Olimpos, Zeus’tan beri böyle yasak görmedi!

Antalya’nın Olimpos Sahili, ülkemizin ve dahası dünyanın en nadide köşelerinden biridir. Yabancıların bizden önce keşfettiği bir huzur beldesidir. Bir süredir medyada “yasak” haberleriyle yer alıyor.

Türk basının usta kalemi Hıncal Uluç, 24 Temmuz Pazar günü Sabah Gazetesi’ndeki köşesinde Olimpos’ta yaşananları kendi üslubuyla yazdı. Hoşgörüsüne sığınarak yayınlıyoruz;

 

Tecelli’den Abuzittin’e mektuplar

Abuzittincim,
Antalya Olimpos’da, insanların saat 22.00’den sonra sahilde gezmeleri yasaklanmış. Sadece gezmeleri değil, kumlar üzerinde oturmaları da. Yasaklayan da Kumluca Kaymakamı.. İlginç! Kumluca Kaymakamı kumsalı yasaklıyor.
Yazılanlara göre, yerli ve yabancı turistlerin içip içip bağırıp çağırmaları, ateş yakmaları, kırık cam şişelerini etrafa atmaları, hatta zaman zaman yangın çıkarmaları bu yasakları getirmiş. Olimpos bilirsin ülkemizin en ilginç en güzel yerlerinden biridir. Dünyanın dört bi tarafından çok sayıda turist çeker. Şimdi durum şu: adamlar gündüz yüzmüşler, gezmişler, akşam kıyıdaki lokantalarda oturup biraz içecekler, biraz sohbet edecekler; hep bi ağızdan şarkılar markılar. Aa… o da ne? Karşılarında jandarma: “Hadi beyler herkes evine!”
Çok tuhaf bi durum Abuzittincim. Pek tabii ki kafayı çekip çekip yangın çıkartılmasın, ama bunu önlemenin yolu da herhalde bu değil. Esas endişem, sahil boylarında bütün kaymakamlarımız Kumluca Kaymakamı gibi yasaklar koymaya kalkarsa turizm ne hale gelir kardeşim?. Zaten yabancılar homurdanmaya başlamışlar. Saat 22.00 de kıyıları insanlara kapalı bi Türkiye. Çok garip bi durum Abuzittincim.
İşin matrağı Olimpos kıyılarında emniyeti sağlayacak hiç kimse yokmuş. Orası benim bildiğim hem Milli Park hem de tarihi ve doğal sit.. Bi bekçisi bile yok. Olamaz! Koskoca Kaymakamlık iki tane güvenlik elemanı tutamıyor mu? Hadi tutamıyor, bari Ankara’ya rica etseler. Ortalık güvenlikçi kaynıyor. Yaz boyu bikaçını pekala Olimpos’a kaydırabilirler..
Bizim Datça Yarımadası’nda da eskiden alkolü kaçıranlar, ormanlık kıyılarda ateş mateş yakar, olaylara neden olurlardı. Son yıllarda, Orman Müdürlüğü belirli noktalara koyduğu yangın önleme arozözlerini devriye gezdirmeye başladı. Orman memurlarının böyle yerlerde jandarma ve polisten çok daha büyük yetkileri vardır. Ateş yakmakta ısrar edersen önce karakolu, sonra hapsi boylarsın. Bunun lamı cimi yok kardeşim. Bizim yarımadada artık olay neredeyse yok. Aynı uygulama neden Olimpos’ da olmasın?
Ben Kumluca Kaymakamının kızgın bi zamanında, aşırı sıcakların da etkisiyle böyle bi yasak kararı koyduğunu düşünüyorum. Tam “aman turizm ne iyi gidiyor” derken hakikaten şanssızlık bu.
Yanılmıyorsam 21 milyar doları aşıyoruz. Hangi sektör ülkeye bu kadar döviz getirebiliyor Abuzittincim.. Bunun, aman aman öyle, ara malı filan yok. Göklere çıkartılan otomotiv sektörü, turizmin sağladığının yarısını getirebiliyor mu ?
Sayın Kumluca Kaymakamım, bırak insanlar kumda dolaşsın. Siz olaylara karşı başka nasıl önlemler alınacağını bilirsiniz.. Ha, maksat alkol kullananlara hadlerini bildirmekse, o zaman 22.00 çok… 19.30′ a kadar zıkkımlanmaları yeter!
Münasip yerlerinden öperim Abuzittincim.
Kardeşin Güneş
tecelligunes@gmail.com.tr

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir