Özel Çocuklardan Covid-19 Kamu Spotu

Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği ile Kepez Belediyesi’nin işbirliğinde hazırlanan, Down Sendromlu çocukların rol aldığı, Covid-19’dan korunmanın 14 kuralına dikkat çeken kamu spotu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde paylaşıldı.

Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği Başkanı Gülcan Ay, Derneğin Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Betül Altuntaş, ve Yönetmen  Mehmet Urba.

Seher Özen Karadeniz

Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği ile Kepez Belediyesi; engellilerin Covid-19 sürecine uyumunu göstermek ve kamuoyunun engelli bireylerle ilgili farkındalığını arttırmak amacıyla, Covid-19’dan korunmanın 14 kuralına ilişkin bir kamu spotu hazırladı. Kamu spotunda dernek çatısı altında eğitim alan down sendromlu  çocuklar rol aldı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde paylaşılan kamu spotu, Antalya Film Akademisi’nin sahibi, yönetmen Mehmet Urba tarafından çekildi.

 

Kamu spotunun çekim süreci hakkında, Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği başkanı Gülcan Ay, derneğin basın ve halkla ilişkiler koordinatörü Betül Altuntaş ve filmin yönetmeni Mehmet Urba’yla görüştük.

“Maske, Hijyen, Mesafe Kuralına Çok Çabuk Uyum Gösterdiler.”

Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği başkanı Gülcan Ay, yıllardır engelli bireylerle çalıştıklarını hatırlatarak covid-19 sürecinde de hem ailelerin hem de çocukların maske, hijyen, mesafe kuralına çok çabuk uyum gösterdiklerini ifade etti.  Pandeminin ilk aylarında dernek merkezinde ailelere pandemi sürecini evde,  nasıl daha rahat geçirebileceklerine ilişkin eğitimler de verdiklerini belirten Ay, zaman zaman online psikolojik destekte de bulunduklarını söyledi. Ay, kamu spotu fikrinin de o günlerde ortaya çıktığını, zamanla olgunlaşarak bugüne yetiştirdiklerini kaydetti.  “Biz kocaman bir aileyiz” diyen ve dernek çatısı altında tüm engel gruplarına yönelik destek hizmetleri verdiklerini belirten Ay, “Yıllardır her türlü çalışmamızı destekleyen Kepez Belediyesi bu projede de bizlerle işbirliği yaptı. Dernek olarak engelli bireylerin ve ailelerinin hayatın içinde olmalarını önemsiyoruz. Kamu spotu hazırlamak fikri biraz da buradan çıktı. Amacımız engelli bireylerin de covid-19’dan koruyan 14 kuralın farkında olduğunu kamuoyuyla paylaşmaktı.  Dünyanın, ülkenin gündemindeki konular engelli bireylerinde gündeminde, bunu da ifade etmek istedik. Çocuklarımız aynı zamanda; “fırsat verirseniz yaparız” diyorlar. Çekim sürecine ilişkin de şunu söyleyebilirim: Mehmet Bey bizimle ilk kez çalışmasına rağmen çocuklarımızla uyumu çok güzeldi. Çok güzel bir iş çıkardık.”

Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği başkanı Ay, derneğin çocukların aktif katılımına açık iki projesini de hatırlatarak; “ 2016 yılında kurduğumuz  Mehter Takımı’nda da tüm engel grubundaki çocuklarımız yer alıyor. Mehter Takımı, kendisi de görme engelli olan Ali Uşaklı hocamızın eşliğinde dört yıldır her cumartesi buluşup provalarını sürdürüyor (pandemi öncesi). Çok yakın zamanda Anadolu Ateşi’nden esinlenerek Meleklerin Dansı Projesi’ne de start verdik. Projede de yaklaşık yirmi down sendromlu çocuğumuz yer alıyor. Uzun soluklu bir proje olmasını amaçlıyoruz. Bütün bu etkinlikler aynı zamanda aileler arasındaki dayanışmayı da güçlendiriyor. Her iki projemizi de yine Kepez Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirdiğimiz belirtmek isterim.”

“14 Kuralı Beden Dilleriyle, Jest ve Mimikleriyle Çok Güzel Anlattılar”

Kamu spotunun çekimi gerçekleştiren Antalya Film Akademisi’nin sahibi, yönetmen Mehmet Urba çekim süreciyle ilgili olarak şunları söyledi: “Projeye dahil olduğumda Gülcan Hanım ve Betül Hanım projeyi belli bir noktaya getirmişti. Kurgusal anlamda ne yapalım diye bir araya geldik. Elimden geleni yapacağımı belirttim. Nasıl bir şey yapalım diye sorulduğunda çocukları tanımadan bir kurgu yapmayı istemedim. Onlar gerçekten çok özel çocuklar ve biraz sohbet ettiğinizde fikir veriyorlar.  Çocuklarla ilgili bilgileri aldıktan sonra, çekim öncesinde onlarla bir araya geldim. Karşı taraftan doğru enerjiyi aldıkları sürece kolaylıkla uyum sağlıyorlar. Çocukla, Covid-19’un 14 kuralını konuşmalarıyla, beden dilleriyle, jest ve mimikleriyle çok güzel anlattı. Normalde çocuklarla çalışmak zordur. Ezber yapamazlar, ancak down sendromlu çocuklarımızın ezberleri ve oyunculuk yetenekleri çok kuvvetli olduğu için hiç zorlanmadık. Çok iyi çalışmışlardı. Öngördüğümüzden daha kısa bir sürede, beş-altı saatte on dört çocukla filmi çekip tamamladık. Sonrasında öğretmenlerimiz “biraz gergin olsaydınız bu sonucu alamazdınız” dediler. Sonunda, içerisinde kamera arkası görüntülerinin de yer aldığı bir kamu spotu hazırladık.”

“Kamu Spotunun Çok Mecrada Paylaşılmasını İstiyoruz.”

Dernek gönüllüsü ve basın ve halkla ilişkiler koordinatörü Betül Altuntaş da yaklaşık dört yıldır gönüllü olarak derneğin çalışmalarına destek verdiğini belirterek; “Onların yanında kendimi apayrı bir dünyanın içinde hissediyorum.  Her türlü çalışmaya vaktim el verdiği ölçüde katkı sunmaya çalışıyorum. Bu projeden Mehmet Bey’e söz ettiğimde kendisi çekimleri gönüllü olarak üstlenebileceğini belirtti. Yan yana geldik. Çok da güzel bir çalışma oldu. Bu çalışmaların devamı da gelecek. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için hazırladığımız kamu spotunu sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız, Bakanlığa ve Cumhurbaşkanlığı’na ileteceğiz. Mümkün olduğunca çok mecrada paylaşılmasını arzu ediyoruz. Bunun içinde girişimlerimiz oldu. Zamanla nerelerde yayınlanacağını da paylaşacağız.”

 

 

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir