Mayıs ayında Antalya’da yapılacaklar listesi

Antalya sokaklarında tatlı bir meltem esintisi burnunuza turunç çiçeklerinin kokusunu getiriyorsa, mayıs ayı gelmiş demektir. Antalya’daysanız ve aylardan mayıs ise çok şanslısınız. Doğanın uyanışını hissetmek bir yana, caddeler, sokaklar, kültür merkezleri, parklar cıvıl cıvıldır. Baharın geldiğini gökyüzündeki uçurtmalardan da anlayabilirsiniz.

Antalya’da bahar ayları ailecek piknik yapmak çok keyiflidir. Lara Sahili, Sarısu, Topçam, Çaltıcak Plajları, Düzlerçamı, Kepez Kent  Parkı adeta sizi davet eder.

Karaalioğlu Parkı’nda, Tophane’de, Mermerli’de, Düdenpark’ta çay içmenin keyfi bir başkadır.

Kaleiçi Yat Limanı’ndan tekne turu da yapabilirsiniz.

Bunların dışında ne yapalım derseniz, sizin için bir etkinlik tablosu hazırladık. İşte Mayıs ayında Antalya’da yapılacaklar listemiz;

Yıldızlar geçidi

Sertab Erener, 01 Mayıs’ta Jolly Joker Antalya’da sahne alıyor.

Yıllara meydan okuyan Selami Şahin, unutulmaz şarkıları ve keyifli sahne şovuyla 02 Mayıs’ta Jolly Joker Antalya sahnesinde sizlerle olacak.

Pop müziğin güçlü ismi Demet Akalın, 2 Mayıs’ta Club Inferno Kemer’de.

Model, üçüncü albümü Levlâ’nın Hikayesi’nden seslendireceği şarkıların konseriyle 8 Mayıs, Gökhan Tepe 9 Mayıs, Haluk Levent, yeni albümü “Dostane” ile 13 Mayıs, Serkan Kaya 22 Mayıs, Fettah Can 23 Mayıs, Hakan Altun – Hüsnü Şenlendirici 27 Mayıs, Yıldız Tilbe, 30 Mayıs’ta Jolly Joker Antalya sahnesinde sevenleriyle buluşacak.

Klasik müzikten hoşlananlar için

Wiener Strauss Company, 04 Mayıs Pazartesi günü saat 20:00’da Akra Barut Oteli’nde sahne alıyor.

MarekP ijarovski şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, “Avrupa Birliği Günleri Konseri” ile 8 Mayıs 20:30’da Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sizlerle buluşuyor.
Şef:MarekP ijarovski
Solist: Kaan Korad “Gitar”

Murat Göktaş şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, “Sezon Sonu Konseri” ile 29 Mayıs’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alıyor.

Raoul Gruneis şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, solist Gülsin Onay’ın katılımıyla 15 Mayıs 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde sahne alıyor.
Şef: RaoulGruneis
Solist: Gülsin Onay (Devlet Sanatçısı – Piyano)

İbrahim Yazıcı şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, kemancı XeniaGamaris’in katılımıyla 22 Mayıs 20.30’da Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alıyor.

6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ilk sergisi Antalya Havalimanı İç Hatlar Giden Yolcu Asma Katı’nda açıldı. Sergi 8 Mayıs 2015 tarihleri arasında İç Hatlar Giden Yolcu Asma Katında; 09 – 22 Mayıs 2015 tarihleri arasında ise 2.Dış Hatlar Terminali Gelen Yolcu Katında ziyarete açık.

Köstebekgiller

TRT Çocuk ekranlarında büyük küçük herkesin severek izlediği Köstebekgiller, 2 Mayıs’ta iki gösteri ile Antalya Kültür Merkezi’nde… Saat 13:00  ve 15:00’te.

Bütün Çılgınlar Sever Beni

Son dönemin gözde oyuncularından Mert Fırat’ın baş rolünde olduğu “Bütün Çılgınlar Sever Beni”, 10 Mayıs 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde sahneleniyor.

Yazan: Stefan Tsanev
Çeviren: Hüseyin Mevsim
Yöneten: Kemal Aydoğan
Sahne tasarımı: Bengi Günay
Işık tasarımı: İrfan Varlı

Oyuncular
Yosif: Mert Fırat
Maria: Öznur Serçeler
Angel: Volkan Yosunlu
Yönetmen asistanı: Yağmur Mısırlıoğlu
Hareket çalışması: Janbi Ceylan, Yeşim Coşkun
Ses çalışması: Volkan Zambak

Bulgar yazar Stefan Tsanev’in “Bütün Çılgınlar Sever Beni” adlı oyununda Mert Fırat ve Volkan Yosunlu yer alıyor. Kadın-erkek ilişkisi üzerine, özellikle de erkek bakış açısını ti’ye alan oyun, izleyenleri bir taraftan güldürürken, öteki taraftan da kendilerine ve ilişkilerine dair bir muhakemeye itiyor.

Fikret Otyam’da Heykel Sergisi

Demircileriçi Fikret Otyam Galerisi’nde 29 Nisan – 10 Mayıs tarihleri arasında heykeltraş Nazım Durak’ın “Direnmek” isimli heykel sergisi var.

Zoraki Damat

Ayşen Gruda, Ümit Yesin, Somer Karvan, Şebnem Zorlu, Yeliz Tozan, Suat İnal’ın rol aldığı oyun 16 Mayıs 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde.

Konusu: Yeğenini evlendirmek isteyen bir hala ve her oyundan habersiz damat adayı Burhan… Zoraki Damat sizlerle buluşmaya devam ediyor.Çılgın hala Mürüvvet’in kararı kesindir. Avukat yeğeni Şebnem’i o istemese de, yıl bitmeden evlendirecektir. Gözüne kestirdiği koca adayı da, olaydan habersiz, mali danışmanı Burhan’dır. Operasyon için düğmeye basan Mürüvvet halanın tetikçisi, yıllardır her işine koşan Cabbar’dır. Bakalım, Burhan’la evlilik hayali kuran nişanlı Pınar, bu aşk çetesinin oyununu bozup, müstakbel eşini kurtarabilecek midir? Olur ya, işler ters giderse hala kuaförü Seyfi’yi B planı olarak tutmaktadır.

Ellerin Büyüsü Sergisi

Dünyanın en büyük sanatçılarının eserlerinden oluşan Ellerin Büyüsü Sergisi, Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle 30 Nisan – 28 Mayıs tarihleri arasında Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Dünyaca ünlü El Cerrahı Prof. Dr. HansZilch’in özel koleksiyonundan, aralarında AugusteRodin, Pablo Picasso, EugeneDelacroix, Man Ray, Salvador Dali, Le Corbusier, Joseph Beuys ve GeorgBaselitz gibi pek çok büyük sanatçının eserlerinin de yer aldığı en seçkin örnekler, Meryem Schultz’un koordinatörlüğünde, İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğündeMuratpaşa Belediyesi Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenecek. İlk kez Berlin Üniversitesi’nde hocalık yaparken ellerle ilgili çalışmaları biriktirmeye başlayan Zilch, Picasso eserlerinden sonra orijinal eserler toplamaya başlamış. 30 yılda oluşan koleksiyon, gittiği her ülkede aynı isimle sergileniyor.

Sergide neler var?

‘Ellerin Büyüsü’ adlı sergi, 30 Nisan Perşembe günü saat 18:00’deDeğirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açılacak. 70 eserin yer alacağı sergide, Abidin Dino ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun (kendi el ve ayak izleri) resimleri, Antalya’da yaşayan büyük sanat ustası Fikret Otyam’ın 30 yıl önce ıssız bir Anadolu köyünde çektiği çok özel bir fotoğrafı da yer alacak. Büyüleyen eller arasında, 13 Nisan’da kaybettiğimiz Nobel ödüllü edebiyatçı GünterGrass ve Amerikan sinemasının önemli yönetmenlerinden David Lynch’in çalışmaları da var.

Sokak Hayvanları Festivali

 Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Sokak Hayvanları Festivali 2-3 Mayıs tarihlerinde Falez Park 2’de. ‘Sokakta Sahipsiz Hayvan Kalmasın’ sloganı ile gerçekleştirilecek festivalde iki gün boyunca konserler, dans gösterileri, ödüllü yarışmalar yapılacak, kedi ve köpek sahiplendirme, bilgilendirme, yiyecek, aksesuar stantları açılacak.

Yarışmalara yarışmacı olarak katılabilir ya da seyredebilirsiniz. Aileniz ve/veya köpeğinizle keyifli bir hafta sonu geçirmeniz için güzel bir etkinlik.Katılım ücretsizdir.

Ödüllü Yarışmalar var;

1- En güzel Köpek Yarışması; Festival alanında yapılacak olan bu yarışmaya başvurmak için 444 80 07 no’lu telefonu arayabilir yada Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası içinde yeralan Turunç Masa yetkililerine Adınız-Soyadınız, İletişim Bilgileriniz Köpeğinizin ismi ve ırkını söyleyerek başvurabilirsiniz.

2- Sokak Hayvanı konulu fotoğraf yarışması; Festival öncesi yapılacak ve festivalde en iyi 20 fotoğrafın sergileneceği bu yarışmaya katılmak için çektiğiniz fotoğraflarınızı 27 Nisan tarihine kadar festival@muratpasa-bld.gov.tr adresine adınız, iletişim bilgilerinizi göndererek yadaMuratpaşa Belediyesi Hizmet Binası içinde yeralan Turunç Masa yetkililerine elden ulaştırarak katılabilirsiniz.

3- Petinizin videosunu gönderin; evinizde yer alan petinizin keyifli anlarını gönderebileceğiniz bu yarışmaya 27 Nisan tarihine kadar videonuzu festival@muratpasa-bld.gov.tr adresine adınız, iletişim bilgilerinizi göndererek yadaMuratpaşa Belediyesi Hizmet Binası içinde yeralan Turunç Masa yetkililerine elden ulaştırarak katılabilirsiniz.

Festivalde stand açarak yer almak istiyorsanız Muratpaşa Belediyesi’ne 0242 321 76 64 numaralı telefondan başvurmanız yeterlidir.

Bilgi: http://muratpasa-bld.gov.tr/sokakhayvanlarifestivali/2075

Döşemealtı Bisiklet Şenliği

Döşemealtı Belediyesi tarafından düzenlenen Bisiklet Şenliği 3 Mayıs’ta belediye binası önünde başlayarak, Düzlerçamı Mesire Alanı’nda sona erecek. Döşemealtı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Döşemealtı Bisiklet Şenliği, pazar günü belediye binası önünden start alacak. İsteyen herkesin katılabileceği şenlikte, Atatürk Caddesi’ni takiben Ersin Taranoğlu Caddesi’den Evdirhan kalıntılarının olduğu ve halen kazı çalışmalarının yapıldığı tarihi mekanda mola verilecek. Etkinlik saat 10.00’da başlayacak.

Nuri Sezen’e ait resim sergisi 16 – 31 Mayıs tarihleri arasında Antalya Müzesi Sergi Salonu’nda sergilenecektir.

 

Tahtalı Run to Sky

Kemer’de 16 – 17 Mayıs tarihlerinde Çıralı Sahili’nden başlayıp, 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nda sona erecek ‘Tahtalı Run to Sky’ koşu ve tırmanma yarışması düzenlenecek.
Kemer 16 – 17 Mayıs tarihlerinde bir skyrunning yarışı olan Tahtalı Run to Sky’a ev sahipliği yapacak. 23 kilometre uzunluğunda olan yarış, Çıralı Sahili’nden başlayıp 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nda sona erecek. Türkiye’de ilk kez düzenlenen yarışmada koşacak sporcular Yanartaş içinden geçerek, dev çınar ağaçlarının gölgesi üzerlerine düşerken Ulupınar’a ulaşacaklar. Buradan yazın bile soğuk olmayı başaran Beycik’e varacaklar. Helenistik dönemde Likyalıların tanrılara adak adadıkları Tahtalı Dağı’na ulaşıp yarışı bitirecekler.
TAHTALI RUN TO SKY PROGRAM AKIŞI
16 Mayıs 2015 Cumartesi
10:00 – 20:00 Hazırlanan kayıt alanında Yarış kitlerinin dağıtılmaya başlanması
12:00 – 20:00 Kayıt alanı ziyaret saatleri
19:00 — 20:00 Makarna Partisi
20:00 Yarış Brifingi
17 Mayıs 2015 Pazar
06:00 – 08:30 geç yarış kiti dağıtımı
09:00 Tahtalı Run to Sky başlangıcı
16:00 Yarış Sonu
16:30 Ödül Töreni ve müzik gösterileri
17:00 Yarış birincilerinin ve diğer yarışmacıların paraşütle atlama gösterileri
 www.tahtaliruntoksky.com


18 Mayıs’ta Müze ücretsizAntalya’da 18 Mayıs gecesi tüm müzeler ücretsiz gezilebilecek. Yılın ilk üç ayında 6 bin 753 kişinin gezdiği Antalya, Alanya ve Side müzeleri Avrupa’da 11’incisi Türkiye’de 10’uncusu kutlanacak ‘Avrupa Müzeler Gecesi’ etkinliği kapsamında mesai saatinin ardından saat 23.00’e kadar ücretsiz olacak.

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 18 Mayıs Pazartesi gecesi için Antalyalılara, yerli ve yabancı turistlere ‘Kimseye randevu vermeyin’ çağrısı yaptı. Televizyon başında vakit öldürmekten, sokaklarda anlamsızca dolaşmaktan daha iyi alternatif sunan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Avrupa’da 11’incisi Türkiye´de 10’uncusu kutlanacak ‘Avrupa Müzeler Gecesi’ etkinliği kapsamında, Antalya, Alanya ve Side müzelerinin mesai saatinin ardından saat 23:00’e kadar ücretsiz gezilebileceğini açıkladı.

Giriş ücreti 20 TL olan ve yılın ilk üç ayında 4 bin 902 kişinin ziyaret ettiği Antalya Müzesi, Ocak – Mart döneminde 746 kişinin ziyaret ettiği, 5 TL giriş ücreti bulunan Alanya Müzesi ve 10 TL giriş ücretli, 1105 kişinin ziyaret ettiği Side Müzesi, etkinlik kapsamında ücretsiz gezilebilecek.

9. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (SANDLAND) devasa boyutlarda yüzlerce kum heykelin sergilendiği, alan genişliği, katılan sanatçı sayısı ve kullanılan kum miktarı gibi özellikleriyle dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer almaktadır. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Antalya Tanıtım Vakfı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin de aralarında bulunduğu pek çok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen etkinlik Global Design Art Works tarafından düzenlenmektedir. Sanatın en doğal, en muhteşem ve en eğlenceli halini yansıtan bu eşsiz etkinlik her yıl farklı bir temada düzenlenmektedir. 2015 teması ‘Dünya’nın 7 Harikası ve Mitoloji’ olarak belirlenen festival aynı zamanda pek çok ilginç aktivite ve etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Festival Antalya’nın dünyaca ünlü Lara Sahil Bandı’nda 9 ülkeden 22 heykeltıraş, 15 bin ton kum kullanarak 200’e yakın heykel ile 15 Mayıs günü ziyaretçilere kapılarını açıyor.

  

Türkiye’nin çiçek kokan Festivali başlıyor

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Antalya Çiçek Festivali’nin 11’incisi bu yıl 22-23 Mayıs 2015 tarihleri arasında Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, İl, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, Interflora Çiçekçileri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Çiçekçiler Odası’nın ortak organizasyonuyla gerçekleştirilecek. 22 Mayıs Cuma ve 23 Mayıs cumartesi günü çocuklar EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından hazırlanan alanda saksılara çiçek dikmeyi öğrenecek. Etkinliğe 750 çocuk katılacak. 23 Mayıs cumartesi günü çiçekten arabaların yer aldığı kortej Cender Oteli önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar konvoy yapıp Antalyalıları selamlayacak. Aynı gün saat 18.00’de de çiçek festivali korteji, Antalya Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde geçiş yapacak. Çeşitli sergilerin de yeraldığı EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali, saat 20.00’de başlayacak olan Gripin konseri ile son bulacak.

 

 

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir