Sagalassos ve Antoninler Çeşmesi

Sadece bir sahil kenti gibi algılanan Antalya, Toroslar’ın arka kısımlarına, Burdur ve Isparta’ya doğru büyük bir doğa kültür ve tarih hazinesini barındırıyor.

Bu hazinelerden biri de Burdur’un Ağlasun ilçesi’ne 7 kilometre uzaklıktaki Sagalassos Antik Kenti.

M.S. 161-180 yılları arasında yapılan 28 metre cepheli 9 metre yüksekliğindeki Antoninler Çeşmesi, tam 3 bin 500 parçanın birleştirilmesi ile 2 bin yıl sonra yeniden ayağa kaldırıldı. Çeşmenin Aygaz’ın sponsorluğunda süren restoran çalışmaları tam 13 yıl sürdü.

Efes Antik Kenti’nden sonraki en büyük antik kent olduğu ifade edilen ve Roma İmparatorluğu’nun en ihtişamlı dönemlerine ev sahipliği yapan kentteki kazılar sonucu Roma Hamamı, Heroon’u, Agora’sı, Neon Kütüphanesi, Antik Tiyatrosu, Antoninler Çeşmesi ve tapınaklar ortaya çıkartıldı. Bunlardan Helenistik Çeşme ile
Neonlar Kütüphanesi ziyarete açık.

Sagalassos’tan çıkartılan eserlerin büyük bölümü Burdur Müzesi’nde sergileniyor. 60 binden fazla eseri barındırarak Türkiye’deki en büyük 3. müze olma unvanını yakalayan Burdur Müzesi’ne Sagalassos’tan çıkarılan en önemli eserler ise Roma Hamamı’nda bulunan Roma imparatorları Marcus Aurelius ve Hadrian heykelleri.

Boyları 6 metreyi bulduğu tahmin edilen, sadece baş kısmı bir metreden büyük olan heykeller, Burdur’un adının dünya çapında duyulmasını da sağladı. Marcus Aurelius’un heykelinin bulunmasını, ünlü Amerikan Archeology dergisi “2008’in en önemli 10 arkeoloji olayı” arasında gösterilmişti.

Nadide işçilikleri ile arkeoloji dünyasında büyük yankı uyandıran Roma imparatorları Marcus Aurelius ve Hadrian heykelleri Türkiye’den önce Londra British Museum’da sergilenmişti.

Ne şanslıyız ki, tüm dünyanın ilgisini çeken bu heykeller bizim yanı başımızda. Hafta sonu ne yapalım diye düşünüyorsanız, Antalya’ya 1 saat uzaklıktaki Burdur Müzesi ve Sagalassos’u gezmenizi öneririz.

Önemli bir hatırlatma: Marcus Aurelius ve Hadrian heykelleri zaman zaman yurt dışındaki müzelerden davet alıyor. Şu günlerde Belçika Tongeren’deki Galya-Roma Müzesi’nde sergilendiğini öğrendik. 17 Haziran’a kadar burada. Bu heykelleri görmek istiyorsanız gitmeden önce Burdur Müzesi’ni aramanızı tavsiye ederiz. Burdur Müzesi’nin telefonu: 0248 233 10 42

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir