Instagram’daki Antalya

Güzel bir söz gönüle değince, nasıl değişirse mevsim, esirgemeyin şehrin sözlerinden gözlerinizi, bakın, görün, o hep anlatıyor kendini size: rüzgarıyla, ağacıyla, tarihiyle, denizi, güneşi, taşı, toprağı, nefesiyle… dinleyin.*

Fotoğraf paylaşım sitesi İnstagram’ın kullanımı dünyada hızla yayılıyor. İnstagram çeşitli efektlerle kullanıcılara akıllı telefonla çektikleri fotoğrafları tıpkı twitter’da olduğu gibi takipçileriyle paylaşma imkanı sunuyor. Çektiğiniz bir fotoğrafı dilerseniz sadece takipçilerinizle, ya da açtığınız hastag’lerle tüm dünyanın görmesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu özellik İnstagram’i kentlerin ve ülkelerin tanıtımı için de önemli bir mecra haline getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığımız dünyanın önemli instagram fotoğrafçılarını ülkemize davet etti. #ComeSeeTurkey adıyla açılan hastag ile bu fotolarla Türkiye dünyaya tanıtıldı.

Ülkemizde twitter’ın yasaklanmasıyla birlikte özellikle İnstagram kullanıcılarının sayısında patlama yaşandı.

Fullantalya olarak Instagram’daki “DigitalAntalyalılar”ı araştırdık.

Gözden kaçırdıklarımız ya da istemediği halde deşifre ettiğimiz isimler için affola..

Antalya’da Instagram’ı daha çok gazeteciler kullanıyor. Ama twitter kadar yaygın değil. Twitter’da neredeyse her konuda fikir beyan edenler söz konusu fotoğraf olunca elini korkak alıştırıyor.

Örneğin kalemle söz söyleme ustaları gazeteci Haşmet Öyken ve Ali Orhan’ın hesapları var ama henüz fotoğrafları yok.

Aynı şey siyasetçiler, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları için de geçerli.

Siyasetçiler arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalya Büyükşehir Belediyesi (ANTALYABB) lider durumda. Diğer belediye başkanlarını ve kurumlarını İnstagram’da göremedik.

Milletvekillerinin de instagram la pek arası yok. Sadece Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın hesabı dikkatimizi çekti.

Antalya Valiliği’nin hesabı yok.

STK’lar arasında sadece Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (AntalyaTSO) hesabı aktif.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni (mryeni) instagramı da etkili kullanıyor. Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim de öyle.

Antalya Tanıtım AŞ.’nin “antalyadestination” hesabı da faal. Instagram bedava tanıtım imkanı sunuyor. Tüm kurumların daha aktif olması gerekmez mi?

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Antalyalı bir gazeteci. Mesleği gereği Instagramı da çok başarılı kullanıyor.

Antalyalı gazeteciler arasında Emre Baylan (mrbaylan), Bikan Karaca, Ahmet İstek, Talip Güngör, Hande Canlıkan, Işık Tuncel (Febris), Orhan Çakmur, Mete Tekin, Müjdat Göktaş, Dilek Bozkurt Özgenç, Elif Mir, Ümit Ziya Atlı, Süleyman Değer, Cihat Ünal, Duygu Şahin Durmaz, Hidayet Gültekin, Cenk Özel, Sabriye Çay, Tanju Altınay, Bülent Tatoğulları, Tuna Kasbek, Gamze Aras ınstagramda öne çıkan isimler.

THY Bölge Müdürü Ömer Durna, İşadamı Mehmet Semih Söylemez, turizmci Yeliz Gül Ege ve bürokrat Baki Karaçay instagramı en etkili kullanan Antalyalılar.

İşkadını Işık Yargın, işadamları Hüseyin Cahit Kayan, Galip Hakan Külahçı, Kemal Özgen Emrah Kepez, Necdet Alkandemir, Alaattin Özuzun ile kent sakinleri Emir Hepoglu, Hüsamettin Oğuz, Erdem Tonguç, Arif Önder Gökkuş, Ömer (OHARPCI), Arzu Taşkın, akademisyen Dr. Zihni Tunca (Foto Tunca), Nusret Oral Sağel instagram da fotoğraf paylaşan isimler.

Antalyabook, SokakAntalya, Loveantalya, Burak Güller (Buraks3480), Rıfat Muslu (RFTMSL) ve instalya07 hesapları “Antalya” içerikli fotoğraflar paylaşıyor.

Bu arada merak edenler için Instagram da en çok paylaşılan hastag’ler ise #Antalya #AltınPortakal #AntalyaPiyanoFestivali

Antalya’nın güzelliklerini dünya ile daha çok paylaşalım.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel’in bebeğinin Antalyaspor formalı fotoğrafını çok sevdik.

#comeseeturkey projesi kapsamında dünyanın önemli instagram fotoğrafçıları Türkiye’yi dolaşıp çektikleri fotoğrafları takipçileriyle paylaşıyor. Ekipteki Türk fotoğrafçı Mustafa Seven geçtiğimiz günlerde Antalya’daydı. Muhteşem kareler paylaştı.

 

 

*Girişteki bu güzel yorum için blogger Arzu Taşkın’a (arzutaskin.blogspot.com) çok teşekkür ederiz.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir