Mart Ayında Antalya’da Yapılacaklar Listesi

Mart ayı geldi, cemreler bir bir düşmeye başladı, içimiz kıpır kıpır. Kentin dört bir yanındaki refüjlerde rengarenk çiçekler açıyor. Laleler, menekşeler, sümbüller. Gözümüzü gönlümüzü açıyor.

Mart ayıyla birlikte kültür sanat mekanları da daha bir canlı olacak. Konserler, sergiler, tiyatrolar birbiri peşi sıra sanatseverlerle buluşacak. Mart ayı kadınlar için özel bir anlam taşıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir çok etkinlik kadınlara özel ve ücretsiz olacak.

Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı’nın Neşat Ertaş’ı anma konseri, Antalya Barosu Türk Sanat Musikisi Korosu “Zeki Müren Besteleri” konseri, ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’ın Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’yla birlikte vereceği Dünya Kadınlar Günü Konseri ve “Antalyalı Kadınlardan Antalya Türküleri” konseri bu ay dikkat çeken etkinlikler.

Ayrıca Kepez’in Gönül Sohbetleri’nde bu ay Antalyalı tarihçi Hüseyin Çimrin “Atatürk, Antalya ve Tarih”i anlatacak. Yine Altın Portakal Şiir Ödülleri dolayısıyla ünlü şairler kentimizde olacak. İyi seyirler.

Neşet Ertaş, türküleriyle anılıyor

Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı, 2 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de Akdeniz Sanayi Sitesi’nde ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ı anma gecesi düzenleyecek. Hasan Bozkurt yönetimindeki Türk Halk Müziği İcra Heyeti ile Şef Özer Uysal yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosu, Ertaş’ın sevilen türkülerini seslendirecek. İki bölüm halindeki ücretsiz konsere tüm Antalyalılar davetli.

Fikret Otyam Sanat Galerisi’nde Baskı Sergisi

Demircileriçi’ndeki Fikret Otyam Sanat Galerisi, Fikret Otyam resimlerinden sonra İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Baskı Resim Koleksiyonu Sergisi’ne evsahipliği yapıyor. Ünlü sanatçıların birbirinden özgün eserleri sanatseverlerin izlenimine sunuluyor. 30 Mart’a kadar açık olacak sergide, aralarında Burhan Doğançay, Adnan Turani, Avni Arbaş, Cihat Burak, Mustafa Pilevneli, Süleyman Saim Tekcan ve Turhan Selçuk’un bulunduğu 26 sanatçının özgün baskı teknikleriyle yapılmış 51 eseri yer alıyor. Gezmenizi öneririz.

Antalyalı Kadınlardan Antalya Türküleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ilginç bir etkinlik gerçekleştiriliyor; “Sema Moritz” ve “Antalyalı Kadınlardan Antalya Türküleri” konseri.

Cam Piramit’te 1830’da başlayacak etkinlikte ilk olarak “Antalyalı Kadınlardan Antalya Türküleri”ni seslendirecek. Saat 20.00’de ise sanatçı Sema Moritz sahne alacak.

ABT’den ücretsiz oyunlar

Antalya Büyükşehir Tiyatrosu mart ayında ücretsiz oyunlarla sahnede olacak.

ABT 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde “Fehim Paşa Konağı” oyununu, kadın izleyicilere, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde ise “Sihirli Oyun” ile “Heccav Yahut Şair Eşref ’in Esrarengiz Macerası” oyunlarını tüm sanatseverlere, ücretsiz sahneleyecek.

ABT, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla o gün, Sağlık Çalışanlarına Özel Ücretsiz “Vatan Kurtaran Şaban” adlı oyunu ücretsiz sahneleyecek.

Yer: Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu Saat: 20.00

Bir Dönüşümün Hikayesi

Sanatçı Alev Akkaya’nın “Bir Dönüşümün Hikayesi” adını verdiği “Deri Mozaik” sergisi 5 – 14 Mart 2013 tarihleri arasında Yeni Mahalle Kültür Merkezi’nde.

Dünya Kadınlar Günü Konseri

8 Mart

Piyano: Gülsin Onay

Şef: Cecilia Espinosa

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

Yer: AKM, Aspendos Salonu
Saat: 20:00

Antalya Devlet Tiyatrosu’ndan ”Yol, Ter, Gül” prömiyeri

Antalya Devlet Tiyatrosu, ”Yol, Ter, Gül” adlı eserin dünya prömiyerini yapmaya hazırlanıyor. Antalya Devlet Tiyatrosu tarafında, Unutulan Ahilik felsefesini hatırlatmak amacıyla dünya prömiyeri yapmaya hazırlanan, ”Yol, Ter, Gül” eserde, yaklaşık bin yıl öncesinin atmosferinde aşk, ihanet, emek, örgütlenme, kadın, bilim olgularını tartışan müzikli danslı, politik bir tragedyanın provaları devam ediyor.  Ödüllü oyun yazarı Hüseyin Erdoğan’ın kaleme aldığı eseri, Türkiye’nin en deneyimli rejisörlerinden Prof. Dr. Nurhan Karadağ yönetiyor. Semah ve geleneksel dansların yer alacağı oyunda 23 oyuncu ve iki müzisyenden oluşan güçlü bir kadro yer alıyor. Müziklerini Nedim Yıldız’ın, dans düzenini ise Ziver Armağan Açıl’ın hazırladığı ”Ahi Evran” adlı oyun, 13 Mart saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde dünya prömiyerini yapacak.

Dünyaca Ünlü Çiftlerden Tango Gösterileri

Orquesta Color Tango De Roberto Alvarez Konseri ve Dünyaca Ünlü Çiftlerden Tango Gösterileri

03 Mart 2013

Yer: AKM

saat: 20:30

Gönül Sohbetleri’nde “Atatürk, Antalya ve Tarih”

Konuk: Hüseyin Çimrin

6 Mart Çarşamba

Yer: Kent Ormanı – Kanuni Otağı

Saat: 19.00

“Antalya Türküleri” konseri

ASMEK Korosu

11 Mart pazartesi

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Antalya Kepez Çocuk Senfonisi Orkestrası Konseri

Şef: Dr. Raouf Mohammed

31 Mart Pazar

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 18.00

45’likler Konseri

Murat Evren Orkestrası

21 Mart perşembe

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

“Zeki Müren Besteleri” konseri

Antalya Barosu Türk Sanat Musikisi Korosu

Şef: Av. Cengizhan Gököz

28 Mart Perşembe

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

TİYATRO

“Hacıyatmaz”

Kepez Belediye Tiyatrosu

Yazan: Cevat Fehmi Başkurt

Yönetmen: Abdullah Sürekli

8-9-22-30 Mart

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Buzlar Çözülmeden

Kepez Belediye Tiyatrosu

Yazan: Cevat Fehmi Başkurt

Yönetmen: Abdullah Sürekli

23-30 Mart

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Aspendos Güzeli

Yönetmen: Hüseyin Erdoğan

Kepez Belediye Tiyatrosu

1-2-16-27 Mart

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Yunus Emre “Aşk Ateşi”

Yazan-Yöneten; Hüseyin Erdoğan

Kepez Belediye Tiyatrosu

29 Mart cuma

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Kınalı Kuzular

Antalya Eğitim Gönüllüleri Derneği

6-10 Mart

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Piri Reis Haritaları Sergisi

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, ATAV ve Kepez Belediyesi işbirliği ile

Açılış tarihi: 13 Mart Salı 14.30

29 Mart’a kadar gezilebilir.

Yer: Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

Altın Portakal’da Şiirli Günler

16. Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu 23 Mart 2013 Cumartesi günü AKM Perge Salonu’nda gerçekleşecek. Sempozyumda, “Yalangezen” adlı eseriyle geçtiğimiz yıl Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görülen Mahmut Temizyürek’in şiiri konuşulacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi&Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen Altın Portakal Şiir Ödülü programı çerçevesinde, kentin farklı noktalarında Türk ve dünya şiirinin çeşitli yönleriyle ele alınacağı etkinliklere de imza atılacak.

21 – 22 – 23 Mart 2013 tarihlerinde kentin farklı merkezlerinde düzenlenecek etkinliklerde Türkiye’nin önde gelen şair, yazar ve eleştirmenleri şiirseverlerle bir araya gelecek.

21 Mart 2013 / Perşembe

14.00
PANEL “Şiir ve Politika”
Yöneten: Merih Taşkaya
Konuşmacılar: Aydın Çubukçu, Şükrü Erbaş, Şeref Bilsel, Nihat Bayat.
Akdeniz Üniversitesi Olbia B Salonu

16.00
PANEL “Şiir ve Roman”
Yöneten: Furkan Öztürk
Konuşmacılar: Cevat Çapan, Latife Tekin, Akif Kurtuluş, Eyüphan Erkul
Akdeniz Üniversitesi Olbia B Salonu

18.00
ALTIN PORTAKAL ŞİİR ÖDÜLÜ JÜRİ TOPLANTISI
AKM VIP Salonu

19.30
SERGİ AÇILIŞI ve KOKTEYL
“16 Altın Şair” (AKSAV Arşivi )
AKM Fuaye

20:00
DÜNYA ŞİİR GÜNÜ
Ahmet Telli – Sezai Sarıoğlu – Şenol Morgül
Şiir Dinletisi
AKM Perge Salonu

22 MART 2013/ CUMA
14.00
PANEL “Şiir ve Gelenek”
Yöneten: Gazanfer Eryılmaz
Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Haydar Ergülen, İdris Özyol, Vural Bahadır Bayrıl
Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN)

17.00
PANEL “Şiir ve Felsefe”
Yöneten: Ahmet Önel
Konuşmacılar: Ahmet İnam, Zeynep Direk, Çetin Balanuye, Cihan Camcı
İnşaat Mühendisleri Odası

Antalyalılar Antalya ile buluşuyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen “Ben Antalyalıyım” projesiyle her gün 70 vatandaş, çift katlı gezi otobüsüyle Konyaaltı Caddesi üzerinden Minicity- Kaleiçi- Fikret Otyam Sanat Galerisi ve Soba Müzesi’ne, ardından kıyı şeridinden şehir turu ile Düden Parkı’na götürülüyor. Vatandaşların gezisi Düden Şelalesi’nde son buluyor. Gezi boyunca güzergah üzerinde bulunan tarihi ve turistik yerler hakkında otobüste bulunan rehber aracılığıyla bilgilendirmeler yapılıyor. “Ben Antalyalıyım” projesiyle Antalya’da yaşamalarına rağmen kentin tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini bilmeyen vatandaşların yaşadıkları kenti tanımaları ve kentlilik bilinci oluşturulması amaçlanıyor. Ben Antalyalıyım” projesinde yer almak isteyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi ASMEK merkezlerine başvurarak, geziye katılabiliyor. Vatandaşlar geziye sadece bir kez katılabiliyor. İlerleyen zamanlarda projeye katılmak isteyen okullar için de gezi programı yapılması planlanıyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir