Konyaaltı Sahili Olmuş…

Seher Özen Karadeniz / fullantalya.com

Niye böyle bir başlık attım. Proje başlarken, kentte yaşayanlar olarak bizim istediğimiz gibi bir sahil ortaya çıkıp çıkmayacağından endişeliydik. Öte yandan konuyla ilgili uzmanlar da projeye mesafeli yaklaşmıştı. Ben, şehir plancı da peyzaj mimarı da değilim. Size aktaracağım yorumlarım bir süredir bu kentte yaşayan ve yazın sahili kullanan biri olarak sezon açılışındaki gözlemlerimi içeriyor.

Sınavdı, mezuniyetti, bayramdı derken açılışı geçen yıllara göre oldukça geç yaptım. Çoğunlukla sabahları indiğim sahile yine sabah gittim. Saat dokuza geliyordu. Alışılmış Konyaaltı Sahili kalabalığı yoktu. Seçim yeni bitti ne de olsa. Haftaya dolar.

Doğrusu ilk bakışta bütünsel görüntüsü oldukça etkileyici. Muntazam ve göze hitap ediyor. Karşıya geçmek için araba, bisiklet ve yaya yolunu bir bir geçtim. Bütün bu   saydığım alanlar ihtiyaca cevap veren ve standartlara uygun olarak dizayn edilmiş. Arabalar için ayrılan alanın sahil tarafında olmayışı ayrıca isabetli. Sahille yol arasındaki bariyerler boyanarak mavi ve paslı görüntü silinmiş. Merdivenlerden inerken hemen sağımdaki gözetleme kulesini de görünce rahatladım. Belli aralıklarla sahilin tamamına yayılmış. Güvenlik önemli. Sahildeki büfeler, tuvaletler, soyunma kabinleri ve duş alanları da tamamen yenilenmiş ve düzenlenen alanla uyumlu hale getirilmiş.

Çevremde gidenlerin çoğu da övgüyle söz ediyor. Bisiklet kullanan arkadaşlarım, yolların bölümlendirilmesinden çok memnunlar. “Eskiden çekinerek bisiklet sürüyorduk” diyorlar.  Sadece park yeri sıkıntısı sıklıkla vurgulanan bir konu oldu. Sahile yakın oturanlar özellikle akşamları evlerinin önünde park yeri sıkıntısı yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Ben tam Konyaaltı Sahili’nin gündüzünü gecesini ayrı ayrı yazayım derken belediyeden otobüs ring seferlerinin başlayacağı haberi geldi.

Sahil boyunca kolay ulaşım

Vatandaşların sahile gösterdiği yoğun talep üzerine Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı, her gün on binlerce kişiyi ağırlayan Konyaaltı Sahili’ne toplu ulaşımı teşvik etmek için sahil boyunca hizmet verecek iki adet ring sefer koydu.

Yarın sabahtan itibaren 104 ve 105 No’lu otobüsler, Varyanttan Liman Kavşağı’na kadar Konyaaltı Sahili boyunca toplu taşıma hizmeti verecek. 104 No’lu hat, Liman Kavşağı-Sahil Boyu-Minicity Kavşağı ve Migros Alışveriş Merkezi arasında, 105 No’lu hat ise Müze-Varyant-Liman Kavşağı arasında 12’şer dakika arayla sefer yapacak.

Toplu taşıma araçlarından ring hatlara ve ring hatlardan toplu taşıma araçlarına aktarmalar ücretsiz olacak. Örneğin, vatandaşlar toplu taşıma aracıyla varyanta geldikten sonra, buradan ring hattıyla Konyaaltı Sahili boyunca istediği noktaya ücret ödemeden ulaşabilecek. Aktarma olmadan sadece ring hattını kullanmak isteyenler ise 1 TL ödeyecek.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir