Nisan ayında Antalya’da olmak için 7 neden!

Turunç Çiçekleri

Şayet Antalya’da yaşamıyorsanız, nisan ayında Antalya’ya gelmek için pek çok nedeniniz var. Bir kere tüm cadde, sokaklar, parklar bahçeler turunç çiçeği kokuyor. Evet turunç, portakal, limon ağaçlarının sayısı giderek azalıyor ama hala ortalık mis gibi kokuyor. Kaleiçi sokakları, Atatürk Caddesi’nde gezerken turunç çiçeklerinin kokusu sizi büyülüyor.

#PhotoAntalya

Antalya bu yıl 1-5 Nisan’da çok özel bir etkinliğe evsahipliği yapıyor. Uluslararası Antalya Basın Fotoğrafı Günleri. Ara Güler’den Reza’ya, Coşkun Aral’dan Jodi Bieber’a dünyanın en tanınmış basın fotoğrafçıları Antalya Cam Piramit’te olacaklar. Kentin dört bir yanında ünlü fotoğrafçıların sergileri açılacak. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Antalya’da olmak için güzel bir neden. www.antalyafotografgunleri.com

Yürüyüş rotaları

Antalya’da baharla birlikte doğa canlanıyor. Dağlarda, ovalarda, ören yerlerinde dolaşmayı seviyorsanız Antalya dünyanın en güzel yürüyüş rotalarına sahip kenti. Likya Yolu zaten başlı başına bir macera. Termessos Antik Kenti, Döşemealtı-Kırkgöz-Düzlerçamı, Olimpos, Geyikbayırı-Feslikan Yaylası, Karaöz – Gelidonya Feneri, Aksu-Perge, Aspendos, Manavgat Köprüçay doğal ve tarihi güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor. Kent merkezinde ise Kaleiçi, Karaalioğlu Parkı ve Konyaaltı Sahili’nde yürümek size iyi gelecektir.

Müzeler

Antalya Müzesi sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli hazinelerine sahip. Bir yarısı Amerika’dan getirilen Yorgun Herkül, Elmalı Hazineleri ve daha pek çok özel eser görülmeyi bekliyor. Demircileriçi’ndeki Türkiye’nin ilk Soba Müzesi, Kaleiçi Yat Limanı’ndaki “Deniz Müzesi” ve Sunay Akın imzalı “Oyuncak Müzesi” görülmeye değer.

Gastronomi turu

Nisan ayında Antalya’ya yolunuz düşerse yöresel lezzetleri de tatmadan dönmemelisiniz. Antalya’nın meşhur üçlüsü “köfte-piyaz-kabak tatlısı”nı kent merkezinde yiyebileceğiniz bir çok mekan var. İlle de isim istiyorsanız, Valilik karşısında Piyazcı Sami, Güllük’te Piyazcı Ahmet, Kapalı Yol’da Topçu, İsmetpaşa’da “Piyazcı Mustafa”yı sayabiliriz. Kalekapısı’nda 18’in Bağaçası’nı mutlaka tadın. Kalekapısı’ndaki asırlık işletme Yenigün’den hediyelik reçellerden alabilirsiniz. Dilara Yaşar’ın tulumbasını ve dondurmasını da tatmalısınız. Kazım Özalp (Kapalı Yol) Caddesi’nde kime sorsanız gösterir. Antalya’nın serpme böreğini ise Üçkapılar’daki Börekçi Tevfik’te tadabilirsiniz. Hatırlatalım öğlene kadar açık. Konyaaltı’nda Börekçi Elmallı Ali, Milli Egemenlik’te İnci Börek’i de tavsiye ederiz. Şayet Antalya’da hafta sonu geçirecekseniz Çakırlar bölgesinde gözleme ve nar suyu ile yapacağınız kahvaltı, damaklarınızda unutulmaz bir iz bırakacaktır.

Nisan Çocuklara güzel

Antalya nisan ayında çocuklar için iki güzel etkinliğe evsahipliği yapacak. Bunlardan birincisi TRT’nin organize ettiği “37. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği”. 15-23 Nisan günleri Antalya Cam Piramit’te gerçekleşecek etkinlik dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda çocuğu Antalyalı çocuklarla buluşturacak. Diğer etkinlik ise FOMGED Gençlik Kulübü´nün düzenlediği 16´ncı Uluslararası Antalya Çocuk Festivali. 18- 24 Nisan günleri arasında yapılacak Festivalde, 16 ülkeden 25 ayrı gösteri grubu içinde 1000 kadar çocuk ağırlanacak. Festival kapsamında uçurtma şenliği ve kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı´nda oluşturulacak ´sevgi korteji´ne katılacak çocuklar, müzelerden lunaparka, şelalelere kadar çeşitli tarihi, turistik ve çocuklar için cazip mekanları ziyaret edecek. Çocuklar ayrıca Antalya il merkezindeki çeşitli yerlerde ve ilçelerde baleden halk oyunlarına kadar birbirinden farklı ve renkli gösteriler sunacak Festivalde Çin, Macaristan, İspanya, Bosna Hersek, Romanya, Gürcistan, KKTC, Litvanya, Estonya, Bulgaristan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Letonya, Slovakya ve Rusya Federasyonu´ndan farklı gruplar yer alacak.

Kültür – sanat

Antalya’da nisan ayıyla birlikte kültür – sanat faaliyetlerinde artış göze çarpıyor. Kentin dört bir noktasında konserler, sergiler, etkinlikler. Resim sergileri de var, rock konserleri de. Size uygun birini seçebilirsiniz.  Süleyman Saim Tekcan’a ait At’nağme Gravürleri sergisi 11 Nisan’a kadar Orkun & Ozan Sanat Galerisi’nde görülebilir. “Kadınlardan Masallar” adlı seramik ve cam sergisi 17 Nisan’a kadar Yeşilbahçe Şebnem Bahar Sanat Galerisi’nde.

Türk heavy metal grubu Pentagram, 3 Nisan, Türkiye’nin sayılı besteci ve şarkı sözü yazarlarından Yıldız Tilbe, 4 Nisan, yaptığı şarkılarla büyük beğeni kazanan Mehmet Erdem 10 Nisan, sevilen pop sanatçısı Yaşar, 11 Nisan’da Jolly Joker Antalya’da şarkılarını sevenleri için seslendiriyor.

Wojciech Rodek şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 03 Nisan’da Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alacak. Brahms’ın “İkili Konçerto” ve Mussorgsky’nin “Bir Sergiden Tablolar” eserleri seslendirilecek.

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 2 Nisan Perşembe akşamı uzun süre hafızalardan silinmeyecek çok özel bir konserle sanatseverlerin karşısına çıkacak. Dünyaca ünlü bestecilerin eserlerinin seslendirileceği “Çello Yıldızları” konserinde soprano Nurdan Aydın, mezzo soprano Medine Tuganova, çello sanatçıları Yeliz Kızılay, Seda Aslanoğlu, Gani Sharipov, Pınar Cumbul, Erdem Akça, Çağla Bilgin, Yasemin Damla Aydınlı ve Yağmur Gülveren, arp sanatçısı Senem Çine solist olarak sahne alırken, sanatçılara Tolga Burçak, Esra Taner, Derya Tokgöz ve Müge Ünal muhteşem dansları ile eşlik edecekler.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir