“Kapalı” Kent Müzesi oluyor!

Bazı mekanlar vardır, sadece işlevi için değil hatıralarımız için severiz. Önünden geçerken bambaşka duygularla bakarız. Antalya Atatürk Spor Salonu da bir çok Antalyalı için öyledir. Bir çok Antalyalı çocuk ve genç spora “Kapalı” da adım atmıştır. Sadece basketbol ya da diğer salon sporları değil, örneğin yıllarca güreşçiler ve halterciler de bu salonda antrenman yapmıştır.

Antalya’da 70’li yıllardan 2000’lere kadar sporun kalbi “Kapalı”da atmıştır.

Özellikle liseler arası basketbol ve voleybol maçları unutulmaz mücadelelerle hafızalarda iz bırakmıştır. 80’li yıllarda Antalya Lisesi ve Çağlayan Lisesi arasında oynan maçlardaki tribün coşkusu ve sahadaki çekişmeler hala dillerdedir. Okuldan kaçıp “Kapalı”ya maça gitmeyen yoktur.

Yıllarca adının önünde “kapalı” yazdığı için Antalyalılar burayı “Kapalı” diye bilir. Oysa Spor Salonu dediğin zaten “kapalı” olmaz mı?

 

Antalya’nın Işıklar Semti’nde bulunan Antalya’nın ilk Spor Salonu, kent müzesine dönüştürülmek üzere Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceği açıklanınca anılar gözümüzde canlandı.

Kapalı’nın Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi kent adına önemli bir adım.

 Zaten Antalya’nın 100. Yıl’a yapılan 10 bin kişilik spor salonuna henüz bir isim bulunamadı ama salon Antalya’nın spor anlamında eksiğini önemli ölçüde giderdi. Başkan Menderes Türel açıklamasında Konyaaltı’nda yeni bir spor salonu yapılacağını belirtmiş.

Devir protokolü imza töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel şunları söylemiş;

“Atatürk Stadyumu’nun yıkımı gerçekleştirilmişti. Orada halka açık bir park düzenlemesi çalışması yüklenici firma tarafından başlatıldı ve devam ediyor. Önümüzdeki tek engel Kapalı Spor Salonu’nun yer teslimine yönelikti. Bunu da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’a hayırlı olsun ziyaretimizde arz ettiğimizde, yer teslimini hiç bekletilmeden, hemen Büyükşehir Belediyemize yapılması hususunda ek protokol talimatını verdi. Spor Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Baykan ek protokolü imzalayarak bize gönderdi. Biz de bugün Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüzle birlikte bu protokolün bizim tarafımızda kalan imzalarını tamamladık. Böylelikle Kent Müzesi Projesi önündeki son engel de kalkmış oldu.

Işıklar’daki Kapalı Spor Salonu’nu 30 Eylül itibariyle Kent Müzesi olarak düzenlemek üzere Gençlik Spor Bakanlığı’ndan teslim alacağız. Kent Müzesi Projesi’nin ana omurgası Kapalı Spor Salonu’nun içerisi olacak. Buradaki inşai faaliyetler 30 Eylül’den sonra çok hızlı şekilde devam edecek. Bu kapsamda bir günde sorunu çözen Sayın Bakanımıza, Sayın Genel Müdürümüze, Sayın İl Müdürümüze ve bütün bakanlık yetkililerine teşekkürü bir borç biliyorum.

Ek protokol kapsamında 1970’li yıllardan beri faaliyette olan, artık eskiyen ve kent müzesine dönüşen Işıklardaki Kapalı Spor Salonu’nun yerine Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne Konyaaltı ilçesinde 2 bin kişilik çok güzel bir kapalı spor salonu yapacağız. Bir taraftan eskimiş yapıları yıkıp onları müzeye dönüştürürken, çok daha güzel salonları Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya’mıza hediye ediyoruz, gençliğimizin hizmetine sunuyoruz.”

Gençlik anılarımızın tanığı “Kapalı” artık müze olarak kentimize hizmet edecek. Gezerken o unutulmaz tezahüratların kulaklarımızda yankılanacağından kimsenin kuşkusu olmasın.

Bu arada bir öneri… Atatürk Stadyumu için yıkım töreni düzenlenmişti. Çok da güzel olmuştu. Belki bir yıkım töreni de “Kapalı” için düzenlenir. Bizden hatırlatması.

 

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir