MİNİK KALPLERE DOKUNAN YÜZLERCE KİŞİDEN BİRİ OLMAK….

Her geçen gün gönüllü ağı büyüyen Köy Okulları Yardım Projesi; Hakkari’den İzmir’e, Artvin’den Isparta’ya minik kalplere dokunmaya devam ediyor…

Bazen defter-kitapla, bazen bir şehir gezisiyle, bazen de göklerde süzülen rengarenk uçurtmalarla…

Geçen yıldan beri instagramda sık sık karşıma çıkan, zaman zaman da kimi okulların ihtiyaçlarına karınca kararınca destek olduğum, destek topladığım Köy Okulları Yardım Projesi’nin sonunda “gönüllüsü” de oldum. Projenin fikir babası, en çok çalışanı ve sayfa yöneticisi Cafer Canşi ile de paylaştığım gibi, onların da gönüllülük başvurumu kabul etmesiyle de okullara yönelik destek çalışmalarımı kurumsal bir çatı altında sürdüreceğim böylelikle. Seviçli ve heyecanlıyım…

Bir hafta önce projenin instagram sayfasında yayınlanan “Şehir Gönüllülerimiz Olur musunuz? Sizi Bizimle Çocuklarımız İçin Çalışmaya Davet ediyoruz.”  ilanın ardından epey yoğun günler geçiren Cafer Bey’e, ben de “Antalya Gönüllüsü” olmak için mesaj attım. Hemen iletişim bilgilerimi iletmemi istedi. Sıfır bürokrasi. Anında “Antalya Gönüllüsü” listesindeydim. Ardından tüm projenin gönüllü listesine eklendim. Herkes heyecanla fikirlerini paylaşıyor. Daha eski olanlar yenilere süreci anlatıyor. İnanılmaz bir dayanışma. Böyle dayanışma olunca sonuca hızlıca varılıyor. Bir hafta içinde bile çok sayıda okul için organize olundu. Cafer Bey, bu yoğunlukta beni kırmadı ve projeyle ilgili sorularımı www.fullantalya.com için cevapladı.

Kimi zaman zorluklar içinde yetişip başarıyı yakalayan kişilere “geldiğin yeri unutma” denir ya, Cafer Bey de geldiği yeri unutmayanlardan. Öylece çıkmış bu proje fikri de…Hadi kendisinden dinleyelim gerisini…

Projenin hikayesini anlatır mısınız?

Ben de köy çocuğuyum. Ağrı’nın merkez köyü Bezirhane köyündenim. Aynı imkansızlıklarla okudum. Elimde tezekle okula gittim. Yazılı defterimi silip silip kullanırdım –abartı sanmayın, en yakınlarımın okul anılarından biliyorum- .  O yüzden köy çocuklarına karşı özel bir yaklaşımım var. Hayalim hep bir yardım işinde olmak, insanlara yardım etmek, bütün zamanımı, imkanlarımı onlar için seferber etmekti. Bir kurum Ağrı’daki okullara yardım etmek istediğini bildirdi. Ben de dahil olmak istedim. Beraber gidip çocuklara kırtasiye malzemesi dağıttık. Sonra dedim ki ben bunu devam ettireceğim. Herhangi bir vakıf ya da dernekle bağı olmayan, amacı sadece çocukların kalbine dokunmak olan bir sorumluluk projesi olarak 2014’te başladık çalışmaya. Çok çalıştım açıkçası. Havalimanında çalıştığım için geniş bir çevrem vardı. Bunu kullandım. İş adamlarına, derneklere ulaştım. Onlardan çok büyük destekler aldım. Sonra projeyi sosyal medyaya taşıdım. Daha çok kitleye ulaşmak ve daha çok köy okuluna destek olmak için. Ağrı’da 50 kadar okula bizzat gidip gelen destekleri dağıttım. Sosyal medyaya taşıyınca projenin kapsama alanı çok büyüdü. Türkiye’nin her köyüne destek olmaya başladım.

Bu süre içinde kaç çocuğa, kaç okula ulaştınız?

 Köy okulları yardım projesi dördüncü yılında. Bu süre içinde binlerce çocuğa mont, bot, kitap, kırtasiye ve oyuncak desteği verdik. Birkaç okulda baştan aşağıya tadilat yaptık. Çocuklar için şehir gezileri düzenledik. Onlarca aileye gıda, eşya, giyim desteğinde bulunduk. 4 öğrenciye burs ayarlandı. Yine 4-5 aileye İbrahim Çeçen Vakfı’ndan maaş bağlattık. Binlerce çocukla uçurtma şenliği yaptık. Yaklaşık 1.000 okula kırtasiye, giyim, okul demirbaş ve destek malzemesi temin ettik. Ayrıca okul tadilatı ve sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda destek sunduk. Yine çok sayıda okula kütüphane ve kitap yardımı konusunda aracılık yaptık.

Destek vereceğiniz okulları neye göre seçiyorsunuz? Yardımları nasıl topluyor ve ulaştırıyorsunuz?

İstekleri facebook ve instagram sayfamız üzerinden doğrudan okul öğretmenlerinden alıyoruz. Belli bir formatta istediğimiz okul ilanlarını, sayfalarımızda yayınlıyoruz. Bizi takip eden destekçilerimiz tarafından farklı şehirlerden ihtiyaçlar karşılanıyor ve öğretmenlerle iletişime geçilerek doğrudan okullara kargoyla gönderiliyor. Öğretmenlerimiz destekler ulaştığında, çektikleri fotoğraf ve videoları bizlerle paylaşarak hem destek verenleri hem de bizleri öğrencilerinin mutluluklarına ortak ediyorlar.

Sürekli büyüyerek devam eden projemizde, her ilden köy okulu istisnasız yayına çıkartılıyor. Fakat fiziki ve coğrafi koşullar, yoksulluk, yokluk ve benzeri sebeplerle doğu ve güneydoğudaki köy okullarından daha fazla talep alıyoruz. Ancak İzmir, Isparta, Giresun, Artvin gibi çeşitli illerin köy okullarından da talepler geldi. Onları da destekçilerimiz ve gönüllülerimizin yardım ve çalışmalarıyla karşıladık.

Kimler size destek veriyor?

Bildiğiniz gibi biz maddi destek kabul etmiyoruz. Bugüne kadar sayısız şahıstan, firmadan, kurum ve kuruluştan malzeme desteği aldık. Destekçilerimiz; ihtiyaç listesini facebook ve instagram hesaplarımızdan bizimle paylaşan okullara, listedeki malzemeleri tedarik ederek ya bize ya da doğrudan okula ulaştırarak destek oluyorlar.

Çok kısa bir süre önce instagram hesabınızdan bir gönüllülük çağrısı yaptınız. Ben de o çağrıyla aranıza katılan gönüllülerdenim. Bu çağrı üzerine kaç gönüllü daha katıldı ekibe?

Halihazırda 25 ilde gönüllülerimiz var. Son bir haftada 40 kişi daha katıldı gönüllü olarak aramıza, 126 kişi olduk. Sayımız her geçen gün giderek artıyor. Şimdi Ankara, Antalya, Adana, Adıyaman, Amasya, Bursa,  Diyarbakır, Denizli, Erzurum, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kars, Konya, Kütahya, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Siirt, Tunceli, Trabzon, Yalova ve Yozgat’ta gönüllü grupları oluşturduk. Hedefimiz her ilde gönüllü grupları oluşturmak ve talep edilen yardımları hızlı bir şekilde temin edip, okulların adreslerine göndermek. Bizim gönüllülerimiz aynı zamanda destekçilerimiz de hem ihtiyaç listesi için destek buluyor hem de isterse kendisi de listedeki malzemelerin sağlanmasına katkıda bulunuyor.

Yeni eğitim-öğretim yılı içinde oluşacak ihtiyaçları hızla karşılamak için çalışmalarımıza şimdiden başladık. Aramıza katılan arkadaşlarımızın desteğiyle önümüzdeki yıl daha çok okula ve öğrenciye destek vereceğiz.

Köy Okulları Yardım Projesi Antalya Gönüllüleri

Antalya içinden projeye katkı sunmak isteyen hemşehrilerimiz bizlerle instagram üzerinden iletişime geçerek, projeye katkılarını sunabilirler, çalışmalarımıza destek olabilirler. Biz şimdiden çalışmaya başladık. Desteklerinizle daha çok minik kalbe dokunmak dileğiyle.

Ferman Yağız / @fermanyagiz

Rümeysa Avcı / @rumeysaavc

Merve Özbek    @bayangulumseme

Seher Özen Karadeniz/ @seherozenkaradeniz

Selenay Balaban / @selenayblbn

Seher Özen Karadeniz / seherozen@hotmail.com

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir