Kafa Atışı-(Golf+Tiger Woods)=Antalya

Antalya Belek’te son yıllarda düzenlenen en büyük organizasyonlardan biri olan “Türk Hava Yolları Dünya Golf Finali” şüphesiz son günlerin en çok bahsedilen organizasyonu oldu. Türkiye bu organizasyonla ilk kez profesyonel bir golf turnuvasına ev sahipliği yapmış oldu. Yaşayan efsane Tiger Woods’la birlikte dünyanın en iyi 8 usta ismi ilk kez Antalyamıza geldi. Oyuncular gelmeden önce kamuoyunda alacakları paralar konuşuldu. Antalya’ya ne kadar çok katkı yapacakları dile getirildi. Antalya’ya gelen yabancı medya mensuplarının buradaki izlenimlerinin önemine değinildi.

Ancak bu kadar zamandır beklenen organizasyon hiç belenmedik şekilde başladı. Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi muhabiri Cihat Ünal’la sözlü başlayan atışmaları, Ağaoğlu’nun Ünal’a “kafa atmasıyla” krize dönüştü. Neredeyse bir çuval incir berbat olmuştu. Turnuva boyunca bu olay sosyal medya başta olmak üzere gazetelerin tüm spor sayfalarında genişçe yer aldı. Turnuva’nın ulusal yansımasının yönü değişti.

Ancak bizim anlatmak istediğimiz şey bambaşka.

Bu kadar önemli bir organizasyondan Antalya hak ettiğini alabildi mi? Her zaman söylenen ‘Herşey Dahil’ sisteminden yararlanan, beş yıldızlı otellere gelen turistlerin kent merkezine inmemesi durumunun bu organizasyon için de söylenebileceği.

Yani turnuvaya gelen dünya yıldızları ya da zengin turistler Kaleiçi başta olmak üzere kent merkezinde misafir edildiler mi? Antalya lezzetlerinden tattılar mı? Antalya’nın kültürel mekânlarını gezebildiler mi?  Bunları merak ediyoruz.

Turnuvayı 3 bin kişinin izlediğini basından öğrendik. Kuru bir istatistik. Bir de Tiger Woods’un Antalya golf sahalarının beklentilerinin üstünde bulduğuna dair sözlerini işittik.

Geçmiş yıllarda Antalya büyük organizasyonlara talip olduğunda yetkililer yarışların tv kanallarından milyonlarca insana ulaşacağını ilan ederlerdi. Bizde ‘vay be!’ derdik. Bu afaki sayılar bile bugün söylenmiyor ki, Antalyalılar olarak organizasyonun önemini çocuklara anlatalım.

Özetle Antalya bu turnuvadan ne kazandı? Kafalarla ünlenen organizasyonla Antalya daha fazla bütünleşemez miydi? Gelecek yıllarda yapılacak bu tür değerli etkinlikler için biraz kafa yoralım!

Çünkü EXPO 2016’da geliyor. O bakımdan…

Örneğin;

Türkiye’de ilk kez düzenlenen 2005 WTA İstanbul Cup Tenis Turnuvası’nda maçların başlamasından önce dünyaca ünlü ABD’li tenisçi Venus Williams ile milli tenisçi İpek Şenoğlu, Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiren Boğaziçi Köprüsü’nde gösteri maçı yapmışlardı. Köprüde Avrupa ile Asya kıtalarının buluştuğu yerde karşılaşan iki raket, böylece aynı anda iki kıta arasında tenis oynayan “ilk” sporcular olarak da tarihe geçmişlerdi. İlginç şov, televizyonlar aracılığıyla yayınlandığı tüm dünyada da büyük ilgi görmüştü. Bu gösteri maçı bugün hala dünya’da bugüne kadar gerçekleşmiş en ilginç 6 tenis maçı sıralamasında 3. Sırada yer almaktadır. (Tüm liste için  http://www.sportsmillenium.com/en/2009/03/28/most-interesting-exhibition-matches-tennisen-ilginc-gosteri-maclari-tenis/ )

Keşke biz de ünlü golfçülerle Antalya’nın tanıtımına katkı koyabilecek bir başlangıç yapılabilseydik. Turnuva’nın başlama vuruşu Aspendos Antik Tiyatrosundan, Alanya Kalesinden ya da Side Apollon Tapınağı’ndan EXPO Çocukları ile birlikte yapabilseydik. Tiger Woods’u dünya’nın herhangi bir yerinden çekilmiş olabilecek sıradan bir golf sahası mizansenin de değil de Antalya ile özdeşleşebilecek bir kare de dünya’ya resmedebilseydik.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir