Muratpaşa Belediyesi’nin Uygulayamadığı Meclis Kararı 7. Yılını Doldurdu

muratpaşa belediyesi naylon poşet

Birleşmiş Milletler Çevre Programı‘nın 15 Mart 2017 tarihli basın bildirisine göre, Kenya’da plastik poşet üretimi, kullanımı ve ithalatı yasağı 6 ay sonra uygulamaya koyulacak.

Her yıl 100 milyon plastik poşet Kenya’ya süpermarketler aracılığıyla dağıtılıyor. Uzun zaman önce çevresel zararların ve sağlık sorunlarının en büyük nedeni olarak tespit edilen plastik poşetler, onları yiyecek zanneden kuşların, balıkların ve diğer hayvanların ölmesine neden oluyor, tarım topraklarına zarar veriyor, turistik alanları kirletiyor, sıtma ve dang humması gibi hastalıklar taşıyan sineklere üreyecekleri ortamlar sağlıyor.

Günümüzde 28 ülke ve 20 Amerika eyaletinde naylon torbalar yasaklandırmış ve ücretlendirmiş durumda. Bu listeye artık Türkiye de ekleniyor. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek’in 28 Mart’ta yaptığı açıklamaya göre, 1 Ocak 2018’den itibaren Türkiye’deki tüm market ve mağazalara naylon poşet yasağı getiriliyor. Atık yönetmeliği düzenlemeleri kapsamında naylon poşetler yeni yılda ücretli olacak.

Naylon torbalar doğada çözünebilir olmadığı için bin yıllarca atık sahalarında bulunmaya ve zehirli kimyasallar yaymaya devam ediyor. Yılda bir trilyon naylon poşet üretiliyor. Okyanuslara her yıl 8 milyon ton poşet ekleniyor. Her yıl bir milyon deniz kuşu, yüz bin deniz kaplumbağası, fok, yunus, balina ve köpek balığı bu torbaları besin sandığı için ölüyor. 2010 yılında yapılan ölçümlerde Türkiye denizlere en çok plastik atık atan ülkeler arasında 14üncü sırada yer almıştı. Kaynak: Gaia Dergi

Bu uygulamaları okuyunca aklımıza Muratpaşa Belediyesi’nin plastik torba kullanımına karşı 7 yıl önce aldığı Meclis Kararını geldi… Sahi ne oldu o karar? Yoksa meclisin aldığı kararı birimler uygulamıyor mu?

Türkiye’de uygulamaya girecek olan naylon poşet kullanım yasağı Umarız Murtapaşa Belediyesinin aldığı karar gibi dosyada kalmaz ve uygulamaya geçer…

2010 yılı Nisan Ayı Muratpaşa Belediyesi Meclis Toplantısı Gündem Maddesi
(belediyenin web sitesinden alnımıştır.)

Belediyemiz sınırları dahilinde bulunan marketler,alışverişmerkezleri, satış noktaları vb.yerlerde naylon poşet kullanılmamasına ilişkin Temizlikİşleri Müdürlüğünün 24.03.2010tarih ve 249 sayılı yazısı.

“Naylon oldu Umutlar” 2 Yaşına Girdi

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir