Her Kitap 1 Portakal Ağacına Dönüşecek

Yeşile duyarlı Kepez Kitap Fuarı açıldı.

Seher Özen Karadeniz

Baştan söyleyeyim ben de heyecanla bekliyordum. Çünkü; uzun zamandır ‘Antalya’ya gelse’ dediğim yazarlar bu fuarda.

Kepez Belediyesinin bu yıl 2’sini düzenlediği kitap fuarı bugün açıldı.  ‘Yeşile Duyarlı Kitap Fuarı’ temasıyla duyurusu yapılan fuar, 251 yayınevi ve 150 yazarı ağırlayacak.

Sosyal Medya Çalışmasına Tam Puan

Yeşil tasarımlar eşliğinde belediyenin sosyal medya hesaplarından 7 Şubat’tan beri duyurularını yapmaya başladığı fuarın içeriği daha o zamandan ilgimi çekmişti. Mimar Sinan Kongre Merkezinin ev sahipliği yapacağı fuar öncesinde, sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda çevreci, paylaşımcı ve sosyal içerikli çalışmalarla okuyuculara bambaşka bir fuar konsepti sunmayı hedeflediklerini belirten Kepez Belediye Bakanı Hakan Tütüncü, bir ay süresince sadece fuar temalı 7 videoyla fuarın tanımına katkı sundu. Yerel seçimler öncesi seçim çalışmalarının bir parçası gibi düşünülmüş olsa da, kitap seven biri olarak çok sempatik geldi. Videolarda kendisi de zaten çok sempatik ve güler yüzlü paylaşımlarda bulunuyor. Tütüncü, o videolardan birinde ‘Aldığınız her kitap birer portakal ağacına dönüşecek, Antalya eski günlerdeki gibi portakal çiçeği kokacak’ diyor.  Kitap fuarına nasıl ulaşılacağına ilişkin duyuruyu da yine kendinden dinliyoruz. Ancak sosyal medya ekibi bununla da yetinmedi mahalle mahalle otobüslerin listesini yayınladı. Hem katılımcı hem de imzaya gelecek yazarların duyurusunu yaptı.

Sonuç olarak hem fuar teması, hem öncesinde gerçekleştirilen ve zamanın ruhuna uygun duyuru çalışmaları hem de iletişimde kullanılan sempatik dilini biriletişimci olarak çok yerinde buldum.

Tütüncü; “Portakal Bahçesi oluşturacağız.”

Başkan Tütüncü, her yıl yeşil alan miktarını çoğaltarak sahip çıktıkları çevreci belediyecilik anlayışını bu yıl Kitap Fuarı’na da taşıdıklarını söyledi. Kepez Belediyesi olarak fuardan alınan her bir kitap için kitapsever adına 1 portakal fidanı dikerek portakal bahçesi oluşturacaklarını açıkladı. Tütüncü ayrıca sosyal sorumluluk projelerinin de yer alacağı kitap fuarı ile köy okullarının kütüphanelere kavuşacağını, gönüllülerin görme engelliler için kitap seslendirmesi yapacağını da ekledi.

Katılımcı yazarlarla çok sayıda söyleşinin de gerçekleştirileceği Kepez Kitap Fuarı’nda; Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Canan Tan, Engin Akyürek, Ercan Kesal, Erhan Çevik, Feridun Kunak, Hakan Mengüç, Hasan Ali Toptaş, İclal Aydın, Kahraman Tazeoğlu Kürşat Başar, Mesut Yar, Müfit Can Saçıntı, Serdar Tuncer, Yavuz Dizdar vb. çok sayıda yazar ve konuşmacı hayranları ile bulaşacak.,

Fuar, 17 Mart tarihine kadar 09.00 ile 19.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir