Koronavirüs İhbar Hattı!

Antalya İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) İhbar Hattı Kuruldu.

İçişleri Bakanlığı’nın 12682 sayılı genelgesi doğrultusunda Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla yürütülen denetim faaliyetlerinin, tek elden yürütülmesi için her türlü şikâyet ve ihbarın yapılabileceği Antalya İl-İlçe Salgın Denetim Merkezi (İSDEM)kuruldu.

Valilik’ten yapılan açıklamaya göre;

Vali Yardımcısı Nurettin Ateş ve Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr.Cenker Ateş’in koordinasyonlarıyla kurulan İSDEM,112 Acil Yardım Çağrı Merkezinde 7/24 hizmet verecek olan  İçişleri Bakanlığınca oluşturulan bir yazılım sistemidir. İhbar hattına gelen her türlü çağrı İSDEM üzerinden Mahalle Denetim Ekiplerine ulaştırılacaktır.

Mahalle Denetim Ekipleri; kamu kurum ve kuruluşlarından, yerel yönetim ve kolluk birimleri personellerinden, okul müdürleri ve öğretmenlerden, din görevlilerinden, muhtar ve azalarından, apartman ve site yöneticileri temsilcilerinden olmak üzere, en az beş, en fazla on bir kişiden oluşmaktadır.

Koronavirüs tedbirlerine uymayan kamu kurum ve kuruluşlar, özel işletmeler, tedbirlere aykırı toplu eğlence etkinlikleri(düğün, asker uğurlama, piknik…)düzenleyenler, koronavirüs tanısıyla evde tedavi ve  izolasyon kararına riayet etmeyerek halk sağlığını tehlikeye atan  kişiler; 112 acil çağrı merkezi üzerinden ihbar edilebileceklerdir. Gelen ihbarlar İSDEM üzerinden Mahalli Denetim Ekiplerine ulaştırılacaktır. İhbarın gerçekliğine göre ihbar edilen önce; uyarı cezası, ikinci ihbarda idari para cezası, tedbirlere uymama konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin ise, TCK’nın 195. Maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerle caydırıcı tedbirler uygulanacaktır.

İhbar eden kişiye ulaşılıp yapılan iş ve işlemlerle ilgili bilgi verilecektir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir