Sahaf Festivali İçin Son İki Gün!

 

Seher Özen Karadeniz

Antalya’nın kent tarihinde önemli bir yere sahip olan Dokuma Fabrikası’nın yerinde Kepez Belediyesi tarafından açılan DokumaPark alanında yıllar içerisinde hayata geçirilen müzeler, Sanat Galerisi, Çocuk Kütüphanesi, Sanat Sokağı, El Emeği Çarşısı, Antika Pazarı ile kentlinin farklı meraklarına hitap eden bir yaşam alanına dönüştü.

Hemen hemen her hafta bir etkinliğin gerçekleştirildiği Dokumapark’ta geçen hafta da Sahaf Festivali açıldı. Pazartesi günü sona erecek olan festival Kepez Belediyesi, AESOB, Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle organize edildi.

Yaklaşık 20 sahafın yer aldığı festivalde, birbirinden nadide yazma eserler, tarihe tanıklık etmiş kitaplar, dergiler, gazetelerin orijinal nüshaları, plaklar ve farklı üç boyutlu antikalar yer alıyor. Hal böyle olunca bazen bir kitap kapağı bazen bir dergi sayfası bazen de bir plak kapağından geçmişin izlerini sürüyorsunuz. Her biri sizi,  yer yer anılarınıza eşlik edeceğiniz bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitapları severim sanırım eski kitapları daha çok seviyorum… Dün öğlen vakti ziyaret ettiğim festivalin ziyaretçileri  çoğunlukla yetişkinlerdi. Ancak parktan anne-babalarıyla gelen çocuklar da vardı. Eski kitap kokuları içinde gezdiğim Sahaf Festivalinde küçük bir çocuğun en az 10 kitabı kucağında toplayıp sorumluyu aradığı ansa, unutamayacağım görüntülerden biri oldu.  Konuştuğum bir sahaf ise ziyaretçilerin festivale ilgisinin yoğun olduğunu söyledi.

Festival kapsamında ayrıca H. Cahit Kerse, Haşim Şahin, Olgay Söyler, Emin Nedret İşli, Erol Malçok, Tuncer Çetinkaya, Ümit Nar’ın konuk olduğu söyleşilerde Antalya’da dergiciliğin ve kitapçılığın tarihi, Ahilik ve ahilik kültürü, Antalya ve çevresi Tahtacı Türkmenleri, dünden bugüne sahaflık tarihi, kent sosyolojisi açısından sahafların ve kitabevlerinin önemi, Altın Portakal Film Festivali’nden edebiyat uyarlamaları, kitap mezatı anlatıldı.

Sahaf Festivali’ni ziyaret etmek isteyen eski kitap meraklıları için 11.00 ile 23.00 saatleri arasında Dokumapark’taki festival alanını gezebilirler.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir