Nostaljik Antalya karikatürleri güldürürken düşündürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Müzesi işbirliğiyle hazırladığı “Agam’ın Sayfalarından Antalya Karikatürleri’” sergisi açıldı. Karaalioğlu Parkı’ndaki sergide, Agam Dergisi ile İleri Gazetesi’nde yayımlanan 57 karikatür sergileniyor. 1948-1953 yıllarında çizilmiş karikatürler aracılığıyla kentte yaşayanlara ve turistlere Antalya tarihinden kesitler sunuluyor.

Antalya basın tarihinde Agam Dergisi önemli bir yer tutuyor. Geçmiş dönemdeki bu karikatürler, dönemlerindeki siyaseti çok iyi yansıtıyor.

Gezmenizi ve incelemenizi öneririz…

Agam’ın Adamları kimdir?

“Agam’ın Adamları” İleri Gazetesi’nin mizah sayfası olan “Agam”da yer alan müstakil bir bölümdür. 1940’lı ve 1950’li yıllar Antalyası’nda yediden yetmişe tüm Antalyalıların tanıdığı şehrin gündelik hayatının simgesi olmuş sıradan insanların karikatürleştirildiği bu bölümde, karikatürist Gazanfer Karacehennem ile metin yazarı Doğan Eriş ve Nuri Dağtekin kelimenin gerçek anlamıyla efsaneleşmiştir.

Kuşkusuz “Agam’ın Adamları” Antalya gündelik hayatının mizahi bir destanıdır. Küfürbaz Külhanbeyi, Sisi Mehmet, Müzmin Bekar Gani Çavuş, Antalya’nın en kısa boylusu Saatçi Hadi, parti kavgalarıyla ilgisi olmadığını söyleyip “Ne olur koynundan ayırmasın beni şu belediye” diyen belediye çavuşu Mustafa, bu destanın kahramanlarından sadece bir kaçıdır.

“Agam’ın Adamları” 1940’lı ve 1950’li yıllar Antalyası’nın sokaklarını adımlayan sıradan insanların geçit törenidir. Bu törenin tüm aktörleri, en kabadayısından en küfürbazına varıncaya değin, istisnasız bir şekilde “kılıbık” olarak tasvir edilmiştir. Bir şişe rakı içse daha ilk yudumda karısından dayak yiyen Aşçı Osman veya evin bütün işleriyle ezilen ve karısından yediği her dayağın acısı içinde kalan Terzi Recep, bu “Kılıbıklar Partisi”nin azalarıdır.

“Agam’ın Adamları” kurnazdırlar. Sözgelimi külhanbeyi Sisi Mehmet aslında korkak olduğunu belli etmemek için salınarak yürür. Kahveci Ahmedi yeri geldiği zaman CHP’li yeri geldiğinde Demokrat Partili olur.

“Agam’ın Adamları” esas olarak Antalya’nın sıradan insanlarını ele almış olsa da Antalya siyasetinin belli başlı simaları da “Agam’ınAdamları”na sık sık konu olmuştur. “Agam’ın Adamları” için Nuri Dağtekin tarafından kaleme alınan kasideler ise siyasi hicvin en güçlü örnekleri arasında yer alır. Demokrat Partili Nuri Dağtekin; Ethem Ağva, Av.Aşir Aksu, Rasih Kaplan gibi CHP’nin Antalya’daki önde gelen isimlerine hitaben kaleme aldığı kasidelerle bu isimleri iğnelerken, Gazanfer Karacehennem, Demokrat Parti’nin Antalya vekillerini “sevgililerimiz” başlıklı karikatürlerle çizmiştir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir