IŞIKLAR CADDESİ

Düzenleme kapsamında Işıklar Caddesi – Belediye önünden başlayarak cadde sonuna kadar; yaklaşık 850 m. yol boyunca her iki kaldırım kaplamasının yapılması, araç yolunda beton alt yapı üzeri asfalt kaplama yapılması, orta refüjde bulunan çiçeklik bordürlerinin yenilenerek kaplanması, orta refüjde ışık ve su oyunları içeren süs havuzlarının yapılması, aldırımların engellilerin kullanabileceği şekilde detaylandırılması, cadde aydınlatması ve peyzaj düzenlemesi yapılmıştır.

Kaldırım kaplaması için kaş beji mermer ve afyon beyazı mermer ile oluşturulan kombinasyon ile uygulama yapılmıştır.Kaldırım yükseklikleri 6 cm. olarak belirlenmiş ve bu sayede insanların rahatlıkla kaldırıma iniş-çıkışları sağlanmıştır. Kaldırımları engelli vatandaşlarımızın da engelsiz olarak kullanabilmeleri esas alınarak projelendirme yapılmıştır. Bu bağlamda öncelikli olarak bilhassa görme engelli vatandaşlar için takip güzergahında engel teşkil eden TEDAŞ boxları, düzensiz yerleştirilmiş yeşil alanlar gibi unsurlar yerleri değiştirilerek, kot farkı yaratan menholler ıslah edilerek düzenleme yapılmıştır. Yine görme engellilerin takip edebileceği kılavuz çizgileri kaplama malzememiz olan kaş beji mermer bloklarda, bastonla hissedilebilecek yivler açılmak suretiyle rahat ulaşımları sağlanmıştır.

 

Araç yolu; daha önce diğer altyapı kuruluşlarınca yapılan alt yapı çalışmaları nedeniyle açılan  tranşelerin olumsuz etkilerine karşı hazır çelik ve atık tel takviyeli beton kaplama üzeri  asfalt kaplama yapılarak yenilenmiştir. Tüm  proje alanın aydınlatma ve bitkilendirme sistemi yenilenmiştir.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir