Naylon Oldu Umutlar!

Pazar günü Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesinde dikkatimizi çeken bir haber yer aldı;

“ÇANAKKALE’nin Bozcaada İlçesi’nde çevre kirliliği yarattığı gerekçesiyle naylon poşet kullanımına yasak getirildi.

Bozcaada Belediye Başkanı DP’li Mustafa Mutay, ilçedeki esnaf ve halkın kullandığı naylon poşetlerin dağılarak çevre kirliliği yarattığını ve doğada çok uzun süre erimeyip, sağlık açısından büyük tehdit oluşturduğunu söyledi. Başkan Mutay, naylon poşetlerin yarattığı çevre kirliliği ve olumsuz etkilerinden arınmak için geçen 6 Nisan’daki Belediye Meclisi toplantısında alınan karar ile “Dünya Çevre Günü” olan 5 Haziran 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere adada naylon poşet kullanımının yasaklandığını açıkladı.

Başkan Mustafa Mutay, Bozcaada Doğayı Koruma Derneği’nce çeşitli ebatlarda bez torba ve kese kağıdı bastırılıp, düşük fiyatla esnafa satılacağını söyledi. Böylece hem esnafın ucuz maliyetle bez torba, kese kağıdı temin etmiş olacağına hem de derneğin gelir sağlayacağına dikkati çeken Başkan Mutay, “Belediye oylarak da projenin başlaması için 2 bin bez torba hazırlattık. Evlere projeyi anlatan el ilanları da dağıtacağız” dedi. Mutay, naylon poşetlerin yerine bez torba, kese kağıdı ve file kullanılmasına 5 Haziran’dan itibaren başlanacağını bildirdi.”

Haberi okuduktan sonra Muratpaşa Belediyesi ve Süleyman Evcilmen geldi aklımıza… Çünkü bu haber bize 2010 yılı Nisan ayındaki Muratpaşa Belediye Meclisi’nin aldığı kararı hatırlattı…

O zaman da Antalya medyasında geniş yer bulan Naylon Poşet uygulaması haberleri şu şekilde bitiyordu…

“Naylon poşetin kullanımı 2011’de yılbaşından itibaren koşulsuz olarak tamamen yasaklanacak. Zabıta aracılığı ile gerekli denetimler yapılacak. Doğaya zararlı, geri dönüşümü mümkün olmayan poşetleri kullanlar hakkında gerekli cezai işlemler yapılacak.”

2011 Mayıs… Ne değişti? ya da ne zaman değişecek?…

Bozcaada Belediyesi’ni kutluyoruz… Muratpaşa Belediyesi’ni de kutlamak için bekliyoruz…

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir