Kuaförler Meme Kanserine Dikkat Çekecek

Antalya’da meme kanseriyle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan ‘Sohbetimiz Sağlık Olsun’ projesi kapsamında eğitilen kuaförler, kadın müşterileriyle meme sağlığı üzerine sohbet ederek meme kanserine dikkat çekecek.

Seher Özen Karadeniz

Günümüzde her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya ve meme kanseri kadınlar arasında %30’luk bir oranla en çok görünen kanser türü olarak biliniyor.

Antalya’da başlatılan “Sohbetimiz Sağlık Olsun” projesi kapsamında eğitim alan kuaförler, kadın müşterileriyle meme sağlığı üzerine sohbet edecek ve meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekecek.

Meme kanseri farkındalığını artırmak amacıyla Antalya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) çatısı altında yer alan Antalya Kadın Müzesi, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kuaförler Odası ve Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan işbirliğinde başlatılan ‘Sohbetimiz Sağlık Olsun‘ projesi meme kanseri konusunda kadınların bilinçlendirilmesine katkı sunarken erken tanının önemine de dikkat çekecek.

Bin 600 Kuaföre Meme Sağlığı Eğitimi Verildi

Kuaförler kanalıyla yürütülecek olan ‘Sohbetimiz Sağlık Olsun’ projesi kapsamında   önceki gün tüm tarafların katılımıyla gerçekleştirilen ve projenin detaylarının paylaşıldığı tanıtım toplantısının ardından dün de Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından Antalya’daki bin 600 kuaföre meme sağlığı ve meme kanserinde erken tanın önemi konusunda eğitim verildi.

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, kuaförlerin Prof. Dr. Alihan Gürkan’dan aldıkları eğitim sonrasında müşterileriyle meme kanseri hakkında sohbet edip, onları bu konuda bilgilendireceğini ve tarama yapmaya yönlendirici konuşmalar yapacaklarını anlattı. Hazırladıkları proje tanıtım afişlerini tüm kuaförlere dağıtacaklarını belirten Ege, kuaförlerde ayna kenarında duracak proje tanıtım afişinde, meme sağlığı hakkında kısa bilgi notlarının yer aldığını söyledi.

Prof. Dr. Alihan Gürkan, 8 kadından birinin yaşamının bir bölümünde meme kanseri ile karşılaştığını vurgulayarak çevresel faktörleri biraz değiştirerek meme kanserinin önlenmeye çalışıldığına değindi. Erken tanının önemine dikkati çeken Prof.Dr. Gürkan, “Kadınlar kuaförde vakit geçirmeyi ve sohbet etmeyi seviyor. Kuaförlerle hanımlarımız arasında güzel bir bağ var. Hanımlarımızın dertleşip, kuaför esnafı ile güzel paylaşımları oluyor. Bu kadar önemli sohbetin arasında başka bir konu da eklenir, saç renginden başka bir şey konuşulur diye düşündük. Bu eklenen şey, kadınlarımızın yaşamlarını kurtarabilir. Kuaför arkadaşlarımızın ‘En son ne zaman mamografi yaptırdınız’ cümlesi, müşterisinin hayatını değiştirebilir. Projeyle kadınların saç rengini konuşurken, meme kanseri ve sağlığını da konuşmasını sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

‘Pilot il Antalya’

Projeyi Antalya’da pilot olarak oluşturup, farkındalık yaratarak Türkiye geneline yaymayı planladıklarını ifade eden Prof. Dr. Gürkan, kuaförlerin meme kanserine tanışıklığı arttıkça, bu konuda elçi olacaklarına inandığını söyledi. Kuaförler Odası Başkanı Tolgahan Demir ise “Kadınların sırdaşı gibiyiz, kuaförlerde kadın sohbetleri çok fazla oluyor. Meme kanserine farkındalık konusunda Antalya’da bin 600 kuaför projeye dahil oldu. Aldıkları eğitimle de meme kanseri hakkında bilgi sahibi oldular ve ve müşterileriyle sohbetlerinde bu konuda farkındalık yaratmaya çalışacaklar” dedi.

Meme Sağlığı Toplantısında Kadın Dayanışması

‘Sohbetimiz Sağlık Olsun’ projesi çerçevesinde ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege kentin bütün kadın yerel yöneticilerini bir araya getirmeyi başarmıştı.  Önceki gün AKRA Otel’de yapılan tanıtım toplantısına; ABB Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Kepez Belediyesi Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır, Konyaaltı Belediyesi Başkan Yardımcısı Tuğba Erke Bostan, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Oya Kansu katılarak projeye; tanıtım faaliyetleri başta olmak üzere her türlü desteği vereceklerini ifade ettiler.

Tanıtım toplantısında özellikle eşiyle katılmayı tercih ettiğini belirten Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin ise meme kanserine farkındalık anlamında projenin başarısıyla Türkiye’ye örnek olacağına inandığını söyledi.

10 Soruda Meme Sağlığı Anlatılacak

Proje kapsamında kuaförlerde asılması için hazırlanan bilgi notlarındaki 10 soruyla meme kanseri ve erken tanının önemi anlatılıyor. Meme kanserine farkındalığın artırılması amaçlanan bilgi notunda, ‘Memedeki her kitle kanser midir? Ne sıklıkla meme muayenesi yapılmalıdır? Meme kanseri nasıl önlenir? Mamografide radyasyon var mıdır? Meme kanserinde meme alınması şart mıdır? Angelina Jolie gibi memelerimizi aldırmak kanseri önler mi? Kemoterapi saç döker mi? Meme kanseri operasyonu sonrası estetiğim bozulacak mı? Meme kanseri için kimler genetik test yaptırmalıdır?’ soruları ve cevapları yer alıyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir