Memleketimden İnsan Manzaraları

Antalya’da yaz aylarında bizler denize girip güneşlenirken, kavurucu sıcak altında onlarca antik kent ve ören yerinde hummalı bir çalışma yürütülür. Türkiye’nin hatta dünyanın bir çok yerinden gelen çoğu öğrenci arkeologlar, adeta iğneyle kuyu kazarak, taşı toprağı inceler, tarih zenginliğimizi ortayla çıkarmaya çalışır. Yöredeki köy sakinleri arkeologların en büyük yardımcısıdır.

Müzelerde gezerken karşılaştığımız nadide heykellerin nasıl bir emek sonucu oraya konduğunu çoğumuz bilmeyiz.

NTV’deki Tarih Avcısı programı ile tanıdığımız, twitter’dan bilgilendirici twitlerini zevkle takip ettiğimiz Nevzat Çevik hocanın girişimi ile muhteşem bir çalışma hazırlandı.  Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra Andriake kazılarını konu alan “İnsan manzaraları” fotoğraf sergisi…

Sergi Almanya ve Antalya Havalimanı’ndan sonra Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki sergi alanında Antalyalılar’ın ve turistlerin izlenimine açıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Tanıtım Vakfı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Akdeniz Medeniyetleri katkı koyan kuruluşlar.

Myra Andriake kazılarında çalışan arkeolog ve kazı çalışanların yer aldığı birbirinden ilginç 52 fotoğraf var.

Mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Her zaman olduğu gibi sergiyi mutlaka çocuklarınızla beraber gezmenizi öneriyoruz. Biz sergiyi akşam gezdik ve ışıklandırmaları sayesinde keyif alarak dolaştık. Gündüz yoğunluktan fırsat bulamazsanız akşam da rahatlıkla gezebilirsiniz.

Myra-Andriake Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik’in sergi ile ilgili duyguları şöyle:

“Bu sergide arkeologların kazı alanındaki yaşadıkları zorlukları, duyguları, işlerimizi güçlerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Bir başka amaç, bu tür sergilerle bu kurumları bir araya getirmek ve aradaki dayanışmayı arttırmaktır.”

ATAV Başkanı Nizamettin Şen’in demeçlerinden fotoğrafların, belediyenin TIR’ları ile okullara da götürüleceğini öğrendik.

“Tarih Avcısı” Çevik Hoca, şu sıralar Türkiye’den 1087’de kaçırılan, halk arasında Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos’un kemiklerinin iade edilmesi için Vatikan’a çağrıda bulunuyor. Umarız sesi yankı bulur.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir