Mayıs Ayında Yapılacaklar Listesi

Bahar ayları geldi mi Antalya’da mekanlar sokaklar sanatla cıvıl cıvıl. Evden dışarı çıkmak için onlarca fırsatınız var. Aslında evden dışarı çıkmak bahaneye ihtiyacınız da yok. Çünkü Antalya’nın en güzel zamanlarıdır şimdi. Atatürk Caddesi, Işıklar, Kalekapısı, Cumhuriyet Meydanı, Demirciler içi her yer rengarenk. Hiçbirşey yapamıyorsanız, Tophane’de Karaalioğlu’nda bir bardak çay için ömre bedel.

Mayıs ayında özellikle çocuklar ve gençler çok şanslı. Çünkü onlara özel pek çok etkinlik var. Piyano Festivali, Liselerarası Tiyatro Şenliği ve Gençlik Şöleni bunlardan sadece bir kaçı.

Konyaaltı Açıkhava’da hareketlenme başlıyor. Şebnem Ferah hayranlarına müjde, ünlü şarkıcı 11 Mayıs’ta Antalya’da olacak.

Namı diğer Tarih Avcısı Nevzat Çevik hocamız 18 Mayıs’ta Kaleiçi’nde “Yeni Dünyada Müzecilik”i anlatacak.

Antalya’nın yaz aylarındaki en renkli etkinliklerinden olan Lara Kum Festivali 4 Mayıs’ta kapılarını açıyor. Festivalin bu yıl ki teması “İmparatorlar”.

İyi eğlenceler.

Demircileriçi’nde Yunus Emre Dokumacı resimleri..

Antalya’nın sanatla yeni buluşma noktası; Demircileriçi Fikret Otyam Sanat Galerisi’nde bu ay sanatçı Yunus Emre Dokumacı’nın “İz Sürücü” adlı sergisi var. Sergi 2 Mayıs’tan itibaren gezilebilir.

Çocuklarla Piyano Şenliği

Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek Piyano Şenliği 4 Mayıs cumartesi günü yapılacak. 06-14 yaş grubu çocukların katılacağı Piyano Şenliği 10:00-19:00 saatleri arasında Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonunda.

Antalya Gençlik Festivali

Bu yıl dördüncüsü yapılacak Antalya Gençlik Festivali 8-11 Mayıs 2013 tarihleri arasında.

20. Yörük Türkmen Şöleni

20. Yörük Türkmen Şöleni 5 Mayıs’ta Antalya Düzlerçamı Piknik Alanı’nda gerçekleşecek. Şölen herkesin katılımına açık.

“Zeybek Kadınlarımız”resimleri

3 Mayıs’ta saat 17.00’de Terracity Avm’de Mustafa Ali Kasap’ın “Zeybek Kadınlarımız” konulu resim sergisi açılacak.

Gökhan Türkmen konseri

23 Mayıs 2013 22:00
Jolly Joker Antalya

“Pilli Bebek” Antalya’da

03 Mayıs 2013 21:00
Tudors Arena, Antalya

Mickey ve dostları Antalya’ya geldi

Dünyanın en sevilen çocuk ve aile gösterilerinden biri olan ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de izlenme rekorları kıran, “Disney Live! Mickey’nin Müzik Festivali” Antalya’da gösterilerini sürdürüyor. Antalya Akvaryum’un yanında kurulan bin kişilik özel Disney Live Tiyatrosu’ndaki gösteride, Mickey Mouse ve arkadaşları Minnie, Donald ile Goofy, “Küçük Deniz Kızı”, “Aladdin” ve Disney/Pixar’dan “Oyuncak Hikayesi”nin yıldızlarının da aralarında bulunduğu 25’ten fazla Disney kahramanı sahnede sihirli bir dünya yaratıyor. 11 Mayıs’a kadar izleyebilirsiniz.

Shaman Dans Tiyatrosu

Yönetmenliğini Murat Uygun’un yaptığı Shaman Dans Tiyatrosu, sanatsal üretimlerinde, doğu ile batıyı, geleneksel ile moderni, evrensel ile yereli buluşturmayı hedefliyor.

01 Mayıs-29 Mayıs 2013

Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu

Şebnem Ferah konseri

11 Mayıs 2013 21:00
Antalya Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu,

Roma Çağı Likya Yol Sistemleri ve Sorunları

Prof. Dr. Sencer Şahin
4 Mayıs 2013 Cumartesi Saat 14:30
Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü

Yeni Dünyada Müzecilik

Prof. Dr. Nevzat Çevik

18 Mayıs 2013 Cumartesi Saat 14:30
Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü

Yol Ter Gül (Ahi Evran)

Antalya Devlet Tiyatrosu

Yazan: Hüseyin Erdoğan

Yöneten: Prof. Dr. Nurhan Karadağ

01 Mayıs çarşamba 20:00

02 Mayıs 2013 Perşembe 20:00

03 Mayıs 2013 Cuma 20:00

04 Mayıs 2013 cumartesi 15:00

04 Mayıs 2013 cumartesi 20:00

Yer: Haşim İşcan Kültür Merkezi

Konusu; Kayseri çarşısında Debbağlık (derici) yapan Mahmut Nasurittin (Ahi Evran), esnafın birlik ve dayanışmasını sağlamak üzere Ahi Ocaklarını kurar. Bu çabası sarayın hoşuna gitmez. Vergilerini eksik ödediği, saraya başkaldırdığı bahanesi ile hapse atarlar. Ahi Evran, beş yıl mahkeme bile edilmeden hapis yatar.

Yol Ter Gül( Ahi Evran), yaklaşık bin yıl öncesinin atmosferinde aşk, ihanet, emek, örgütlenme, kadın, bilim olgularını tartışan müzikli danslı politik bir tragedya. Günümüz insanının belki de unutmaya yüz tuttuğu aşk. Aydın kimdir, bilim kime hizmet eder.. Politik çıkarlar, yargısız infazlar gölgesinde bir çağ. Küçük çıkarlar uğruna satılan, yok edilen, öldürülen değerler…

“CARMINA BURANA” 120 kişilik dev kadroyla Antalya’da seslendirilecek

11 Mayıs cumartesi

Yer: Haşim İşcan Kültür Merkezi

Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesi yine efsane bir konsere ev sahipliği yapacak. Ünlü Alman besteci Carl Orff tarafından oluşturulan sahne kantatı Carmina Burana, 120 kişilik dev bir kadroyla bir kez daha Antalya sahnesinde seslendirilecek. ‘Yeni bir şey yaratmak istiyorsan mutlaka eski olanı kullan’ anlayışı ile yapıtlar veren besteci; Carmina Burana’yı da Münih yakınlarındaki bir manastırda bulunan 200 kadar şiir ve şarkıdan esinlenerek oluşturmuştur. Dünyanın soluksuz izlediği bu konser 3 Nisan Salı günü saat 20:00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde Antalyalı sanatseverlerin karşısında olacak.

Orkestra , solist ve korodan oluşan 120 kişilik kadroyla seslendirilecek olan eserde , Türkiye’nin en iyileri arasında gösterilen ANTDOB orkestrasını Şef Hakan Halkan yönetiyor. 56 kişilik koronun sahne alacağı gecenin koro çalışmaları ise Caner Ruhselman tarafından yapıldı. Eserde Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin güçlü solistleri soprano Nurdan K. Aydın, tenor Devrim Demirel ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı bariton Murat Güney sahne alacak. Piyanoda ise Yücel Yalçın ve Onur Altıparmak yer alıyor.

İmparatorlar, Lara kumsalında

Bu yılki teması “imparatorluklar” olan 7. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, kapılarını 4 Mayıs’ta açacak. Dünya tarihinde iz bırakmış imparatorların kumdan heykelleri yer alıyor. Yaklaşık 10 bin ton nehir kumu kullanılarak yapılan heykeller 7 bin metrekare alanda sergileniyor. Festivalde aralarında Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman’ın da arasında bulunduğu Roma, Hitit, Çin, Japon, Rus, İngiliz ve Fransız imparatorluklarının kumdan heykelleri yer alıyor.

20.Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu tarafından bu yıl 20. Düzenlenecek olan Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği, 30 Nisan- 14 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacak. Teması “Özgürlük” olan şenliğe 20’si il dışı olmak üzere toplam 32 okul katılıyor. 30 Nisan- 10 Haziran arasında ABT sahnesinde 20.30’da sahnelenecek olan oyunlar ücretsiz olup davetiyeler ABT gişesinden temin edilebilir. Şenlik 14 Haziran 2013 Cuma saat 20.00’de AKM Aspendos salonunda yapılacak olan kapanış ve ödül töreni ile son bulacak.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir