Kusursuzluğun Yansıması

Arnavut fotoğraf sanatçısı Soela Zani’nin sanat tarihinin ünlü tablolarından esinlenerek down sendromlu çocuklarla birlikte gerçekleştirdiği fotoğraf projesinden ilham alınarak oluşturulan “Kusursuzluğun Yansıması” Antalya Kültür Sanat Kaleiçi Evi’nde yeniden hayat buldu.

Farkındalık yaratan bu proje Antalya Koleji öğrencileri ve ZİÇEV Antalya işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Küratörlüğünü sanat tarihçi, sanat eleştirmeni Dr. Ebru Nalan Sülün’ün yaptığı sergi 1 Eylül 2019 tarihine kadar gezilebilir.

Sergideki eserlerin bir çoğunu zaten biliyorsunuz. Dünya resim sanatının başyapıtları. Ama sizi etkileyecek olan ve sergiye adını veren, down sendromlu çocuklarımızın rol aldığı eserler gerçekten görülmeye değer.

Sergideki tablolardan birinde rol alan Gürhan Altın’ın annesi İlkay Altın, duygularını şu sözlerle anlatıyor;

“Kusursuz olmanın en güzel haliydi bu proje. Bizim çocuklarımız zaten kusursuz. Kötülüğü bilmedikleri için bu dünyada yaşarken duygu ve düşüncelerinde en kusursuz iyiliğe sahipler onlar… Çekimler sırasında Gürhan’ın mutluluğu gözlerinden okunabiliyordu. Tebessümü, giysileri giyindiğini hissetmesi, önemli bir faaliyete iştirak ettiğini hissetmesi bile onun gözlerine yansıyordu.”

Ferhat’ın annesi Gülşen Şen’in sözleri ise projenin amacını özetliyor; “…Bu fotoğraf bir anne olarak sabrımın, mücadelemin ve amacımın göstergesi. Sizler belki bu fotoğrafları az sonra zihninizden sileceksiniz, fakat; bu fotoğraflar bizlerin hayallerini temsil ediyor.”

Serginin bulunduğu alanda küçük bir hediyelik eşya standı da kurulmuş. Harika tişörtler, kitap ayraçları, bardaklar ve magnetler tasarlanmış. Dilerseniz bu anlamlı sosyal sorumluluk projesine küçük bir katkıda bulunabilirsiniz.

Yolunuz Kaleiçi’ne düştüğünde mutlaka ziyaret ediniz. Hatta sırf bu sergiyi görmek için yolunuzu Kaleiçi’ne düşürün.

Serginin bulunduğu Antalya Kültür Sanat Kaleiçi Evi, Selçuk Mahallesi, Aralık Sokak No 2’de. Kolay tarifi ile Kaleiçi Yat limanı Kırkmerdivenler’den çıktığınızda tam karşınızdaki tarihi Antalya evi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir