Otomobilsiz Kentler-1

Antalya’nın en eski parklarından biri olan Karaalioğlu Parkı’nın Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Otoparka dönüştürülmesi sürecini gerek blogta gerekse twitterdaki hesabımızda sürekli dile getirmeyi kendimize görev edindik.

Sonunda da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından geçen hafta aldığımız twitter mesajı ile “park’a araç girişine izin verilmeyeceği talimatının verildiği” bilgisini memnuniyetle okuduk.

Karaalioğlu Otoparkı ‘nın dönüşümü sırasında dünyadaki diğer şehir yönetimlerinin araçlarla ilgili kentsel uygulamaları da dikkatimizi daha çok çeker oldu. Bu süreçte dikaktimizi çekenleri de paylaşalım istedik;

İşte bir Belediye Uygulaması;
Ithaca, ABD’nin New York eyaletinde küçük bir şehir. Şehrin 25 yaşındaki belediye başkanı Svante Myrick da ülkenin en genç seçilmiş siyasetçilerinden. Başkanın son icraatlarından biri otomobil kullanmayı bırakmak olmuş. Belediye binasının önündeki makam aracı için ayrılmış park yerini de ülkenin en küçük parklarından biri haline dönüştürmüş. Bir siyasetçinin hem otomobil kullanmamayı teşvik etmesi hem de mekanlara nitelik kazandırması iyi bir örnek. Genç başkanın icraatlarını takip etmekte fayda var.

Yazının Kaynağı: http://mutlukent.wordpress.com/2012/06/08/en-guzel-makam-arac-parki/

(Başkan için ayrılmıştır, ve arkadaşları)

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir