Orman yangını uyarısı

 

Avrupa Komisyonu Copernicus Orman Yangınları Bilgi Sistemleri haritasına göre Antalya en riskli bölgede bulunuyor.

Kent Konseyi’nin alınmasını talep ettiği önlemler arasında, ormanlık alanlardaki madencilik faaliyetlerine ara verilmesi önerisi de yer alıyor.

Antalya Kent Konseyi aşırı sıcakların hüküm sürdüğü bölgede olası orman yangınlarına karşı halkın daha dikkatli olmasını ve tüm kurum kuruluşlarca gerekli önlemlerin ivedi olarak alınması çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada alınması gereken önlemlerle ilgili bir dizi öneride bulunan Kent konseyi, 2020 yılında yaşanan büyük çaplı yangınların neden olduğu felaketleri hatırlatarak, 15 Temmuz 2023 tarihinden itibaren özellikle Kaş’tan Gazipaşa’ya, Elmalı’dan Gündoğmuş’a Antalya’nın yeniden yangınlarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekildi.

2020 yılının Temmuz ayında Manavgat’ta başlayan orman yangınının Akseki, Gündoğmuş ve Alanya ilçelerinde de etkili olarak 60 bin 730 hektar alanın yandığını hatırlatılan açıklamada, “Yaklaşık 10 gün boyunca devam eden yangınlarda ikisi orman işçisi 7 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce çiftlik hayvanı, sayısı belirsiz orman canlısı telef olmuş, Manavgat, İbradı, Aksu, Gündoğmuş arasındaki yerleşimler önemli ölçüde yanmış, 15 bin dekar tarımsal alan zarar görmüştü” denildi.

Yeni yangın felaketlerinin yaşanmaması için vatandaşların ve ilgili kamu kuruluşlarının eşgüdüm içerisinde teyakkuz halinde olması gerektiğine işaret edilirken, Avrupa Komisyonu Copernicus Orman Yangınları Bilgi Sistemleri Haritası’na göre ise Antalya orman yangınları bakımından en riskli bölgelerden birinde bulunuyor.

22 Temmuz 2023 günü için Avrupa Komisyonu Copernicus Orman Yangınları Bilgi Sistemleri tarafından hazırlanan yangın risk tahmin haritası.

Orman yangınlarının başlıca nedenlerinin insan ve insan kaynaklı faaliyetler olduğuna da dikkat çekilen Antalya Kent Konseyi’nin açıklamasında kamu kurum kuruluşların alması gereken önlemler ise şöyle sıralandı:

 1. Ormanlık alan üzerinden geçen enerji nakil hatlarından kaynaklı bir olumsuzluk yaşanmaması için ilgili kurumların denetim yapmaları elzem öneme sahiptir.
 2.  Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından ormanlık alana sınırı bulunan yerleşim yerlerinden kaynaklı herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için ormanlık alanla yaşam alanları arasında tampon bölge oluşturulmalıdır.
 3. Ormanlık alanların yakınlarında bulunan tutuşması kolay kuru otların bulunduğu alanlara araç park edilmemelidir.
 4. Orman içerisinde her ne suretle olursa olsun ateşli işlem veya kıvılcım çıkarma potansiyeli olan teçhizat ile herhangi bir işlem gerçekleştirilmemelidir.
 5. Valilik ve belediyelerce hassas bölgelerde uyarıcı anonslar ile cep telefonu mesajları ile vatandaşlara bilgilendirmeler yapılmalıdır.
 6. Ormanlık alanlardaki madencilik faaliyetlerine ara verilmelidir.
 7.  Yerelde örgütlenme ile ormanlık alanlardaki yerleşim yerlerinde yaşayan hastaların ve yaşlıların bölgeden uzaklaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
 8.  Hayvancılık faaliyetlerinin sekteye uğramaması için olası bir yangın anında nakliye işlemlerine yönelik planlamalar yapılmalıdır.
 9. Yol kenarlarında ki kuru ot ve ağaç dalları temizlenmeli.
 10. Orman içindeki müdahale yollarının kontrolleri yapılmalı.
 11. Yangının söndürülmesinde kullanılacak suyun temini konusunda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir