Müzede Bir Gece*

Seher Özen Karadeniz / FullAntalya

Merak etmeyin filmdeki gibi bir geceden söz etmiyoruz.

Konyaaltı Belediyesi, Antalya Kültürel Miras Derneği (ANKA) işbirliğiyle bir grup tarih meraklısına Müzeler Haftası çerçevesinde uzmanlar eşliğinde Antalya Müzesi’ni gezdirdi.

Çoğumuz bu filmden haberdardır da pek azımız müzede bir gece geçirmiştir.  Yurtdışındaki müzelerde çok yaygın olan bu uygulama, bir süredir ülkemizde de kentimizde de uygulanıyor. Bundan iki yıl önce Müzeler Günü dolayısıyla Antalya Müzesi’ni Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji bölümünün çok kıymetli hocası  Prof. Dr. Gül Işın’ın anlatımıyla gezmiştim. Bu yılda, Konyaaltı Belediyesi ve Antalya Kültürel Miras Derneği (ANKA)’nin Antalya Kültürel Miras Farkındalık Etkinlikleri kapsamında Müzeler Günü’nde Antalya Müzesi ziyaret edildi.

Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerin altıncısı olan ve yaklaşık  90 kişinin katıldığı gezide, gruba ANKA kurucu üyelerinden Ömer Selçuk Gür ve Dr. Selda Baybo rehberlik etti.

Müze Gecesi ismiyle düzenlenen etkinlikte ziyaretçilere, Antalya Müzesi’nde bulunan tarihi eserler anlatıldı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediyesi olarak bu tür kültürel ve tarihi etkinlikleri önemsediklerini belirterek, bu amaçla belirli aralıklarla, kentin değişik kültürel miras alanlarına gezi düzenlediklerini söyledi.  Kentte yaşayanların da bu etkinliklere yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Muhittin Böcek, ANKA ile yaptıkları protokol gereği planladıkları etkinliklerin sonuncusunu Antalya Müzesi’ne gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

*Müzede Bir Gece, Robin Williams ve Ben Stiller’ın baş rollerini oynadığı 2006 yılı, ABD-İngiltere yapımı fantastik komedi filmi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir