Korkuteli’de “Dondurma Turizmi”


Yaz aylarında dünyanın bir çok ülkesinden yüzbinlerce turist Antalya’ya akın ederken, Antalyalılar sıcak yaz aylarında yaylalara akın ederler. Artık yayla özelliğini yitirse de Korkuteli İlçesi, Antalyalılar’ın sıcaklardan kaçıp sığındığı en önemli yerlerin başında gelmektedir.

Hafta sonu küçük ilçenin nüfusu iki üç katına çıkar. Yaz aylarında günübirlik olarak gidip – gelenlerin sayısı da az değildir. Zaten Antalya – Korkuteli yoluna çıktığınızda araç yoğunluğu size bir fikir verecektir.

Korkuteli, serinlemek isteyenlerin yanı sıra, damak çatlatan lezzetleriyle de ilgi odağıdır. Ulaşımın kolay olması nedeniyle Antalya’dan sırf dondurma ya da köfte – piyaz yemeye gidenlerin akınına uğramaktadır.

Bir dondurma yemeye Korkuteli’ne gidilir mi demeyin.

Ünlü Gıliğ Dondurmacısı’nda otururken, bir akrabanıza veya arkadaşınıza rastlama olasılığı çok yüksek.

Korkuteli’nin yanıksı dondurmasını yapan belli başlı yerler, Nur Pastaneleri ve ünlü Gıliğ Dondurmacısı.

Şayet, yanıksı dondurma değil de meyveli dondurma yemek isterseniz işte o zaman Gıliğ rakipsiz.

Gıliğ, Hürriyet Gazetesi tarafından Türkiye’nin “En İyi 10 Dondurmacısı”ndan biri bile seçilmiş bir marka.

“60 yıllık bir dondurmacı. Günde 300-350 kilo dondurma imal edliyor. Sahibi İsmail Giliğ ağabeyleri Hüseyin ve Ekrem Giliğ ile birlikte bayrağı dedesi Hüseyin Bey ve babası Erdoğan Bey’den devralmış. Dondurma üretimi Beydağları’ndan eşekle getirilen kekik yemiş keçi sütünün saleple karışımıyla başlıyor. Yanıksı keçi sütü tadı da buradan geliyor. Yanık dondurmanın özelliği, yağ ve kuru madde oranı fazla olan keçi sütünün kullanılması. Bu süt kaynatılırken hafif yakılıyor” deniyor.

Giliğ vişneli dondurması tamamen doğal vişne’den yapılıyor. Hafifliği ve lezzeti ile çocukluğumuzun karlamasını andıran bir tadı var. Limonlu dondurması da doğal limondan yapılıyor ama favorimiz vişneli dondurma.

Şayet önce yemek yiyelim sonra tatlı diyorsanız, o zaman Korkuteli ilçe merkezindeki Şişçi Mehmet’in köfte ve piyazını mutlaka denemelisiniz.

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir