İstanbul Rengini Seçti, Darısı Antalya’nın Başına

İstanbul rengini seçti, darısı Antalya’nın başına

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son derece çağdaş bir yöntemle, kent içi ulaşımda kullanılacak otobüslerin rengini vatandaşlarına sordu.

hurriyet.com.tr’de yayınlanan haber şöyle; “İstanbul halkı otobüsünün rengini seçiyor” kampanyasının sonucuna göre, İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ’nin sefere koyacağı yeni otobüslerin rengi, oyların yüzde 34.54’ünü alan erguvan rengi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emirgan Korusu içindeki Beyaz Köşk’te düzenlediği basın toplantısıyla, “İstanbul halkı otobüsünün rengini seçiyor” kampanyasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, internet üzerinden sürdürülen kampanya, Amerika’dan Faroe Adaları’na, Dominik Cumhuriyeti’nden Almanya’ya, Tunus’tan Portekiz’e kadar çok sayıda ülke ve Türkiye’den 44 ilden toplam 172 bin kişi katıldı. Oyların yüzde 34,54’ünü alan erguvan rengi birinci oldu. İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ’nin sefere koyacağı belediye otobüslerinde erguvan rengi kullanılacak.”
Daha önce de Boğaz’ın iki yakası arasında çalışan deniz otobüsleri için referandum yapılmış, vatandaşların beğendiği deniz otobüsleri satın alınmış ve hizmete sokulmuştu.

Darısı Antalya’nın başına diyoruz. Antalya’da ne taksilerin, ne otobüslerin, ne minibüslerin, ne tabelaların (liste uzayıp gidiyor…..) standardı var. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen bir panelde, yurt dışındaki gözlemlerini anlatırken, Avrupa’da bir çok belediyenin kentle ilgili konularda yapılacak çalışmaları elektrik direklerine ya da vatandaşların göreceği yerlere asarak, vatandaşların bilgisine sunduğunu, bir çeşit referandum yaptıklarını anlatmıştı. Başkan güzel güzel anlattı ama pratikte bir şey olmadı. Kentle ilgili her şeye Meclis’te kalkan eller karar veriyor.

Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde 40 adet kırmızı otobüs aldı. Daha alırken adı kondu; Kırmızı Otobüs.

Kaç vatandaşa soruldu, “Kırmızı otobüs ister misiniz?” diye.

Ya da şöyle diyelim; Vatandaşa sorsaydı daha medeni daha güzel bir hareket olmaz mıydı?

Rant değil,vatandaş odaklı bir Belediye istiyoruz.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir