Perge’de Ders Başı!

Antalya Tanıtım Vakfı’ndan “Antalya’da Liseli Öğrenciler İlk Kez Perge’yi Gezdi” başlıklı bir basın bülteni geldi. “2018 Perge Yılı kapsamında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Antalya Tanıtım Vakfı işbirliğiyle ilk olarak Aksu Fen Lisesi ve Aksu Anadolu Lisesi öğrencileri Perge Antik Kenti’ni ziyaret etmişler.

2018 Perge Yılı kapsamında yapılan ilk ziyarete Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Arkeoloji Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, ATAV Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Kızılsavaş, Aksu Fen Lisesi ve Aksu Anadolu Lisesi öğrencileri katılmışlar.

Perge Antik Kenti’nde yer alan sunum salonunda Perge hakkında tanıtım videosu izleyen öğrencilere protokol üyeleri Perge hakkında bilgi verilmiş.”

70 yıl önce

Tabi bülteni görünce bizim de aklımıza Köy Enstitüleri konulu sergideki bir fotoğraf geldi. Fotoğrafta Aksu Köy Enstitüleri öğrencileri Perge Antik Kenti Tiyatrosu’nda bir tiyatro gösterisi sahneliyorlar. Yine 1950’li yıllarda Perge’de çekilmiş bir başka fotoğrafın altında şöyle yazıyor; “Resim dersimiz genelde dışarıda ve Perge Harabeleri’nde olurdu.” Anlatan Mustafa Gergin.. Aksu 1951 mezunu.

Öğrencilerin Perge’yi gezmesi, tanıması harika bir durum. Özellikle Perge Yılı olmasında emeği geçen Antalya Valiliği ve Antalya Tanıtım Vakfı’nı kutluyoruz.

Ama insan düşünmeden de edemiyor. Böyle güzel uygulamalar neden kalkar.

1950’li yıllarda Perge’de gerçekleşen öğrenci temsillerinden görüntüler.

 

Neyse ki bültenin devamında tarih derslerinin Perge’de yapılması konusunda çalışmalar olduğu belirtiliyor.

Öğrencilerin ziyareti umutlarımızı yeşertti. Zira Vali Yardımcısı Ateş, öğrencilerin Antalya Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini ve bu kapsamda da bir çalışma gerçekleştireceklerini belirtmiş.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ise, “Sayın Valimizin 2018 yılını Perge yılı ilan etmesiyle Perge’yi gezmeyen birçok gencimiz için uygulamalı tarih dersi olarak ziyaret planı yaptık. İlk ziyaretçiler sizlersiniz. Her gün üç sınıfımız burayı ziyaret edecek. Eğitimin sadece kapalı alanda yapılan bir şey olmadığını, görerek ve yerinde izleyerek geçmişin buradaki izlerini bıraktığı kültürel mirası farkına varmanızı çok istiyoruz” demiş.

“Perge Uykusundan Uyandı”

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise “Sizler ilk ziyaretçilerimizsiniz, sizden sonra da devam edecek bir proje hayata geçiyor. Burada İlimizin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Antalya Tanıtım Vakfı koordinasyonunda harekete geçirdiği bir proje hayata geçiyor. Valimiz Sn. Münir Karaloğlu’nun 2018 yılını Perge Yılı ilan etmesiyle Perge uykusundan uyandı. Bu kent hep vardı, fakat 1946 yılından itibaren devam eden kazılar son 10 yılda hız kazandı. Videoda görmediğiniz Plancia Magna ise antik çağdaki bu kenti yönetmiş ilk kadın belediye başkanı, bu videoda gördüklerinizi yakından gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. O dönemin insanlarının burayı nasıl inşa ettiğine ve ne denli güzel bir kentte yaşadığına tanık olacaksınız. Bu kentte yaşadığınız için çok şanslısınız. Ben buradan çıkanları Antalya Müzesi’nde görmenizi arzu ediyorum. Bu kent sizler buraya ayak bastıkça ve peşinizden birilerine gidip anlattıkça daha hızlı büyüyecektir” diyor.

Perge’de Yaşam

Bir başka güzel haber ise Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi’nden geldi. Şehir Plancıları, Dünya Şehircilik Günü kapsamında “Perge’de Yaşam” konulu resim yarışması düzenledi. Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu’nu kutluyoruz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir