“Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var”

Türkiye’de en fazla motosikelete sahip ikinci il durumundaki Antalya’da Valilik tarafından hayata geçirilen ‘Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var’ projesinin startı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla düzenlenen bir törenle verildi. ‘Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var Projesi’nde meydana gelen motosiklet kazalarında yaralanma ve ölümleri büyük oranda azaltabileceğinin farkına varılması ve sürücülerin kask olmadan trafiğe çıkmamaları hedefleniyor.
Antalya’nın en çok motosiklet kullanan ikinci sıradaki il olduğunu ifade eden Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Kask kullanımının meydana gelen kazalar da önemli ölçüde önlediği belirlenmiştir.


Yaşamları susturan sahte tokalardan araçlarımızı ve hayatımızdan çıkarma noktasında önemli bir kampanya yaptık. Ardından kask projesine ihtiyaç duyduk. Çok sayıda insanımızı motosiklet kazalarında kaybettiğimizi ve yaralandığını gördük. Aslında kask takmak mecburi ama aynı motor üzerinde birden fazla kişinin kasksız olduğunu görünce insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı dedik. Esnafımızın kaliteli kask satma noktasında odalarımızın çok önemli desteği olacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2016 yılında motosiklet gibi araçlarla yapılan trafik kazalarında, 1 milyon kişi başına ölümlerin AB üyesi ülkelerde ortalama 7 kişi, ABD’de ise 16,3 kişi olduğunu belirten Soylu şunları kaydetti:

“Bu rakam 2018’de Türkiye’de 12,8 kişidir. Savunmasız yol kullanıcıları içinde yayalara dönük olarak geçtiğimiz ekim ayında devrim niteliğinde bir adım atarak Türkiye’de yaya öncelikli trafik anlayışına geçtik. Yasanın çıkış tarihi olan ekim ayı öncesi sekiz ayda toplam 2 bin 56 olan ölümlü trafik kaza sayısı, yasa sonrası sekiz ayda yüzde 42 azalışla bin 189’a düştü. Bir tanesi bile önemlidir. Doğrudan yaya ölümlerine baktığımızda 1 Ocak- 30 Haziran döneminde yayaların karıştığı trafik kazaları, geçen yıla göre yüzde 6 oranında azaldı ve bu kazalarda kaza anında hayatını kaybeden insan sayısı ise 244’ten 156’ya geriledi. Motosiklet kullanmak çok güzel bir şeydir. Faydalı da bir şeydir. Çevre, ekonomi, insanların ruh sağlığı açısından faydalıdır. Bir araştırmada motosiklet kullanımının stres hormonlarını yüzde 28 azalttığı, 20 dakikalık bir motosiklet kullanımının kalp atış hızını yüzde 11, adrenalin seviyesini yüzde 27 artırdığı ve duyusal odaklanmayı geliştirdiği anlaşılmıştır ve ülkemizde motosiklet kullanımı giderek artmaktadır.”

Bakan Soylu, 2018’de motosiklet kazalarında hayatını kaybedenlere bakıldığında yüzde 70’inin kaskının takılı olmadığınının görüldüğüne dikkat çekti.

UYGULAMA KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

Trafikte kask denetimlerine ağırlık verilmesinin yanısıra kısa süreli eğitimler verilerek broşürler dağıtılacak. Görsel ve yazılı medyada toplumu bilinçlendirici yayınlar yapılacak. Billboard ve LED ekranlarda tanıtımlar, trafik işaret levhaları, sürücü kursları ile ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik kask eğitimleri, 500 pet şişe getirene 1 kask kampanyası, tişört ve şapka gibi materyallerin dağıtımı gerçekleşecek.

Motosiklet kazalarında yaralananların ailelerine kaskın öneminin anlatılması, spor müsabakaları öncesi seremonilerde kask kullanımına ilişkin pankart açılması, motosiklet ehliyeti almak için nüfus müdürlüklerine başvuranlardan kask ibrazı istenmesi, motosiklet mağazalarında, motosiklet satışı öncesi kask satışı yapılması sağlanacak. Piyasada bulunan kaskların ‘ECE’ ya da ‘DOT’ gibi uluslararası standarda uygun olmaları, firmaların kask fiyatlarında düzenli aralıklarla indirim yapmaları, motosiklet kullanıcısı adaylarının sınavlara kendi kasklarıyla girme zorunluluğu, standart dışı kaskların satışının durdurulması, kask satışına katkı sağlayan işyerleri ‘Örnek Esnaf’ olarak değerlendirilecek. Kentteki etkinliklere katılacak sanatçı ve devlet büyüklerine ‘Fahri Proje Ortağı Belgesi’ verilecek.

 

Projenin Amacı Nedir ?

İçişleri Bakanlığı, Antalya Valiliği ve diğer kurum ile kuruluşlarında destekleriyle “Hayatıma Kastım Yok Kaskım Var” projemizi gerçekleştiriyoruz. Polis ve Jandarma toplamda 11.000 personeli ile Antalya’da kask kontrolü sağlayacaktır.

Kask Kullanımı Artacak
Sıkı trafik kontrolleri ve idari para cezaları sayesinde kask kullanımını arttırmayı hedefliyoruz.

Ölüm Riski Azalacak
Motorsiklet kullanıcılarınnın kask kullanmaları durumunda, meydana gelecek kazalarda ölüm riski azalacak.

Kaza Oranları Düşecek
Yayınlanacak kamu spotu tarzında ki tanıtım filmleri sayesinde, sürücüler daha dikkatli davranacak.

Trafik Denetimleri
Motorsiklet, motorlu bisiklet ve elektirikli bisikletlerde sürücülerin kask ve gözlüğü, yolcuların ise kask buldurmaması ve kullanmamsı halinde “108 TL İdari Para Cezası” ve “15 Ceza Puanı” uygulanır.

Sürücü Kursları
Sürücü kurslarına kaydolabilmek ve eğitimlere katılmak için Kaskınla başvuru yapman gereklidir.

Nüfus Müdürlükleri
Nüfus Müdürlüklerinde Motosiklet sürücü belgesini almak için yanında kaskını bulundurması gereklidir.

Alım-Satım İşlemlerinde
Satış mağazalarından yapılan sıfır motorsiklet alımlarında Kask almadan teslimat yapılmayacaktır. Ayrıca Noterlerde devir teslim sırasında motorsiklet alıcısının kaskını yanında bulundurması gereklidir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir