Kepez’de Kütüphane Çılgınlığı

Antalya’da üniversiteye hazırlanan ya da üniversitede okuyup vizeye hazırlanan gençlerin en popüler mekanı Dokuma Fabrikası içerisindeki Cemil Meriç Kütüphanesi. Şaka değil… Üstelik bir çoğu Muratpaşa ve Konyaaltı’ndan gidiyor. Bizim Z kuşağı dediğimiz, dijital bunlar deyip hor gördüğümüz gençler bu kütüphaneyi çok sevdi. Çoğu zaman önünde kuyruk oluyormuş. “Keşke daha büyük olsa” diyorlar. Başkan Hakan Tütüncü’nün sıklıkla gece geç saatlerde kütüphaneye gittiğini işittim. Siyaset yapmak için değil. Gençleri rahatsız etmeden seyredip, gözlem yapıyormuş. Bu ilgiyi gören Başkan Tütüncü, ilçede kütüphane çılgınlığı başlattı.

Kepez Belediyesi, Dokumapark içerisinde bulunan 1000 metrekare büyüklüğündeki köhne trafo binasını restore ederek kente Antalya’nın en zengin kütüphanesini armağan etti. 2021 yılında müze kütüphane olarak hizmete açılan ve yazar, çevirmen ve eğitimci merhum Cemil Meriç’in isminin verildiği kütüphane, 7 gün-24 saat açık. 

Kepez Belediyesi, Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yön verecek nesli kitapla ve bilgiyle buluşturmak amacıyla yatırım programına aldığı 22 kütüphane projesinden biri daha öğrencilerle buluşuyor.

Proje içerisinde yer alan Özgürlük Mahallesi Kütüphanesi’nin yapımı tamamlandı. Kütüphane, belediye ait binanın bir katında gerçekleştirildi.  Kepez Belediyesinin Nasreddin Hoca Gündüz Bakım Evi ve Kreşi’nin de bulunduğu binanın bir katı, kütüphaneye dönüştürüldü.

Öğrencilerin ders çalışabileceği şekilde tasarlanan 300 metrekare büyüklüğündeki kütüphane, 20 bin kitap kapasiteli olacak. İç tefrişatı tamamlanan kütüphane, kitapların raflarda yerini almasından sonra kapılarını ziyaretçilerine açacak.

Cemil Meriç Kütüphanesi, 200 bin kitap kapasitesiyle de Antalya’nın en büyük kütüphanesi olma özelliği taşıyor.

YÜKSELİŞ’E 15 BİN KİTAP KAPASİTELİ KÜTÜPHANE

Özgürlük Mahallesi Kütüphanesi ile birçok ilk ve orta dereceli okul ile 5 mahallenin bulunduğu Dokuma Semti, ikinci kütüphanesine kavuşmuş oldu. Semt sınırları içerisinde yer alan Yükseliş Mahallesi’ne de 15 bin kitap kapasiteli kütüphane inşa edildi. İç tefrişatı ve çevre düzenlemesi çalışmaları biten Yükseliş Kütüphanesi de açılış için gün sayıyor.

Büyük ilgi gören Dokuma Fabrikası içerisindeki Cemil Meriç Kütüphanesi ve Pil Fabrikası’na kazandırılacak olan kütüphane de bölgenin hizmetinde olacak.

Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma bölgesine kazandırdıkları iki kütüphaneyle öğrencilerin hem kitapla, bilgiyle buluşacağını hem de ders çalışma ortamına kavuşacağını söyledi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü.

22 KÜTÜPHANE TAMAM 1 YILDA

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yön verecek neslin eğitimine katkı sağlayacak olan 22 kütüphane projesinde gelinen son durumla ilgili şu bilgiyi paylaştı:

“Projenin amiral gemisi olan 1 milyon kitap kapasiteli Antalya Kütüphanesi’nin tefrişatında sona gelindi. Altınova Orta, Yükseliş ve Özgürlük mahallelerindeki kütüphane yapımı bitti. 50 bin kitap kapasiteli üç kütüphanemiz de açılışa hazır. 22 Kütüphane projemizin finalini, Antalya Pil Fabrikası yerleşkesinde yapacağız. Bu kapsamda fabrikanın 870 m2 kullanım alanı olan lokal binasını kütüphaneye dönüştürüyoruz. İhalesini yaptık. Yakın bir tarihte Pil Fabrikası kütüphanesinin inşaatına başlarız, diye düşünüyorum. 22 kütüphane projesiyle okuma, bilgiyle buluşma, ders çalışma ortamı oluşturma adına faydalı ve güzel bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Hizmete açtığımız kütüphaneler yoğun bir ilgi görüyor. Bu ilgi de faydalı bir iş yaptığımızı gösteriyor. Taleplere ve ihtiyaca göre 22 kütüphaneye yenilerini eklemeye devam edeceğiz.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir