Nihayet Hayvan Borsası Yeniden Konuşuluyor!

Antalya’da bazı bölgelerde caddelerin hemen üzerinde “kurbanlık” ve “adaklık” adı altında çok ilkel koşullarda kesim yapıldığını görmüşsünüzdür. Bu görüntüler bırakın turistik bir kenti, ülkemizin hiçbir beldesine yakışmıyor.

Cumhuriyet Akdeniz Gazetesi’nin deneyimli ekonomi muhabiri Pelin Gel Ağan’ın haberine göre, Antalya’da uzun yıllardır çözülemeyen, kronikleşmiş konularının arasında yer alan Hayvan Borsası’nın yer tahsisi konusunda sona gelindiğini öğrendik.  Haberde Kömürcüler Köyü’ndeki alan için Maliye Bakanlığı’ndan karar çıktığı ve alanın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildiği belirtiliyor.

Antalya’nın büyük yatırımlarında yaşanan yer sorunu Hayvan Borsası içinde yaşanmış ve 10 yıl önce Organize Sanayi Bölgesi içine kurulması planlanan alan, Bakanlığın (sanıyoruz Ticaret ve Sanayi Bakanlığı) itirazları sonucu kurulmamıştı.

Başta Çakırlar ve havaalanı yolu üzerinde yapılan canlı hayvan ticareti ile kayıt dışılığa son verecek hayvan borsası Antalya için neden önemli, ona bakalım:

Kente giren etin ne olduğu bilinecek.

Antalya’da ne kadar et tüketildiği bilinecek.

Vatandaş etin kalitesine göre alışveriş yapabilecek.  Hayvanı görme şansı olacak.

Her yerde kesim olmayacağı için çirkin görüntü ve sağlıksız koşullar ortadan kalkacak.

Antalyalılar daha sağlıklı et tüketebilecek.

Son yılların en popüler konusu olan Antalya’da stad ve havuz yapımına kilitlenen gündeme bağlı olarak Antalya için yeni bir şey yapımına pek alışık değiliz (hoş stad ve havuz için de yapılan bir şey yok). “Yeni” kelimesini çok duyuyoruz ama maalesef proje paftalarında, toplantı salonu projeksiyonlarında, basın bültenlerinde kalıyor. Ya da mahkeme salonlarında itirazlarla kitleniyor…

Umarız uzun bir aradan sonra kente katkısı olacak bu hizmetin açılış töreni haberlerini de duyar/duyururuz…

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir