Kepez’in Araba Müzesi, Otomobil Festivali ile açıldı 

Kepez Belediyesi’nin eski Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın pamuk ambarından nostaljik bir müzeye dönüştürdüğü Antalya Araba Müzesi, Antalya Otomobil Festivali ile kapılarını otomobil severlere açtı.

Kepez Belediyesi’nin kültür ve sanat adası Dokumapark’ta 2 bin 800 metre kare  üzerine kurulan Antalya Araba Müzesi’nin resmi açılışı Antalya Otomobil Festivali ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir tarafından katılan otomobil tutkunları hem muazzam bir müzenin açılışına tanıklık etti, hem de renkli bir festivalle buluştu.

Eski Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın pamuk ambarından nostaljik bir müzeye dönüştürüldüğü Antalya Araba Müzesinin resmi açılış töreni ve Antalya Otomobil Festivali açılışına AK Parti Antalya İl Başkanı Ali Çetin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, meclis üyeleri, muhtarlar ve Türkiye’nin dört bir yanından otomobil tutkunları katıldı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya’da otomobil heyecanın derinde hissedildiği bir gün olduğunu söyledi. Başkan Tütüncü, bir yandan binlerce katılımcıyla konseptiyle Türkiye’de ilk olan Antalya Otomobil Festivali’nin ve bir yandan da Antalya Araba Müzesi’nin açılışının gerçekleştirildiğini söyledi.

Araba Müzesi’nin 1,5 yıldır ziyarete açık olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “19 Mayıs 2022’de kapılarını açtığımız Araba Müzemizi Antalyalılarla buluşturmuştuk. Yaklaşık 7 yıllık emeğin ürünü ve en yenisi 30 yaşında, en eskisi 75 yaşında olan 77 otomobille Türkiye’nin araba sevdasına, Türkiye’nin yaşanmışlıklarına ev sahipliği yapan güzel bir müze oldu. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza şehrimiz adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Eski Dokuma Fabrikasının pamuk deposu olan bu depoların acaba günün birinde böylesi anlamla bir esere, bir müzeye dönüştürüleceği eminim ki düşünülmemişti. Bizim ekibimizle beraber Dokuma’ya kazandırdığımız bu ilerici yenilikçi projelerden birisi olarak burada uzun yıllar boyunca bizim hatıralarımızı yaşatacak bir müze oldu. Burası otomobil sevdalıları için, gençlerimiz için çok kıymetli. Aramızda Gülgün Ömür, Halil Erdem gibi çok değerli bağışçılarımız var. Onların temel özelliği gençlerimize yatırım yapmayı eğitime yatırım yapmayı çok seviyorlar. Müzemizde de onların hatıralarını yaşatacakları müstesna bağışları var. Bütün bağışçılarımıza çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ANTALYA ARABA MÜZESİ’NDE NELER VAR?

Kepez Belediyesi’nin eski Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın pamuk ambarından nostaljik bir müzeye dönüştürdüğü Antalya Araba Müzesi, 21 farklı konsept ve konudaki sektörlerden oluşuyor. Nostaljik motorlar, otomobiller ve otobüslerin yer aldığı 77 araç ve uçaklar bulunuyor. Araçlar Türk otomobil tarihinde iz bırakmış ve tarihimizde bizim için önem arz eden eserlerden oluşuyor.

Müzenin ilk koleksiyonu ve yüzde yüz yerli otomobil olan ‘Devrim Otomobili’, Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘ın içinde hayatını kaybettiği ambulans, ‘Çiçek Abbas’ filmindeki kırmızı dolmuş, ‘Şoför Nebahat’ filminde ki taksi, Zeki Müren’ in Antalya ya geldiği otomobil,  Kıbrıs barış harekatında kullanılan askeri Jeep, ilk Türk uçağı olan VECİHİ K-VI’nın gerçeğe en yakın replikası, Nuri Demirdağ’ın ürettiği ilk Türk Yolcu uçağı Nu.D-38, müzedeki sayılı eserler arasında yerini alıyor. 1951 Model Desoto Diplomat ve Şoför Nebahat filminde kullanılan araç müzenin de en eski araçları arasında yer alıyor.

Kepez Belediyesi’nin düzenlediği klasik, modifiye, motor, offroad, drift araçlarının hepsinin bir arada bulunduğu Türkiye’nin ilk festivali olan Antalya Otomobil Festivali, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Türkiye’nin 29 ilinden 1500 otomobilin katıldığı Antalya Otomobil Festivali, ziyaretçi akınına uğradı. Klasik, modifiye, motor, offroad, drift araçlarının hepsinin bir arada bulunduğu Türkiye’nin ilk festivali olan Antalya Otomobil Festivali, renkli etkinlik tablosuyla yoğun ilgi gördü. Offroad, motor ve drift araç pilotları hünerlerini sergiledi, festival katılımcıları da gösterileri büyük bir heyecanla izledi. Offroad etkinlikleri, motor showlar, drift etkinlikleriyle renklenen festivalde, klasik ve modifiye araçlarda sergilendi. Birbirinden göz alıcı araçların bulunduğu festival, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Dokumapark, gün boyu otomobil tutkunlarıyla doldu taştı.  

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir