Sabahın ilk ışıklarını Konyaaltı Sahili’nde yüzerek karşılamak

Konyaaltı, dünyada bir kentin merkezinde yer alan ender sahillerden biri … Pırıl pırıl denizi, tertemiz çakıltaşları, engelliler için yürüyüş platformları, gençler için sayısız aktivite, su ve deniz sporları, michelin restoranlarını aratmayan nezih restoran ve kafeler, tertemiz tuvalet, duş ve soyunma kabinleri, ücretsiz wifi vs vs vs.

Yukarıda saydıklarımız Konyaaltı’ndan izlenimlerimiz değil. Tüm bunlar gönlümüzden geçenler. Keşke dediklerimiz.

Konyaaltı Sahili son yıllarda sürekli yerel yönetimlerin ve siyasetçilerin tekelinde kaldı. Vatandaşın görüşünü soran yok. Geldiğimiz nokta ortada. Güzelim sahil içler acısı.

***

Ama yine de bir umut var. Tüm olumsuzluklara rağmen umudumuzu koruyoruz.

***

Antalya’da yaşıyorsanız ya da şayet tatile geldiyseniz, yapılacak en güzel şeylerden biri sabah erken saatlerde Konyaaltı Sahili’nde denize girmek. Hala denemediyseniz çok şey kaybettiniz demektir. Hatta güneş doğmadan Konyaaltı’na gidin ki, o şahane ana tanıklık etmenin doyumsuz ve benzersiniz tadını çıkarabilesiniz.

İnanın bize, sabahın ilk ışıkları masmavi sularda yansırken, kulaç atmak gibisi yok.

Zaten sabah saatlerinde Konyaaltı’na giderseniz, bize hak vereceksiniz. Zira bu keyfi yaşayanların sayısı hiçte az değil. Sabah 06.00’dan itibaren Konyaaltı’na akın var. Sabahçıların içinde orta yaş üstü denizseverlerin fazlalığı dikkat çekici. (Çevremizde işitiyoruz, Antalya’da sabah erken saatte kalkıp denize girdikten sonra işe gitmek de oldukça yaygın.”

 

Konyaaltı Sahili boyunca işletmelerin arasında vatandaşların ücretsiz yararlanabilmeleri amacıyla boş alanlar var. Buraya kendi şemsiyenizi koyup, dilediğiniz gibi ücret ödemeden denize girebilirsiniz. Dilerseniz işletmelerin şemsiye ve şezlonglarını 5+5 toplam 10 lira karşılığında tüm gün kiralayabilirsiniz.

“Çocuklara sahip çıkalım. Herhangibi tehlikelere karşı müessesemiz sorumlu değildir” Müdüriyet

Yazısı hayli ironik.

Konyaaltı Sahili boyunca cankurtaran kuleleri var. Mesai saatinden önce yoklar. Aman yüzme bilmiyorsanız cankurtaranlara güvenip fazla açılmayın! 

 Engellilerin denize girebilmesi için rampalar bulunuyor.

 Sahildeki soyunma kabinleri ve duşlar son derece bakımsız. Evet hiç yoktan iyidir ama siz yine de sadece elinizi yüzünüzü yıkayın tuzunuz gitsin, sakın içmeyin!

Konyaaltı Sahili hakkında çok şey söylemek mümkün. Hazır yaz bitmeden gözlemlerimizi paylaşalım istedik. İddialı sözleri büyüklerimize bırakıyoruz.

Son söz: herkes sırtını dönmüş, bakımsız, sahipsiz ama yine de Konyaaltı’nda yüzmek gibisi yok.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir