Likya Bağları’nda Lezzet Turu

Chaine des Rotisseurs Antalya üyeleri Elmalı’da Antalya markası Likya Bağları’nda düzenlenen yemekte İtalyan şefin hazırladığı İtalyan sokak lezzetleri ile tanıştı. Dernek üyeleri ayrıca Elmalı’da tarih ve kültür turuna çıktı.

 

Antalyalı gurmelerden sıra dışı bir organizasyon

Gastronomi Sanatı ve Sunumunun gelişmesini amaçlayan Paris merkezli 800 yıllık Chaine des Rotisseurs Derneği’nin Antalyalı üyeleri, otantik ve folklorik değerleri ile ünlü Elmalı’da muhteşem bir yemek ve kültür gezisi gerçekleştirdi.  Dernek üyesi gurmeler Elmalı’da Burak ve Doruk Özkan kardeşlerin ev sahipliğinde Likya Şarap Bağları’nda düzenlenen yemekte İtalyan Mutfak Şefi Geovani Polloina’nın hazırladığı ve sakatat ürünlerinden hazırlanan sokak lezzetleri ile tanıştı.

Başlangıç yemeği olarak Likya Fume Blanc şarabı eşliğinde Beyin Kızartması, Tavuk Ciğerli Arancini ve Kuzu Yürekli Börek’in tadına bakan dernek üyeleri, yemek ve sunuma tam not verdi. Anntalya markası Likya Bağları buluşmasının ana yemeği Likya Malbec Kırmızı ve Likya Pinot Nuar şarabı ile Kekik Soslu Sicilya Kokoreç, Kuru Üzümlü Ciğer ve Böğürtlen Soslu Dana Dili oldu, tatlı olarak Espresso Martini eşliğinde Çilekli Tiramisu takdim edildi.

Chainne des Rotissesurs Antalya Yönetim Kurulu Başkanı M. Nihat Tümkaya, yemeğe ev sahipliği yapan Likya Bağları sahibi Doruk Özkan, aynı zamanda dernek üyesi olan Burak Özkan ve ailesine, İtalyan şef Geovani Polloina, yardımcıları Emrecan Aksoy ve İrem Mehri Üçem ile yemekte emeği geçenlere Türkiye ve Antalya Chaine des Rotisseurs adına teşekkür etti ve derneğin plaketini sundu.

Yerel değerlere sahip çıkıyor

Gastronomi hizmetinin gelişmesi amacıyla yerel lezzetlere sahip çıkan Chaine Des Rotisseurs, Antalya üyeleri Elmalı’da tarih ve kültür turu gerçekleştirdi.  Dernek üyeleri, Orta Çağ, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserlerin sergilendiği açık ve kapalı alanları ile Elmalı Müzesi’ni gezdi.  Büyüklük bakımından nüfusu az bir ilçede bulunabilecek ender camilerden biri olan 400 yıllık Ketenci Ömer Paşa Camii ve Külliyesi’ni ziyaret eden dernek üyeleri daha sonra Elmalı Çarşısı’nı gezdi, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan geleneksel elek ve bakır işçiliği ile leblebi imalatı konusunda bilgi aldı.

 

Chaîne des Rôtisseurs Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tümkaya ev sahibi Doruk Özkan’a teşekkür plaketi sundu.

Chaine des Rotisseurs Antalya üyeleri Elmalı’da Bakırcılar Çarşısı ve tarihi Ketenci Ömer Paşa Camii’ni de ziyaret etti.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir