Kepez Ve Manavgat Belediyesi’ne TKB’den Müze Ödülü

Kepez Belediyesi’nin ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’ ve Manavgat Belediyesi’nin Giritli Müzesi – Giritliler Kültür Evi, Tarihi Kentler Birliği’nin 2020 yılı Müze Özendirme Yarışması’nda kent ve göç müzeleri kategorisinde ödüle layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Müze Özendirme Yarışması sonuçlandı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmanın değerlendirmeleri pandemi koşulları nedeniyle internet üzerinden yapıldı. Altı temel kriter göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirme sonucunda Göç Müzeleri, Kent Müzeleri, Kent Tarihi Müzeleri, Kent Belleği Ve Arşiv Müzeleri, Yaşam Kültürü Müzeleri, Milli Mücadele Müzeleri, Sanayi Müzeleri, Sanat ve Edebiyat Müzeleri, Denizcilik Müzeleri ve Maket Müzeleri olmak üzere 10 farklı kategoride ödüller verildi.

Kepez Belediyesi “Bir Zamanlar Antalya Müzesi”

Dokuma İplik Fabrikasını halkın kullanımına kazandıran Kepez Belediyesi, fabrikanın idari binasında açtığı ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’yle Tarihi Kentler Birliği’nin, 2020 yılı Müze Özendirme Yarışması’nda Kent Müzeleri kategorisinde ödüle layık görüldü. Antalya Dokuma İplik Fabrikası’nın idari binasının müzeye çevrildiği ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’nde 2000 metrekare sergi alanı bulunuyor. Ziyaretçiler sesli rehber eşliğinde, 8 ayrı dilde müzeyi gezme imkanı bulabiliyor.

Manavgat Belediyesi “Giritli Müzesi – Giritliler Kültür Evi”

Manavgat Belediyesi’nin, 3000 yıllık geçmişe sahip Side’nin tarihinde önemli bir yeri olan Giritlilerin anılarını yaşatmak ve kent kültürüne katkı sağlamak amacı ile kurduğu Giritli Müzesi – Giritliler Kültür Evi ile Tarihi Kentler Birliği’nin, 2020 yılı Müze Özendirme Yarışması’nda Göç Müzeleri kategorisinde ödüle layık görüldü. Yörede yaşayan ve yaşamış olan Giritlilere ait yaklaşık 300 eserin sergilendiği müze 2016 yılında açıldı. 1900’lü yılların başında Yunan istilasından kaçan ve 2’inci Abdulhamit tarafından Kadriye, İhsaniye, Selimiye ve Ahmediye köylerine yerleştirilen Giritlilerin gündelik yaşamlarında kullandıkları eserlerin sergilendiği Giritli Müzesi ve Giritliler Kültür Evi ziyaretçilerini geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Yarışmaya 16 belediye, 18 müze katıldı

Bu yıl 20. Yılını kutlayan TKB’nin 4.Müze Özendirme Yarışmasına 16 belediyeden, farklı ölçeklerde 18 müze katıldı. Her müze kendi koşulları içinde değerlendirildi. Değerlendirmede; müzenin içinde bulunduğu mekanın kalitesi, müze arşivinin oluşturma şekli ile koleksiyonun niteliği, koleksiyonu sergileme kurgusu, bir kültür mekanı olarak müzenin sosyal gücü ve kentle kurduğu ilişki dikkate alındı. Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Yarışması; iyi müzecilik örneklerini özendirmek, yerel yönetimlerin müze uygulamalarında önder olma ve koruma bilinci oluşturmak, ülkemizde yerel yönetimlerin girişimleriyle oluşturulmuş müzeler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla ilk kez 2016 yılında düzenlendi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir