O bir kahraman; Yılmaz Sevgül

Antalya’da mütevazi bir kahraman var. Bazen dağda kalan bir turisti, bazen enkaz altında bir vatandaşın elini tutan biri. 

O kahramanın adı; Yılmaz Sevgül.

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu öğretim görevlisi ve AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, katıldığı yüzlerce arama kurtarma operasyonunun bir bölümünü ‘Dağ Başında, Enkaz Altında Arama Kurtarma Güncesi” adlı kitapta topladı.

İletişim Yayınları’ndan 368 sayfa olarak çıkan kitap, gerçek, yaşanmış 30 kurtarma operasyonunu (Sadece canlı kurtarılanlar) ele alıyor…

Hayat kurtarmayı gönüllü olarak görev edinen isimsiz kahramanların birebir yaşadığı gerçek olayları öyküleştiren Sevgül, 1993 yılından bu yana katıldığı tüm arama kurtarma faaliyetlerini bir günce olarak tuttuğunu, sonra da yaşanmış hikayelerin, acılı olayların silinip kaybolmaması için bunları kitap haline getirmeye karar verdiğini söylüyor.

“Bugüne kadar yaşadığımız birçok olayda elimizdeki tüm beceri ve yetenekleri kullanarak insanları hayata geri getirdik. Bundan dolayı da geçmişin silgisinden bu olayları kurtarıp bu kitaba taşımak benim için çok önemliydi” diyen Sevgül, kitapta özverili bir takım çalışması görüleceğini ifade etti.

Kitap, Türkiye’deki tüm kitapçılarda satılıyor.

Kitaptaki bir anı;

Sevgül, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sırasında yaşadığı ilginç bir anıyı da kitabında şu şekilde anlatıyor;

“30 saattir genç bir kızın enkaz altında olduğu bilgisi geldi. Ekip arkadaşlarımızla birlikte hemen yola çıktık. Kıza ulaştığımızda, cansız erkek kardeşiyle sırt sırta duruyordu ve kardeşinin öldüğünü bilmiyordu. Saatler süren çalışmanın ardından kızı oradan çıkardık ve sağlık görevlilerine teslim ettik. Cankurtaran olay yerinden ayrıldıktan sonra yaşlı bir amcanın taşlı küfürlü saldırısına maruz kaldık. Sebebini ise olay yerindeki bir polisten öğrendik. Kızın dayısı olduğu belirtilen kişi, polise ‘Keşke yeğenim ölseydi de o kadar erkeğin eli değmeseydi’ demiş. Bunu duyunca kurtarmanın yalnızca insanları enkaz altından günışığına çıkarmak olmadığını anladık.”

 

Yılmaz Sevgül geçtiğimiz yıllarda AKUT kurucusu Nasuh Mahruki ile birlikte dünyanın en yüksek zirvesi Everest’e tırmanmıştı.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir