Likya Yolu Ultra Maratonu

Gobi, Atakama, Sahara ve Antarktika’daki Son Çöl yani buzullarda yapılan maratonlar dünyada büyük bir ilgiyle izleniyor. Her yıl, lisanslı lisanssız yaklaşık 70 bin kişi bu maratonlarda ter döküyor. Sıkı bir disiplinle hazırlanılan ve düzenli antrenman gerektiren bu yarışlara katılmak herkesin harcı değil. Çünkü aşmanız gereken yerler, toprak araziler, iğne çamlarıyla kayganlaşan dağ yolları, çöller, göller ve hatta dağlar… Kolay değil, standart maratonlar 42 kilometreyken, ultra maraton diye nitelendirilen bu yarışlar genelde 200 kilometrenin üzerinde.
Fas’ta koşulan altı günlük Marathon Des Sables, Yunanistan’daki 36 saatlik Spartathlon bir yarışçının ulaşabileceği en üst nokta. Kilometrelerce yolu sırtlarında çantayla çöl kumları üstünde koşan yabancı maratoncular bu zorlu serüveni artık Likya Yolu’nda da sürdürecekler.

Etkileyici tarihi dokusu ve büyüleyici doğal güzelliğiyle “Tarihi Likya Yolu” diğer ultra maraton rotaları arasında öne çıkıyor. Toplam 509 km uzunluğundaki tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 240 km’lik bölümünü kapsayan ve her gün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanacak olan Likya Yolu Ultra Maratonu, bu yıl da Fethiye Ölüdeniz’den başlayarak, Phaselis Antik Kentin’de son bulacak. 800 metrelik dağlarla deniz seviyesi arasındaki iniş çıkışlı kaygan, kumsal, toprak, taşlık ve kayalık patikalar ve ormanlık arazilerde gerçekleşecek.  Birçok antik kentten geçecek olan rota, tarihi ve doğasıyla Likya’yı dünyaya tanıtmayı da hedefliyor. Maratonun proje danışmanı ve yarış direktörlüğünü dünyada birçok ultra maratonda koşmuş ve tamamlamış olan Prof. Dr Taner Damcı yapacak.

Yarış yaklaşık 240 km’lik bir parkuru kapsayacak ve 6 günü yarışlardan oluşmak üzere toplam 9 gün sürecektir. Bu sene ikincisi yapılacak yarışlar 24 Eylül 2011 Cumartesi günü başlayıp, 2 Ekim 2011 Pazar günü sona erecektir.

Etapların uzunluğu her gün için farklılık göstermekle birlikte, yarışmacılar her etap için belirlenen süreyi aşmadan, bir sonraki hedef noktasına ulaşmaya çalışacaklardır. Bu hedef noktaları arasında da, koşuculara su ve gerekli hallerde tıbbi yardım sağlamak amacıyla, yaklaşık olarak 10 km’de bir kontrol noktaları kurulacaktır.

Kurumsal Yarışlar

Stratejik düşünme, motivasyon, kişisel gelişim gibi konuları da içinde barındıran maraton, şirketleri bu zorlu yarışa davet ediyor. Maratonun son üç gününde “Kurumsal yarışlar ultra maratonu” koşulacak. Takım ruhunu geliştirme imkanı sunacak bu yarışlar sıradışı bir deneyim yaşatacak.

Detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir