Köfte Adası, Anfora Vadisi ve Vatoz Burnu dalış tutkunlarını bekliyor

Başlıktaki yerleri daha önce hiç duydunuz mu? Biz ilk kez duyduk. Antalya’nın zenginlikleri saymakla, gezmekle bitmiyor.

Antalya’ya sadece güneşlenmeye değil, binlerce turist de dalmaya geliyor. Dalış noktaları her yıl özenle seçiliyor, belirleniyor. Çünkü Antalya’nın yer üstünde olduğu kadar su altında korunması gereken müthiş hazineleri, güzellikleri var.

Gazetelerden okuduk. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından belirlenen dalış noktaları, Vali Ahmet Altıparmak imzasıyla onaylanmış.

Antalya’da su altı turizmi denince ilk akla gelen yer kuşkusuz Kaş İlçesi. Serbest dalış ve sportif amaçla yapılacak aletli dalışlarla ilgili su altı parkur alanı olarak ilan edilen Kaş’ta 28, Kalkan’da 11 dalış noktasında dalmak serbest.

Kaş yöresinde; Köfte Adası, Gürmeli Ada, Küçük Kaya, Akıntı Burnu, Çapabanko, Üçkaya, Mavi Batık, Hidayet, Vatoz Burnu, Mendirek Önü, Mağara 1, Mağara 2, Fener Kulesi, Likya Batığı, Karides Mağarası, Tünel, Kanyon, Uçan Balık, Uçak Batığı, Besmi Adası, Anfora Vadisi Reef, Kaplumbağa Noktası, Uluburun Kayalıkları, Altuğ Mağarası, Büyük Rif, Sarı Ada, İkiz Kardeş, Deve Hörgücü Rifi su altı dalış parkur alanları.

Kalkan’da ise Kalakar Köyü, Yeşilköy Koyu, Yılan Adası, Sıçan Adası, Heybeli Ada, Öksüz Ada, Sakarya Batığı, Frenk Koyu, Sıçan Adası Sığlığı, Orta Sığlık, Kalkan Koyu Girişi’nde dalış yapılabilecek.

Kemer’de bulunan Paris batığı, Tekirova açıklarındaki Üç Adalar, Manavgat’ta 200 metre açıkta Hadley’s Harem adlı B-24 timi Amerikan savaş uçağı batığı ile Antalya Körfezi’nin batı ucunda bulunan Gelidonya batığı da listede.

Antalya Yat Limanı’nın 500 metre kadar uzağındaki şamandıra altında yatan Fransız “San Didier” batığına dalmak için Valilik ve Deniz Polisi’nden özel izin gerekiyor.

Dalmaya meraklıysanız Kaş, Kalkan ve Kemer’de dalmayı Antalya’da yapılacaklar listesine eklemeyi unutmayınız.

Ancak Akdeniz’in önemli dalış merkezlerine ev sahipliği yapan Kuşadası-Antalya arasında hala bir basınç odası olmadığını da tekrar hatırlatalım. Geçen yıl Ocak ayında blog’ta yazmışız linkten okuyabilirsiniz…

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir