30 Portakal Ağacı Kırcami’den Kepez’e Taşındı!

Fullantalya olarak kurulduğumuz ilk yıllarda “PORTAKALMADI” sloganıyla magnetler hazırlayıp, kentin çeşitli bölgelerinde dağıtmıştık. Çok ilgi çekmişti. Özellikle portakal bahçelerinin yoğun olduğu  – bir zamanlar yoğun olduğu – Yeşilbahçe’de bolca magnet dağıtmıştık. Peşi sıra Muratpaşa Belediyesi özellikle refüjlerde, palmiye ekmekten vazgeçip, bolca turunç fidanı ekimi yapmıştı. Güzel de oldu. Şimdi turinç çiçekleri açtığında sokaklar mis gibi kokuyor. 

Kepez Belediyesi’nin, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne, içerisinde 30 ağacın bulunduğu 5 bin m2 büyüklüğünde bir portakal bahçesi kazandırdığını okuyunca aklımıza korsan korsan magnet dağıttımız günler geldi. Belediye alt tarafı üç beş portakal ağacı dememiş, üşenmemiş ağaçları binbir zahmetle Kırcami’den Kepez’e taşımış.

Kırcamililer günün birinde bu portakal ağaçlarını çok arayacaklar.

Kepez Belediye Başkanı Başkanı Hakan Tütüncü, “Ağaçları, Kırcami’nden imara açılan bahçelerden getirdik. Bu ağaçların yok olmasına gönlümüz razı olmadı. Portakal ağaçları, Kepez’de yaşasın, meyvelerini de sevgili çocuklarımız yesin istedik” diyor. Kent sakini olarak alkışlıyoruz. Umarız tüm yerel yöneticilere örnek olur.

 

Hakan Tütüncü’nün, “Elimizin değdiği her yeri yeşillendireceğiz.” sloganıyla geçtiğimiz yıl başlattığı ‘yeşil seferberliği’  projesi kapsamında ilçede meyve bahçeleri oluşturulmaya devam ediyor. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde, yeşil alan düzenlemesi yapılan 5 bin m2 alana,  30 adet yetişmiş portakal ağacı dikildi. 6703 ile 6705 sokakları arasında kalan araziye, ekilen çimlerin yeşermesiyle ortaya muhteşem bir portakal bahçesi çıktı.

Kepez’e 3 milyon m2’den fazla yeşil alan

Tütüncü de, mahalleye değer kazandıran portakal bahçesini gezdi. Bürokratlarından bahçenin yapımıyla ilgili bilgi alan Başkan Hakan Tütüncü, bölgede bulunan vatandaşların da taleplerini dinledi. Başkan Tütüncü, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne muhteşem bir portakal bahçesi kazandırdıklarını belirterek, “Başlattığımız yeşil seferberliği kapsamında elimizin değdiği her yeri yeşillendirmeye ve ağaçlandırmaya devam ediyoruz. 3 milyon m2’den daha fazla yeşil alan üreten bir belediyeyiz.”  ifadesini kullandı.

Kırcamii’nin portakal ağaçları Kepez’de

Tütüncü, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde toprakla buluşturdukları portakal ağaçlarını, Muratpaşa ilçesindeki Kırcami bölgesinde imara açılan bahçelerinden getirdiklerine dikkat çekerek, şunları söylüyor:

“Bu portakal ağaçlarının yok olmasına gönlümüz el vermedi. İmara açılan bahçelerdeki portakal ağaçlarını (sahiplerinin de rızasıyla) özenle sökerek, Kepez’in parklarına, meydanlarına, bulvarlarına ve bahçelerine dikiyoruz. İstiyoruz ki, portakal ağaçları yok olmasın ve meyvelerini de çocuklarımız yesin. İlçemizde, portakal bahçeleri oluşturarak,  Antalya’nın önemli bir değeri olan portakal ağacını yaşatmak istiyoruz.

İlçemizde yeşil alanların artmasına katkı veren böylesi güzel peyzaj düzenlemeleri oluşturarak, Antalya’nın önemli bir markası olan portakalı sosyal hayatın tam da merkezinde, Mehmet Akif Mahallesi’nde olduğu gibi, apartmanların ortasında yaşatmaya devam edeceğiz.”

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde mülkiyet sorunlarından dolayı uzun yıllar atıl halde kalan ve görsel kirlilik oluşturan 5 bin m2 kamu arazisini, yemyeşil bir bahçe haline getirerek, bölge sakinlerinin çevre kirliliği şikâyetini ortadan kaldırmış oldu.

 

DokumaPark’a 5 bin yıllık arı sereni
Kepez Belediyesi, kara kovan bal üretiminin yapıldığı ve aynı zamanda arılar için sığınak işlevi gören, 5000 yıllık tarihe sahip, kırsal mimarinin en güzel örneklerinden biri olan  ‘Arı Serenleri’nin bir benzerini DokumaPark’a kazandırdı. Arı serenleri, Beydağlarının en yüksek zirvesi olan 3070 metre yükseklikteki Kızlar Sivrisi’nin eteklerinde yer alan Likya lahitlerinden esinlenerek yapıldı. Yerden yaklaşık 4 metre yükseklikte ve 2 metre genişlikte taş duvarların üzerine konulan 24 adet içi oyulmuş ağaç kovanı  ile oluşturulan arı serenleri,  DokumaPark Modern Sanatlar galerisi bahçesine yerleştirildi. Arı serenleri, arılar için bir çeşit sığınak görevi görürken, şifa kaynağı kara kovan balının üretildiği en önemli kırsal mimari örneğidir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir