Karaalioğlu’nun Kuşları

Ulusal basında Antalya için hayli ilginç bir haber vardı. “Antalya Karaalioğlu Parkı Kuşları” sergisi 7 Nisan’da açılacakmış. Akdeniz ya da Antalya’nın tamamı ya da bir ilçenin değil sadece şehir içinde yer alan bir parkın kuşları. Okuyunca çok şaşırdık…

Aklımıza iki ay önce Karaalioğlu parkında yaptığımız bir yürüyüş geldi. Park içinde Belediye Tiyatrosunun yan tarafındaki alanda yer alan büyük ağaçlarda gezinen ve tesadüf eseri gördüğümüz 3 yeşil-kırmızı renkli tropikal görünümlü kuş geldi.

İlk aklımıza gelen bir yerden kaçmış olduklarıydı. Ancak 3 tane olmalarını bu düşüncemizi pek doğrulamıyordu.

O zaman bu üç tropikal görünümlü kuşu beselemek isteyen birisi beslemekten vazgeçmiş ve parkta doğaya bırakmıştır dedik.

Ancak bu haberi okuyunca anladık ki aslında onlar Karaalioğlu Parkı’nın kuşlarıymış. Onlar ve onlar gibi 56 tür kuş aslında hep ordaymış ama biz fark edememişiz…

Bu ilgi çekici sergi  Dr. Tamer Albayrak’ın 2008 yılının Haziran ve Ekim ayları arasında yaptığı saha çalışmasının ürünü.

Sergi Parkta yaşayan 56 farklı kuş türünün varlığını ortaya koyuyor. Bu türlerin neredeyse tamamı, çeşitli koruma listelerinde tehlike altında olan türler sınıfında yer alıyor. Dr. Tamer Albayrak amacının çevremizdeki çeşitliliği fark ederek, sahip olduğumuz zenginliği yaşatmak olduğunu söylüyor.

Antalya Kent Müzesi, bu çalışmanın daha çok kentliye ulaşması ve öğrenciler için daha etkin bir eğitim aracı olabilmesi için, “Karaalioğlu Parkı Kuşları” adlı bir sergi haline getirmiş. Küratörlüğünü İbrahim Keleş’in yaptığı sergi Ferit Avcı tarafından resimlenmiş. Sergi, 7 Nisan’da Antalya Kent Müzesi Karaalioğlu Parkı Sergi Alanı’nda açılacak ve altı ay boyunca Antalyalıların ziyaretine açık kalacak.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir