Meze Festivali’nde Kültürler Buluştu

Akra’da hafta sonu bir panayır atmosferinde gerçekleşen Meze Festivali, Antalyalılar’ın gastronomi festivaline özleminin en net göstergesi oldu.

Türkiye’nin bir çok bölgesinde, özellikle de Ege’de hemen her ilçede bir gastronomi festivali varken, Antalya gibi turizmin amiral gemisi bir kentte “gastronomi” konulu bir etkinliğin olmaması doğrusu yadırganmaktaydı. Akra’nın “Meze Festivali” bu anlamda bir ilk oldu.

Türkiye’nin yanı sıra, Yunanistan ve Lübnan’dan 24 lezzet ustası Akra’nın bahçesinde düzenlenen festival alanında buluştu. Doğu Akdeniz’in en ünlü gastronomi durakları; Zıpkın (Alaçatı), Deniz Restoran (İzmir), Avcılar Meyhanesi (Lefkoşe), Bi’lokma (Kaş), Berk Balbay (Meze Uzmanı), Develi (İstanbul), Aila (İstanbul), Gaspar (Atina), Zarifi (İstanbul), Bay Nihat (Ayvalık), Baklacı-Humuscu İbrahim (Antakya), Zennup (Bursa), Duble Meze Bar (İstanbul), Komodor (Bodrum), Sultan Sofrası (Antakya), Mutfak Sanatları Merkezi (Gaziantep), Tuşba (İstanbul), Kasr Fakhrenddine (Beyrut), Diyetta Müşerref Gizerler (Trakya, Albion -Boho-Ftelia (Mykonos) Antalya’da aynı masa etrafında bir araya geldi.

Her usta üçer çeşit mezesini misafirlere ikram etti. Gastronominin en güzel örnekleri sergilenirken, adeta bir kültürler buluşması yaşandı. 16.00’da start alan festival, gece geç saatlere kadar devam ederken, tüm konukların yüzünde bir tebessüm vardı.

Usta şeflerin ellerinden çıkan birbirinden güzel lezzetler Akra’nın Beydağları’na nazır bahçesinde, misafirlere unutulmaz bir gastronomi şöleni yaşattı.

Meze Festivali’nden izlenimler: http://www.antalyalezzetleri.com/meze-festivalinde-kulturler-bulustu/

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir