Kırkpınar’a Antalya Damgası

Bu yıl 656’ncı kez düzenlenen tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne Antalyalı pehlivanlar damga vurdu. 16 kategoride er meydanına çıkan pehlivanlar, Minik 1, Minik 2, Teşvik 1, Teşvik 2, Tozkoparan, Deste Küçük, Deste Orta, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük Boy, Küçük Orta Büyük Boy, Büyük Orta Boy, Başaltı ve Baş’a güreştiler.

20 pehlivan kürsüde

Tüm kategorilerde toplam 56 güreşçinin podyuma çıktığı Kırkpınar’da Antalyalı 20 pehlivan kürsüde kendisine yer buldu. 6 kategoride 1’incilik kürsüsüne çıkan Antalyalı pehlivanlar, Deste Küçük kategorisinde Osman Kan, Deste Büyük kategorisinde Nail Seyyar, Küçük Orta Küçük Boy kategorisinde Mehmet Ali Avcı, Büyük Orta Boy kategorisinde Tolga Turan, Başaltı kategorisinde Okan Acar ve Başpehlivan İsmail Balaban oldu.

Antalyalı İsmail Balaban ve Orhan Okulu’nun finaldeki mücadelesi nefesleri kesti.

Küçük Orta Küçük Boy’da kürsü sadece Antalya’nın

Edirne Sarayiçi Kırkpınar Güreş Sahası’nın çimlerine çıkan Antalyalı pehlivanlar, 6 birincilik, 4 ikincilik, 10 üçüncülük kazandı. Özellikle Küçük Orta Küçük Boy kategorisine damga vuran Antalyalı güreşçiler, bu kategoride başka hiçbir şehirden güreşçiye podyumu göstermedi.

Balaban ikinci kez ‘Başpehlivan’

Kırkpınar’ın en önemli derecesi olan ‘Başpehlivanlık’ ve Altın Kemer için çayıra çıkan 60 pehlivan arasından rakiplerini yenen Antalyalı İsmail Balaban ve Orhan Okulu’nun finale çıkması Antalya’da büyük heyecan yarattı.

Orhan Okulu’yu yenerek 2013 yılından sonra ikinci kez ‘Başpehlivan’ olan İsmail Balaban, Altın Kemer’i ilk kez Sarayiçi’nde taktı. Geçtiğimiz sefer Ali Gürbüz’ün dopingli çıkmasından sonra Altın Kemer’i kazanmıştı.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir