

 

Umarız bir gün Antalyamız da önemli bir film içinde dünya sinemalarında beyaz perde ile buluşur.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir