Perge’nin Hazineleri Bitmez

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında Antalya Müzesini tekrar gezme fırsatını yakaladık.

Bu gezimizde farkettik ki bir çok müze durağan yapıda faaliyet gösterirken Antalya Müzesi her geçen gün daha da zenginleşerek genişliyor.

Daha önce görmediğimiz Perge Salonunu da bu etkinlikte hayranlıkla gezdik.

Perge Salonda yer alan eserlere ilişkin müze tarafından yapılan açıklamadan önemli notlar;

Antalya’daki Perge Antik Kenti’nde son 3 yılda gerçekleştirilen kazılarda Roma imparatoru Caracalla ile Selene, Nemesis, Tykhe ve at heykelinin de yer aldığı, benzersiz sayılabilecek 13 heykel bulunmuş.

Perge Antik Kenti’nde 1946 yılından bu yana gün ışığına çıkarılan heykeller, Antalya Müzesi’ni “dünyanın en zengin Roma dönemi heykel müzelerinden biri” haline getirmiş.

Müze Müdürlüğünce 2012 yılından itibaren yürütülen kazılarda, çok sayıda heykel ortaya çıkarılmış. Son 3 yılda ortaya çıkarılan ve aralarında Roma imparatoru Caracalla ile Selene, Nemesis, Tykhe ve at heykelinin de bulunduğu 13 heykel, müze içinde oluşturulan Perge Salonu’nda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

2012 yılına kadar İstanbul Üniversitesince yürütülen Perge Antik Kenti kazılarını artık Antalya Müze Müdürlüğü yürütüyormuş.

(Kazılarının üniversitelerden alınıp müze müdürlüğüne verilmesi konusunu da Nevzat Hoca ile görüştükten sonra ayrıca bir yazı konusu yapmak istiyoruz.)

Önemli eserlerin açığa çıktığı kuzey hamamının bitişiğindeki çeşme yapısının içerisindeki kazı sonrası Caracalla heykeli bulunmuş. Caracalla heykeli, dünyada bütün olarak ele geçmiş tek örnek” olarak tanıtıldı.

Alandan çıkan heykeller arasında mitolojik tanrı ve tanrıçaların yanı sıra at heykeli ve bir de Afrodit heykeli bulunmakta.

Antik kentteki çalışmalarda 3 yılda yaklaşık 350 metreye yakın alanın açılmış.

Son 3 yılda çıkarılan heykeller

İmparator Caracalla Heykeli: Milattan sonra 188-217 yıllarında hüküm sürmüş Roma İmparatoru Caracalla’ya ait heykel. Yaklaşık 2 metre 20 santim yüksekliğindeki heykel, imparatorun günümüze kadar bütün olarak ulaşan tek heykelidir.

At Heykeli: Batı Caddesi F5 Çeşmesi önününde bulunan 1 metre 40 santim yüksekliğindeki heykelde, atın anatomik detayları ince bir işçilikle verilmiş ve oldukça gerçekçi şekilde betimlendi.

Selene Heykeli: Hyperion ve Theia’nın kızı, Güneş Tanrısı Helios ile Şafak Tanrıçası Eos’un kardeşi olan Selene, ay tanrıçasıdır. Heykel, 2 metre yüksekliğindedir.

Nemesis Heykeli: Gece Tanrıçası Nyks’nin kızıdır. 1 metre 70 santim yüksekliğindeki heykelde tanrıça, bir omuzu açıkta bırakan şeffaf, ince kumaşlı bir elbise giyiyor.

Tykhe Heykeli: Latince adı Fortuna olan Tykhe, kader tanrıçasıdır. Başında tacı bulunan, sol elinde bir bereket boynuzu taşıyan heykel, onurlandırılmış bir kişi ve Perge Şehir Tanrıçası’dır.

Helios Heykeli: Hyperion ve Theia’nın oğlu olan Helios, güneş tanrısıdır. Apollon’a benzetilen tanrı güçlü, yakışıklı bir delikanlı olarak tasvir edildi.

Asklepios Heykeli: Apollon’un oğlu olan Asklepios, sağlık tanrısıdır. Sağ omuzdan itibaren vücudu açıkta bırakan elbise giyen heykel, sol elinde asasını, sağ elinde de bir ilaç tabağı tutuyor.

Afrodite Heykeli 1: Aşk ve güzellik tanrıçasıdır. Gövde bir bütün halinde, baş, sağ el, sol kol, bacak, ayaklar ve kaide ayrı ayrı parçalar halinde bulundu ve birleştirildi.

Afrodite Heykeli 2: Havuz içinde bulunan heykel, 1 metre 60 santim yüksekliğindedir. Afrodite, çıplak olarak, üzerine giysisi atılmış olan banyo kabına dayanmış şekilde betimlenmiştir.

Rahip Heykeli: Heykelin boynunda başları önde birleşmiş iki yılan kabartması yer alıyor. Giyimli ve başı örtülü olan heykelin sağ elinde bereket boynuzu bulunuyor.

Athena Heykeli: Athena, zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçasıdır. Giyimli ve zırhlı şekilde betimlenen heykel, zengin elbise kıvrımları ve detayları ile de özenli bir işçilik gösteriyor.

Giyimli Kadın Heykeli: Ayaklara kadar dökülen altta bir elbise, üzerine de kalın bir manto giyen heykel, başsız olarak açığa çıkarıldı.

Giyimli Erkek Heykeli: Sol kolundan elbise tomarı sarkan ve elinde ucu yukarı doğru bakan bir kılıç tutan başsız heykelin kim olduğu henüz bilinmiyor.

Fotoğraflar: Hande Canlıkan’ın Instagram sayfasından alınmıştır.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir