Rafting Deyince; KÖPRÜLÜ KANYON

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın adı, bugün rafting sporu ile özdeşleşmiş durumda. Sadece Türkiye’deki değil, tüm dünyada macera tutkunlarının en gözde doğa sporları merkezi. Milli parkın adı rafting ile anılsa da, bölge sahip olduğu doğal ve tarihi zenginlikler dolayısıyla “Dünya mirası” olarak nitelendiriliyor.

1973 yılında “Milli Park” ilan edildi. Yaklaşık 36 bin 614 hektar olan Kanyon, adını Toros Dağları’ndan doğarak doğa harikası kanyonlardan geçen Serik’in güneyinden Akdeniz’e dökülen Köprüçay’dan alıyor.

Bolaşan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği vadi, 14 km uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvarlarıyla ülkemizin en uzun kanyonu. Bu kanyona ismini veren Oluk Köprü M.S. 2. Yüzyıl’da yapılmış. Yüzyıllardır Köprüçay’a kafa tutarak ayakta duran köprü bugün hala kullanılıyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Köprüçay’ın bir kısmını ve tarihi Selge kentini de kapsıyor. Milli park, ülkemizdeki en büyük Akdeniz servisi ormanı olma özelliği yanında, kızılcam, karaçam, sedir, köknar, meşe çeşitleri ve yabani zeytinlikler ile yaban hayatı açısından da zengin. Alageyik, yaban keçisi, yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, tavşan ve çeşitli kuş türleri mevcut. Köprüçay’ın üst kısımlarında kırmızı benekli alabalık, diğer kısımlarında kefal yaşıyor.

Dünyanın sadece bu bölgesinde yetişen 10 bitki türü var. Türkiye’de sadece bu bölgede bulunan bir tür ciğerotu ve bir tür karayosunu buluyor. 800-1000 yıllık geçmişi olan 400 hektarlık tabi bir servi topluluğunun dünyadaki en büyük yayılım alanı da bu kanyon.

Köprülü Kanyon, Dünya Bankası uzmanlarıyla birlikte yürütülen BM GEF II Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi kapsamında Türkiye’de seçilen dört doğal alandan biri.

Köprülü Kanyon, Türkiye’nin en popüler rafting alanlarından biri. Köprüçay üzerinde yaz sezonunda günde ortalama 5 bin kişi rafting yapıyor. Sezon boyunca rafting yapan yerli ve yabancı turist sayısı 500 bini geçiyor. Köprülü Kanyon’da rafting sezonu 1 Mayıs – 30 Ekim tarihleri arasındaki dönemi kapsıyor. En yoğun olarak rafting yapılan dönem ise Temmuz, ağustos ve eylül.

Bölgede rafting hizmeti veren 50 dolayında firma var. Rafting firmaları sizi kaldığınız otelden alıp, buraya kadar getirip, öğle yemeği dahil rafting hizmeti verip tekrar otelinize kadar bırakıyorlar. 8-10 kişilik botlarda rehber eşliğinde rafting yapabileceğiniz gibi, iki veya tek kişik kanolarla kayaking de yapabiliyorsunuz. Size düşen, mayo ve ıslanabilir ayakkabınızı getirmek. Kask, kürek, can yeleği ve bot firma tarafından veriliyor.

Fiyatlara ulaşım, öğle yemeği dahil. Parkurun uzunluğu 14 kilometre. Rafting turları genelde sabah 10.30 – 11.00 civarı başlıyor. Raftingçilerin adrenalin dolu macerası yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Rafting yapmaya gelen turistler arasında Ruslar ilk sırada. İkinci sırada Almanlar var.

Nasıl Gidilir?

 Antalya’dan Alanya yönüne doğru gittiğinizde, 49. kilometreden sonra yolun solunda Selge-Taşağıl-Beşkonak-Köprülü Kanyon tabelasını göreceksiniz. Buradan saparak 35 km sonra Köprülü Kanyon’a ulaşıyorsunuz.

KAYNAK: TC.Kültür ve Turizm Bakanlığı / turizm.gov.tr / Serik Kaymakamlığı / www.serik.gov.tr

4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir