“Operetlerden Seçkiler” konseri Antalyalı Sanatseverlerin Yüzünü Güldürdü

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin  sanatseverlerle ikinci kez buluşturacağı “Operetlerden Seçkiler” konseriyle ilgili olarak Başrejisör Vekili Atay Ergezen şöyle dedi: Temsil sonunda, istisnasız bütün misafirlerimizin yüzünde “tebessüm” gördüm”

Seher Özen Karadeniz

Antalya Devlet Opera ve Balesi, ilk kez 9 Aralık’ta seyirciyle buluşturduğu “Operetlerden Seçkiler” konserini sanatseverlerle tekrar buluşturmaya hazırlanıyor. Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesinde 21 Aralık, salı saat: 20.00’de gerçekleştirilecek olan konserde zengin bir repertuvar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Operetlerden Seçkiler konserinden.  Atay Ergezen, Özlem Tekinay, Seher Özen Karadeniz.

ANDOB Başrejisör Vekili Atay Ergezen tarafından sahneye koyulan ve eserlere mizansenlerin de eşlik ettiği konseri, 9 Aralık’ta sahne düzenlemesinin mimarı Özlem Tekinay’ın daveti üzerine izlemiştim. Konserin, seyirciye kendini içinde hissettiren bir akışı var. Yer yer güldük, yer yer alkışlarla şarkılara eşlik ettik. Konser öncesi Ergezen ve Tekinay’la sohbet etme fırsatım oldu. Her iki sanatçımızın da bana heyecanla anlattıkları konserin hazırlık aşamasını ise fullantalya takipçileri için ANDOB Başrejisör Vekili Atay Ergezen’e sordum.

Atay Ergezen

 

 

  • Atay Bey kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Antalya Devlet Opera ve Balesi vokal/ses sanatçılarındanım. Aynı zamanda, iki senedir de Başrejisörlüğe vekalet etmekteyim.

  • “Operetlerden Seçkiler” temsilinin yolculuğundan söz eder misiniz?

 Öncelikle operetin ne olduğunu biraz anlatmak isterim. Böylece misafirlerimize nelerin seçkilerinden oluşan bir temsile geldiklerini daha iyi ifade edebileceğim. Operetler, edebi olarak daha hafif konuların işlendiği, genellikle daha eğlenceli, daha “hafif” müziklerden oluşurlar. Bir anlamda günümüzdeki Broadway Müzikalleri’nin bir asır önceki halleridir. İzleyicilerin kimi zaman muhteşem müziklerle gözyaşı döktüğü ama çoğunlukla tebessümleri ve kahkahalarıyla salonu doldurdukları eserlerdir. İzleyicilerimiz bilirler, pandemi öncesinde repertuvarımızda hemen her yıl müzikallerden veya operetlerden bir örnek bulunurdu. Biz de özellikle bu sene morale daha çok ihtiyacımız olduğunu düşünerek, “yoğun moral” içeren bir “kür” hazırlamış olduk. Birbirinden kıymetli operetlerin en etkileyici, en güzel, en parlak bölümlerini bir konsept içinde topladık, bir araya getirdik. Yani ‘Operetlerden Seçkiler’i oluşturduk.

“Pandemi sonrası hazırladığımız temsille seyircilerimiz için ‘yoğun moral’ içeren bir ‘kür’ hazırlamış olduk.

  

  • Temsili izledim, seyirciye kendini içinde hissettiren bir akışı var. …köpeğin sahnede kendi doğallığında olması çok samimi ve gerçek geldi. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Seyircinin kendisini içinde hissetmesi” kesinlikle öncelikli amacımız buydu. Avrupa’da bir şehir meydanı düşünün lütfen -ki Antalya’mız da muhteşem bir Avrupa kentidir.- mutlu insanların kafelerde oturduğu, birbirini selamladığı, birlikte şarkı söyleyebildiği, dans edebildiği. İşte bu meydana izleyicilerimizi de dahil edebildiysek, tebessüm ettirebildiysek ne mutlu bize.

Maalesef köpeğimiz artık katılamayacak. Sahneden korkmuş sağlık sorunları oluşmuş. O nedenle minik dostumuza izin vermiş olduk.

  • Antalya seyircisinden nasıl tepkiler aldınız?

Her seferinde ayakta alkışladıklarını düşünürsek, hedefimizi tutturduğumuzu söyleyebilirim. Temsil sonunda, istisnasız bütün misafirlerimizin yüzünde “tebessüm” gördüğümü, misafirimiz oldukları sürenin tadını çıkarttıklarını söyleyebilirim.

Atay Ergezen tarafından sahneye koyulan ve eserlere mizansenlerin de eşlik ettiği konserde sahne düzenleme Özlem Tekinay, sahne tasarımı Cüneyt Şencan ve ışık tasarımı Mustafa Eski tarafından hazırlandı. Sevilen ve en bilinen operetlerin parıltılı aryaları ve ansamblarını piyanist Metin Kiper eşliğinde solist sanatçılar soprano Arzu Aydoğdumu, Zişan Damcıoğlu, Serap Demirhan Işık, Meriç Karataş, Esra Serbest ve Gizem Şener, tenor Koray Damcıoğlu, Baha İşler, Fatih Şanal, Göksay Yaran ve Erdi Can Aybaş, bariton Ümit Burak Tekinay seslendirecek.
Fiyatları 25 ile 40 TL arasında değişen konserin biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletinial.com adresinden de temin edilebilir.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir