Kaybolan lezzet ‘Kokoşka’


Blog olarak, annelerimizden, ablalarımızdan duyduğumuz, kitaplarda veya dergilerde rastladığımız Antalya lezzetlerini paylaşmaktan mutlu oluyoruz.

Yeni öğrendiğimiz geleneksel Antalya lezzetlerinden biri de ‘Kokoşka’ bir diğer adıyla ‘Yufkalı Tavuk’,

Bugün bu yemeği Antalya restoranlarında bulmak neredeyse imkansız. Biz ATAV’ın yemek kitabında rastladık.

Antalya’nın yaşayan belleği araştırmacı – yazar Hüseyin Çimrin, bu geleneksel lezzetin yapılışını anlatıyor. Biz de, yeni tatlar arayanlar ve meraklısı için aktarıyoruz.

Altı kişilik Kokoşka için 1 adet bütün tavuk (ayıklanmış), 6 adet yufka (mümkünse sacda pişirilmiş, köy usulü), 2 su bardağı dövülmüş ceviz içi, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber,
1 tatlı kaşığı tuz gerekiyor.

Önce ayıklanmış bütün tavuğu tencereye koyup, üzerini iki parmak geçecek kadar su ilave ediniz. Tuz ekleyip orta ateşte kaynamaya bırakınız. Tavuğu kemiklerinden kolayca ayrılıncaya kadar haşlayınız. Tavuğu çıkardıktan sonra, tencerede 6 bardak haşlama suyu bırakınız.
Tavuğun kemiklerini ve derilerini ayıklayınız. Etlerini badem büyüklüğü olacak şekilde tiftikleyiniz. Yağlanmış bir tepsiye aralarına erimiş tereyağı sürülmüş 2 yufkayı döşeyiniz. Kalan 4 yufkayı parçalayarak, tepsideki yufkaların üzerine yayınız ve sıcak tavuk haşlama suyunu kepçe kepçe gezdirip, yufkalara yediriniz. Ceviz ve tavuk etlerini de tepsiye döşeyiniz. En son kırmızı toz biberle kızdırılmış tereyağını gezdiriniz.

Köy yufka ekmeği yerine hazır yufka da kullanabilirsiniz. Bu takdirde yufkalar tarifte olduğu gibi tepsiye döşendikten sonra fırında üzerleri hafif kızarana kadar pişirilmelidir. Tavuk haşlama suyu pişmiş yufkalar üzerine gezdirilmelidir.

Afiyet olsun.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir